Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valencia GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3
sorin_f39
Cum mai este putin pana la MP al Valencia, iata o prezentare interesanta a circuitului:

http://www.formula1.com/news/features/2008/8/8229.html

Solon
Abia astept sa dea cu masinile in garduri! biggrin.gif
b76bgaarh
cine?????
sorin_f39
McLaren, spre exemplu.
Solon
Mai degraba Massa! biggrin.gif
dantes
Pai la cum s-au infipt unii altii, as zice si Massa si HamHam....si evident Coulthard tongue.gif
Mai sunt candidati dar prefer sa vad spectacolul...
Cu SIGURANTA va fi MINIM un SC....Cred ca cine va miza pe un SC in strategie, va avea mult de castigat...

Overall o cursa care merita vazuta cu varf si indesat!

Deja cursele belea sunt la rand..dar cele mai BELEA!!! Adica la rand: Valencia, Spa, Monza si Singapore.... Un deliciu tongue.gif
sorin_f39
Acum sincer vorbind, in loc de Valencia sau Singapore preferam Imola. Asta ca o parere personala. Nu prea ma atrag circuitele stradale, insa sunt sigur ca vom avea spectacol si pe cele 2 circuite stradale. Mai ales in prima cursa nocturna.
sorin_f39
http://www.formula1.com/news/features/2008/8/8255.html

O scurta istorie a MP al Europei.

23 Aug 2008, 15:16:
Bravo Massa!!!
Ceva mai slab Raikkonen, insa bafta multa amandurora maine!!!


Forza F E R R A R I !!!!
semit
Doamne, ce imbecil Raikonen, unde naiba l-au gasit pe boul asta, la Giurgiu, la Dambovita.. Unde esti tu schumi doamne sad.gif

LE: exista Dumnezeu fmm de prost
sorin_f39
Bravo Felipe !!!!!!!!!!!!!!!!!! Impecabil astazi. Sper sa o tina asa pana la final.
Kimi pare a fi total depasit. Ce dreaq a fost in capul lui la boxe, nu pot sa-mi dau seama. Cred ca se gandea doar la Kovalainen. Chiar si asa, daca mai avea putina rabdare, iesea in fata lui. In ultima vreme, parca nu mai are chef sa alerge. Sau o fi de la vodca? Merge incet, face boacane. Sper ca mecanicul respectiv sa-si revina repede si sa nu aiba probleme.
Din pacate, Ferrari si-a facut o obisnuinta de a avea o masina distrusa pe cursa. Insa orice invat are si dezvat. Sper sa stie si ei treaba asta.

Forza F E R R A R I !!!
dantes
Cred ca incep sa se confirme temerile care le-am avut cand am aflat ca o sa vina KR la Ferrari...

Scopul lui in Formula 1 a fost sa iasa campion mondial, si dupa ce i-a fost suflat titlul fie de Schumi fie de Alonso, acum cu Ferrari a reusit, si-a atins scopul. Acuma i se rupe maxim de curse. E campion, are banu'...gata...si asa sunt zvonuri ca ar vrea sa se retraga la sf. campionatului .... Asa ca interes ZERO.... Fapt dovedit prin o groaza de greseli...

Cu parere de rau zic ca Massa nu are stofa de campion, chiar daca e elevul lui Schumi, iar anul asta e cam greu ptr. el sa faca ceva.... Anul asta il vad pe HamHam campion...nu stiu de ce...

Ca circuit si cursa a fost super belea... Cursa de viteza in ORAS !!! Totusi s-a inscris in trendul circuitelor plictisitoare..... Urmeaza SPA....sa vedem ca asta e circuitul circuitelor tongue.gif, apoi Monza, apoi Singapore...super circuite !
sorin_f39
Raikkonen merge de parca nu ar mai avea nici o motivatie. Nu mai exista pic de agresivitate, nici o sclipire, nimic. Nu mai are nimic din "rautatea" de anul trecut.

Daca pe Massa il va tine masina, poate iesi campion mondial. Sa fie curse pe uscat si sa se clasifice bine. In aceste conditii, poate castiga curse.

Iar referitor la Spa, foarte important, trebuie sa nu ploua. Altfel e deranj pentru brazilian.
sb-55-dan
Cine-i pilot merge si pe ploaie, ceea ce nu pot spune despre Massa care e un pilot de pluton.
FORZA Mc'Laren!!!!!
TMihai
Totusi...ma ingrijoreaza mai mult cele 2 motoare explodate in doua curse consecutive decat sictirul lui Kimi. S-a vorbit mult si anul trecut despre Kimi ca e asa si pe dincolo si tot a iesit campion mondial. Bine, asta datorita cretinitatii lui Hamilton si bunavointei lui Massa icon_mrgreen.gif
Eu sper sa-l ia cineva la palme pe Kimi si sa-si revina. Pt ca daca Ferrari isi pune bazele in Massa sa iasa campion mondial, e de rau.
Solon
Circuit frumos, viraje misto, peisaj superb-faza cu podul face toti banii biggrin.gif - cursa plictisitoare in schimb!
sorin_f39
Eu merg pe mana lui Massa si spun ca daca va avea aceeasi determinare si in urmatoarele 6 curse va iesi campion mondial. Il preferam insa pe Raikkonen.
Sper sa nu ma insel si Massa sa nu ameteasca in varful clasamentului.
Tomcat
Sint total dezamagit de Kimi. Aici la Valencia trebuia sa sara la jugulara lui Hamilton! Cred ca jocurile sint facute in ce priveste titlul la piloti.
Se cunoaste lipsa lui Jean Todt (meticulos) si a lui Schumi (determinat).
Despre Massa ce sa zic - daca ploua sau nu e in poll, e greu!
Modus
Pacat de Alonso, ca daca nu ii strica Nakajima masina ar fi putut intra in puncte
sorin_f39
Daca Badoer are o scuza acum, in MP al Belgiei nu mai poate fi scuzat daca va avea aceiasi prestanta.
Nu stiu cand a fost ultimul sezon in care au existat atatia castigatori de MP, insa e destul de interesant din punctul asta de vedere. Oricum, cred ca Barichello rasufla usurat acum. Fara victoria asta, ar fi ramas doar cu cele obtinute la Ferrari, ceea ce nu cred ca i-ar fi convenit.
Modus
Altfel o cursa plictisitoare rau.
TMihai
Da' ce ziceti de saracu' Vettel care mai are un singur motor pt urmatoarele 6 curse doh.gif
hellcat
Mie circuitul asta stradal de la Valencia nu mi-a placut. Bine ca circuite europene de traditie stau bine mersi in debara.

