Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iasi-Galati
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
andurs
Mai exista vreo varianta acceptabila (sau mai buna) in afara de clasicul Iasi-Vaslui-Barlad-Tecuci-Galati?
hellcat
http://forum.reno.ro/Drumul-de-la-Iasi-la-...m-e-t78420.html

Ai in link o a doua varianta si a treia e Iasi-Bacau-Focsani-Braila si Galati (poti s-o iei pe faleza Dunarii daca n-ai mai fost).
andurs
Mersi pt informatii. M-am lamurit
Maine decolez smile.gif

7 Aug 2008, 09:51:
Am mai auzit o varianta: din Barlad este un drum judetean foarte bun care merge direct Galati, evitand astfel portiunea Tecuci-Galati. Pe deasupra e si ceva mai scurt smile.gif
Am sa-l incerc si va dau de stire luni cand ma intorc.
Numa bine
vi_escu
Incearca varianta asta. Anul trecut drumul era bun si foarte liber.
Io_mi_s
@andurs:cred ca 'drum judetean f. bun' este exagerat. Oricum, iti recomand si io traseul asta (i se mai spune si 'drumul hotilor' biggrin.gif ). Varianta lui vi_escu ar fi fost recomandabila daca ar fi trecut macar vreo luna de la inundatii (asta nu inseamna ca nu se circula pe unde ti-a aratat el). Drumuri bune sa ai!
LE: Aaaa, ai plecat deja...
vi_escu
Sincer, nu stiu ce/pe unde/cat a fost inundat.
Io_mi_s
Nu cred ca-i inundat, dar banuiesc ca sunt tot felul de restrictii, alea, alea...
andurs
Sa va povestesc:
La dus am mers pe varianta Iasi-Vaslui-Barlad-Cuca-Galati.
Drumul judeteran Barlad-Cuca-Galati e de preferat nu prin prisma calitatii sale (ca ai vreo doua portiuni mici si cu piatra cubica si mai multe portiuni destul de valurite), cat prin faptul ca e mai scurt si foarte liber (putine sate si masini).
La intors am mers Galati-Murgeni-Husi-Iasi. Drumul mai bun, fara portiuni inundate, ceva mai multe sate decat pe dincolo si ceva mai mult circulat (dar tot lejer si fara tiruri). In schimb e mai lung cu vreo 20km decat celalalt.
Eu recomand varianta prin Barlad-Cuca-Galati, dar nu pentru incepatori (drum ingust, in mare parte nesemnalizat). Pe varianta asta am facut 2h45min din Iasi la Galati si fara sa trag tare (n-am depasit 130km/h).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.