Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot la franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
oanav
Am si eu o dacia 1410 pe injectie.In momentul cand franez brusc se aude o pocnitura pe spate.La service mi-au spus ca este etrierul,dar tot se aude.
cristi87
este de la frana.si la mine se aude la fel.dar la frane mai bruste.daca se aude p spate, umbla la frane.daca se aude p fata, e de la placute, nu de la etrier.
cosminus
Si eu am aceasi problema. Era de la talerul care tine sabotii de frana. Nu era strans cum trebuie si sau ovalizat gaurile de la taler. Ca sa verifici tragi frana de mana , ridici roata in aer (la mine era stanga) si rasucesti de ea. Daca misca inainte si inapoi atunci de acolo e problema. Poate sa fie si de la limitator, dar eu dupa ce am strans cele 4 suruburi nu am mai auzit acea bufnitura.
vi_escu
QUOTE(oanav @ 11 Aug 2008, 11:59)
... se aude o pocnitura pe spate.La service mi-au spus ca este etrierul,dar tot se aude.
*



Ti-au spus prostii, pe spate nu ai frane cu disc deci nici etrier!
Garnituri de franare (saboti) sau tambur uzate, reglare necorespunzatoare (reglarea sistemului depinde de tensionarea arcului dintre sabotul spate si bieleta)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.