Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Uleiul din motorul Novei GTI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danoprea
Salut ! Am o Nova GTI si vreau sa-i schimb uleiul (singur). Problema e ca nu stiu ce cantitate trebuie sa pun. Un pic de ajutor va rog !!!! sad.gif
paulp
3.5 L, daca schimbi si filtrul, si-ti recomand s-o faci de fiecare data.
paulp
si inca ceva, daca ai luat masina la SH, si vrei sa-i schimbi uleiul, ia si un Motor Flush, curata-l, si dupa aia pune ulei curat.
SYL
Paulee, nu dezinforma omu' ! 3L de ulei intra in motorul de Nova (GTI si banuiesc ca si la GT ca doar e acelasi motor), chiar daca schimbi filtrul (adica e si logic sa schimbi filtrul deulei la fiecare schimb de ulei).
Cat a fost in garantie la service imi puneau 3L, apoi dupa ce a iesit din garantie tot 3L ii pun, si nu "papa" ulei deloc (sta la maxim pe joja mereu). Scrie si in cartea tehnica: capacitatea la uleiul motor e de 3L, din care filtrul de ulei 0.25L !

Recomand Valvoline Turbo V 15W40.
paulp
Ai dreptate. 3L scrie si la mine in carte, oare de unde oi sti tu wink.gif
Eu nu recomand nimic, dar cel mai multumit de cum se comporta am fost de BP Visco 2000 15W40.
Acum am Esso si parca nu e chiar ca ala.
Evitati promotiile de Panther, e ieftin si prost.
SYL
QUOTE(paulp @ 12 Jan 2005, 19:08)
Ai dreptate. 3L scrie si la mine in carte, oare de unde oi sti tu wink.gif


Am invatat la ora de geografie. biggrin.gif Vezi ce insemna sa fi atent in timpul orelor, inveti atatea lucruri interesante si utile. tongue.gif

PS. danoprea in caz ca te intereseaza la cutia de viteze intra 4L de ulei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.