Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: prob grave la papuc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nEoS
am si eu papuc 1.9D 4x4 , propulsie ( tractiune spate ) si am prob grave cu el , cardanul schimbat face mai rau decat cel vechi ( mai bine nu schimbam ) se aude urat , un sunet gen metal pe metal si mai ales cutia de viteze , odata m-a lasat si m-am intost de la giurgiu pana acasa in buc cu a II -a , ma depaseau aia pe scutere ,am fost cu masina in service , domne ca acuma merge , face urat rau cand schimb , plus ca mai mereu cand vreau sa bag a III-a intra I-a si nu de la mine chestia asta , plus ca acuma iar trebuie sa ma duc cu ea ,tot cutia de viteze face figuri , nu mai intra in a III-a si a IV-a si faza e ca am fost cu ea in service acum o luna , daca e sa ma duc cu masina asa din 500 de km in 500 at o sa ajung in sapa de lemn , daca nu o fac nici de data asta cred ca o sa fac reclamatie la OPC ca nu ai tine treaba . cardanul sa zicem ca pot sa ma obinuiesc dar sa merg doar cu treptele I , II si V nus daca pot .
baranga
in final mu prea am inteles nimic;dar sfatul meu :ai grija cu cardanul ca daca se gripeaza in mers;e de rau se rupe si te rastoarna imediat wink.gif
nelu_1985
de rasturnat nu te restoarna(au demonstrat la mithbusters), dar nici bine nu-ti merge wacko.gif
si acum la subiect, posibil sa nu poti introduce in vit. 3-4 din cauza mecanismului de schimbare a vitezelor, are trebui inlocuita bieleta de legatura, probabil e indoita...

ulterior am observat....cum 4x4 propulsie spate wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.