Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cesuri indicatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
B-53-SDP
Momentan sunt in faza de documentare in legatura cu aceste ceasuri.

As vrea sa montez in masina 3 ceasuri pe stalp: presiune ulei, temperatura ulei si presiune turbo.

A montat cineva asa ceva pe Logan ? Merg montate ? Un service care monteaza asa ceva si care lucreaza bine stie cineva ?

Multumesc.

PS: cei care au chef de caterinca sa se abtina de la comentarii va rog frumos.
IRONICK
Si la ce iti foloseste asa ceva?
sandy461229
QUOTE(IRONICK @ 8 Aug 2008, 11:15)
Si la ce iti foloseste asa ceva?
*



Omul a intrebat altceva...daca nu sti sa-i raspunzi mai bine abtine-te
B-53-SDP
QUOTE(IRONICK @ 8 Aug 2008, 10:15)
Si la ce iti foloseste asa ceva?
*



Pentru mai multe informatii despre functionarea motorului.

poate aveti cunostinte prieteni care au montate pe alte masini asa ceva si poate reusiti sa imi spune-ti si mie unde anume le-au montat.
OAP
Daca ceasurile alea minune nu sunt facute sa fie montate pe stalp o sa iasa o tiganie...doar daca nu poti sa torni artizanal o masca de plastic sau fibra care sa fie atasata pe stalp
Marso
Ironick'ule nu te mai baga...nu vezi ca iriti lumea laugh.gif ... iar pt initiator: incearca un search pe site'urile alea cu tuning...poate ai mai mult succes smile.gif
madkat
exista niste carcasa de fibra pentr 1, 2 sau 3 ceasuri pe stalp...

e urat ca naiba, fast and furious style la o masina la care nu s potriveste asa ceva... dar in fine - e chestie de gusturi

inainte de prinderea lor si de iluminarea cu albastru sau neon - te-ai gandit UNDE se conecteaza ceasurile respective?
vi_escu
QUOTE(B-53-SDP @ 8 Aug 2008, 10:40)
Pentru mai multe informatii despre functionarea motorului.
*



Întreb si eu ca un novice, nu dati cu parul: nu mere loganu cu un laptop înfipt în mufa aia si cu programu dă test? Așa poci vedea câti milivolți sunt pă sonda aval cân mere la deal și pă amonte cân mere la vale.

"PS: cei care au chef de caterinca sa se abtina de la comentarii va rog frumos."
B-53-SDP
Exista adaptoare speciale pt stalp de 1, 2 sau 3 ceasuri.

Am incercat pe net da nu am gasit nimic din ce ma interesa pe mine.

Am sunat la un magazin care comercializeaza asa ceva si l-am intrebat pe respectivul domn de la celalalt capat al "firului" daca pe logan se pot monta aceste ceasuri.

Raspunsul lui a fost ca doar cele pt temperatura ulei si preiune ulei se pot monta iar cel pentru turbo nu. L-am intrebat de ce cel de turbo nu poate fi montat si raspunsul a fost ca stie el ca nu se poate. Trecand peste asta l-am intrebat unde as putea sa le montez si m-am lovit de acelasi raspuns "NU STIU".

De asta am apelat la voi in speranta ca totusi cineva imi va putea da un raspuns.
IRONICK
QUOTE(B-53-SDP @ 8 Aug 2008, 11:13)
presiune ulei, temperatura ulei si presiune turbo

QUOTE(sandy461229 @ 8 Aug 2008, 11:33)
Omul a intrebat altceva...daca nu sti sa-i raspunzi mai bine abtine-te
Aha, pai atunci poate ne demonstrezi tu cum se monteaza, ca vad ca pari destul de inteligent.

Si ca sa ai trenul incazit, incep eu cu senzorul de presiune de ulei: se monteaza un T pentru functionarea monocontactului si a senzorului nou.
madkat
ala de turbo e cu fissssss - adica cu un tubulet de vacuum
si probabil ca e aproape imposibil sa aduci furtunelul de la turbina la ceasul ala fara sa il strangulezi
merge pus undeva prin bord - sa fie traseul mai drept

si cel de temperatura uleiului - pe langa ce a zis @Ironick - mai exista un soi de flanse ce se monteaza intre filtrul de ulei si blocul motor - dar e mai simplu cu teu, loc sa fie doar smile.gif
IRONICK
madkat, mai usor. Trebuia sa il lasi pe inteligent sa spuna ...
YRX
Fara masti, suporti sau alte prostii. Modifica masca stalpului cu putina fibra de sticla, chit auto, vopsea si multa munca. Uite si niste poze de la o operatie asemanatoare (nu pentru ceasuri ci pentru tweetere). Daca tu vrei ceasuri pe stalp, n-ai decat, nu-i ceva extraordinar de greu.

