Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cui poantou
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Floppy76
Cum se verifica daca inchide cuiul poantou? Mie imi consuma cam mult (13-14 in oras) m-am uitat prin topicuri, am vazut ca trebuie sa fie cam 7 mm distanta la plutitor dar cum se regleaza asta ? Ca mie mi-e cam frica sa apas pe butoias sau sa trag de el sa nu se rupa ceva
EvilOne
cui poantou

Verificarea mea: se desface carburatorul, se ia partea de sus, se ridica manual plutitorul ca si cum ar inchide si se sufla prin teava de admisie benzina. Daca poti sa sufli, e clar, nu inchide bine. Nu stiu cum se regleaza.
Danciu Sabin
Se desface carburatorul,capacul cu plutitorul se intoarce invers,astfel incit plutitorul sa vina pe pozitia inchis(ca si cind nivelul de benzina ridica plutitorul si inchide cuiul ponto).In aceasta pozitie se face reglajul plutitorului.Tot in aceasta pozitie tragi aer pe stiutul unde vine furtunul de alimentare si trebuie sa fie inchis(nu trebuie sa vina aer,sa-ti piste limbe).Este posibil ce cuiul ponto sa fie uzat si nu-ti mai inchide perfect.Nu cred ca s-a modificat nivelul plutitorului daca n-a umblat nimeni la el. Bafta.
Al Cap0nE
Tragi aer si astupi cu limba .Daca se creeaza vid, inchide. Daca nu, nu e bun cuiul. Oricum, daca o sa cumperi altul, incearca-l inainte de a cumpara pt ca 50% nu sunt bune. Eu m-am apucat o data sa il schimb si am incercat vreo 3 dupa care am ramas la cel vechi ca era mai bun. Ca sa reglezi plutitorul, apesi sau tragi de el astfel incat limbuta care intra in cui sa se indoaie in sensul dorit.
Floppy76
Multumesc tuturor. Distanta era OK dar am schimbat cuiul ca nu inchidea bine, adica puteam trage aer fara probleme cu el inchis. Acum o sa verific consumul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.