Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi tremura masina...si nu de frig
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Floppy76
Salutare
Am si eu o problema, nu asa de mare dar totusi deranjanta. Adica la relati motorul merge rotund, frumos, asta daca-l asculti de afara. Cum intru in masina imi dau seama ca tremura si ma scutura ca un tractor. Relantiul nu e prea mic pentru ca daca il maresc tot asa face. Cineva spunea ca ar lipsi ceva tampoane de cauciuc pe la motor care probabil se scutura de unul singur pe acolo. E adevarat ši daca da pe unde vin puse ? Multam fain
Daddy
Ai doua tampoane la motor, stanga - dreapta, si o traversa in spatele cutiei de viteza.
Tampoanele sunt prinse in laterala lonjeroanelor. Unul e pe directia delcou, dedesupt, si celalalt e simetric pe partea ailalta de motor.
Traversa e la spatele cutiei, de care e si prinsa, si capetele sa sprijina pe masina.
ali73
Eu cred ca problema nu este la prindere,ci din cauza amestecului cam sarac.Incearca sa obturezi cu mana,putin cate putin, gura de admisie la carburator si s-ar putea ca la un moment dat sa mearga rotund si fara trepidatii.Daca este asa,vorbim sa vedem cum se rezolva problema,ca doar nu o sa mergi cu mana pe carburator.
dadoshel
Salut........eu sunt cam nou si nepriceput dar am auzit o chestie...cica ar putea fi asa numita 'bataie de cui'...... wacko.gif zau ca nu stiu ce si cum dar ma mai interesez
RIon
Bataie de cui... poate bolturile alea de la pistoane...?
Incearca sa vezi daca tremura si cu socul un pic tras. Daca da, probabil ar trebui sa verifici in service tampoanele, chiar si cu mana, daca se misca tare, sunt uzate si trebuie inlocuite. Nu-i scunp si nici greu smile.gif
Floppy76
QUOTE(RIon @ 17 Jan 2005, 09:39)
Bataie de cui... poate bolturile alea de la pistoane...?
Incearca sa vezi daca tremura si cu socul un pic tras. Daca da, probabil ar trebui sa verifici in service tampoanele, chiar si cu mana, daca se misca tare, sunt  uzate si trebuie inlocuite. Nu-i scunp si nici greu smile.gif
*


Intra-adevar, orice reglaj as incerca tot tremura, si cu socul tras. Am sa incerc sa le schimb. multumesc !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.