Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fara frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
blade
Am un break din 2002, acum doua zile am observat ca curgea lichid de frana pe la repartitor in spate, cand umblu la el vad ca garnitura de la el era rupta, caut sa cumpar garnitura, nu gasesc.
Pana la urma ma duc si ii fac filet la strung si ii bag surub(ca tot romanu).I-am schimbat si placutele de frana si garniturile la etrieri.Cand sa ii fac aerisirea, ia de unde ca dupa vreo 3 ore am reusit sa fac pedala tare, dar problema e ca tine numai pe fata, pe spate nici macar nu se ating tamburii.
Ce o fi patit???
scania
salut... in primul rand cred ca, curge pe la limitator, repartitorul este acel "T" care e montat pe punte.... si parerea mea e sa nu schimbi garnitura la limitator ci sa il inlocuiesti cu totul, nu are rost sa`ti pui viata in pericol....
bafta si spor la mestereala
0
Cel mai bine este sa schimbi repartitorul (nici nu este scump)..regleaza tamburii si apoi aeriseste franele (dreapta-spate;stanga-spate;dreapta-fata;stanga-fata)..cred ca si limitatorul trebuie aerisit
blade
Deci repartitorul este cel de pe punte si limitatoprul este cel la care spum mecanicii sai pui surub ca sa functioneze tot timpul? Asta daca am inteles bine.
ydaniel
DACA TOT CUMPERI ia ceva de calitate:inclusiv lichidu de frana;)
FLP
Daca nu tine pe spate cel mai probabil e de la sistemul de autoreglaj cu clicheti
tzepesch
sau limitator.... eu abia am facut operatiile de schimbare+conducte, plus saboti acu 2 zile...

si nu-i f scump limitatorul, doar 110-130lei... mad.gif conducte spate 50-60 lei

si si asa e prost, trebuie actionat aporpae la maxim ca sa dea lichid la aerisire...
ma rog, eu la-m reglat la aproape jumate cu masina goala ca sa fie eficient...
de la 70/h s-a oprit masina in 19m. cu rotile inghetate. cel putin fata. spatele nu stiu sigur.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.