[attachmentid=1627464682]
[attachmentid=1627464685]
[attachmentid=1627464688]
[attachmentid=1627464690]
[attachmentid=1627464691]
B-53-SDP
Ca teorie stiu si eu cum trebuie montate problema este ca nu prea imi vine sa ma apuc sa le montez de capul meu si nu stiu daca ele vin cu tot ce trebuie ca sa le pot monta sau mai trebuie sa cumpar separat niste piese.

Cei care le comercializeaza zic ca vin cu tot cu kit-ul de montare si cu instructiuni si ca se monteaza foarte usor ceea ce nu prea cred da sa zicem.

Oricum as prefera sa merg la cineva care a mai montata asa ceva decat sa ma apuc eu singur sau macar sa imi spuna anumite treburi legate de montaj mai ales la partea electrica.
IRONICK
Ce pare asa de greu la electrica? Nu te-au lasat sa te uiti pe instructiuni?

PS. Mie mi se pare mai interesant sa le pui central pe bord, chiar in spatele aeratoarelor. Iti faci o consola pentru ele si o vopsesti la culoarea bordului. Chiar daca gauresti bordul pentru cabluri si prindere, dar o sa arate ca de fabrica si o se integreze mult mai bine in designul plansei de bord, decat pe montant.
driverx
O fi aratand ca de fabrica, da' asa nu o sa mai arate so fast so furious.....
Dsign
Poti face montajul la X-motors, in incinta Tuning Corner, in Baicului, au 55 lei ora de manopera si sigur au mai montat asa ceva. Sunt cei care pregatesc masinile de raliu ale citorva piloti din campionatul intern.
Geox16v
Era pe la anunturi cineva care construia din fibra tot felul de suporti
cristi87
e mai greu sa le faci.dar de montat e super-usor..trebuie doar sa ai putina initiativa:) te costa aprox 1,5 mil-2 mil un ceas.suportul costa km 100 ron, km asa...bafta.
totusi..ma intreb..cum reusesc cei ce fac astea sa le dea forma dorita...de unde cumpara fibra...intaritorul acela...
felixb
Nu iti face griji. se monteaza foarte usor. Nu iti trebuie nici un T. Am montat la masina mea(logan DCI) , daca vrei sa te ajut nici o problema. Da un PM. Eu am cumparat de la Racing Nick( gama X-LINE). La presiune turbo nu iti trebuie nimic, iar ptr temp si presiune ulei iti trebuie un adaptor care se monteaza inainte de filtru ulei.230 ron ceasul, 55 ron suportul, pana in 150 adaptorul.
B-53-SDP
Pe bord nu o sa le montez pt ca nu osa arate bine cel putin mie nu imi place.

@Dsign: Am sa le fac o vizita sa vad care e treaba mersi frumos pt informatie.

@cristi87: E mai usor sa cumpar un suport gata facut din plastic care stiu sigur ca
se potriveste ai arata bine. Oricum mi-a placut ce ai realizat tu pt boxe.
Felicitari!
ABRAKAX
daca va intereseaza eu am montat asa ceva pe un matiz la care am modificat mai multe dracii i-am pus turometru presiune la ulei si temp la ulei si nu am folosit chit de fibra de sticla ci doar am incalzit plasticul pe care l-am atasat acolo pt a fi mai placut se poate acoperii acel plastic cu u panza in ton cu tapiteria sau masina da super bine.
W3f
si eu vreau si mam gandit ca ar fi o idee buna sa le pun la galeriile de aer din masina (acelea prin care vine caldura pe bord) am vazut pe loganul ala din bucuresti cameleon arata super numa ca trebuie sa gasesc dimensiunea perfecta

doar ca ma intereseaza cum le fac sa functioneze adica as vrea temperatura apa si ulei

cine ma poate ajuta?
ionutctn
@B-53-SDP
Daca te ajuta cu ceva informatia: vad ca esti din Bucuresti. Te poti duce in Targ Vitan (Autovit) a doua alee din dreapta cum intrii si in capat de tot pe partea stanga e un nene care aduce fel de fel de lucruri si pentru masini straine. Am fost o data cu un amic care are un Cupra si vroia sa isi puna exact ca tine pe stalpul din stanga. Ne-a aratat nenea 2-3 modele pe care le avea atunci. Iti recomand sa dai o fuga pana acolo. Daca nu are ce vrei tu, poate aduce si in caz de cumperi te si duci cu masina sa vezi cum vine pe stalp.
B-53-SDP
Uite de nenea asta nu stiam o sa dau o fuga pana acolo sa vedem care e treaba.

Multumesc frumos de sfat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.