Bai Miki, sambata in calificari, ala de-i ziceai tu "doctoru lui Schumi" radmasa.gif ...era cantaciosul Eric Clapton! biggrin.gif
Tomcat
Urit circuit, urita cursa!
Badoer nu va urca mai sus de locul zece niciodata. Ca pilot de teste ar trebui sa stie masina aia mai bine decit pilotii de cursa. E greu!!
DrK
dar tu nu ai observat cand s-a spus ca nu a testat masina noua?
GIC
QUOTE(TMihai @ 24 Aug 2009, 12:22)
Da' ce ziceti de saracu' Vettel care mai are un singur motor pt urmatoarele 6 curse  doh.gif
*


Din cate am inteles (m-am uitat la cursa pe un program unguresc) asta nu era un motor nou ci unul care a mai fost folosit inainte. Dar nici ei nu erau 100% siguri.
TMihai
Mah, nu stiu. Asa am citit si eu prin alte parti desi nimeni nu stie sigur
QUOTE
Each driver is allocated eight engines for the entire season, and it is believed Vettel only now has a single fresh V8 unit in the bag for the remaining six races.
sorin_f39
8 - 1 este scorul acum.

5 echipe in primele 10 locuri.

Superba zona din jurul circuitului.

Altceva nu cred ca mai este de spus.
DMP
Ferrari si, mai ales, Williams s-au miscat bine in calificari.
Williams e cu ambele masini in primele 10 locuri in timp ce Mercedes si Force India nu au masini in primele 10.
TMihai
Astia de la Mercedes cu cat aduc mai multe imbunatatiri la masina cu atat ajung mai in spate laugh.gif Vai de curu' lor. Tot nu vor sa se apuce de masina pt anu' viitor. Treaba lor...
sorin_f39
Mihai, ai steagul lui Ferrari la avatar. Ce treaba ai tu cu Mercedes? tongue.gif
Lasa ca stau bine acolo. biggrin.gif
TMihai
Am cu ala care m-a facut sa pun steagu' acolo.
DrK
radmasa.gif Nice one radmasa.gif

Dantes, iti aduci aminte ce ti-am zis saptamana trecuta? redbull pe primele locuri si MS pe 9 smile.gif
sorin_f39
QUOTE(TMihai @ 26 Jun 2010, 17:09)
Am cu ala care m-a facut sa pun steagu' acolo.
*


Stiam ce vei raspunde. Vroiam doar sa rasucesc putin cutitul in rana, tinand cont de ceea ce a facut Schumi astazi.
semit
WTF!!! ce accident ...
Steel Tormentor
Kovalainen inca se mai credea la McLaren pesemne. El se apara in fata lui Webber smile.gif
semit
Ia zi-ne tu Moduse cum e cu Alonso? laugh.gif
CGDBZ
Pai era ultimul tur , tragea un pui de somn radmasa.gif
sorin_f39
Ferrari : down.gif
Pana la accidentul lui Webber (apropo, bine ca este OK pilotul, pentru ca accidentul a fost nasol rau) Ferrari tineau pasul cu Vettel si Hamilton. Apoi insa, dupa oprire, parca le-a turnat cineva beton in roti.
Cu ocazia asta, m-am consolat : sezonul asta este terminat pentru Ferrari. Speram ca vin cu o masina noua, ca vor merge mai bine, dar .......

Bun Kobayashi. Ambele Sauber Ferrari sunt in puncte.

PS: Ca o coincidenta : Germania (Vettel) a batut Anglia (Hamilton si Button). Acum se joaca si la fotbal Germania vs Anglia. Sper sa se repete rezultatul.

PS2 : Iar de cenzurat comentariul.
eurocristi
Sunt curios daca ramane definitiv clasamentul.SC a iesit aiurea pe circuit,pe chestia asta Hamilton a fost penalizat si Vettel a luat un avans considerabil.Iesirea aiurea a SC a stricat toata cursa.
Io_mi_s
Depasirile de final ale lui Koba ar trebui prezentate intr-un clip cu tema: "Anvelope noi vs anvelope uzate". De-asta i-a facut, nu? Daca mai rula un tur facea si lap record (benzina putina si anvelope noi).
Hack
Pe astia de la Red Bull ii umfla cu energizante inainte sau in timpul cursei, sau ce plm? blink.gif Altfel nu-mi explic prostiile pe care le fac astia unsure.gif ...bine ca n-a patit nimic Webber...incredibil ce tari pot fi masinile alea sleep.gif ...
sorin_f39
Glumind acum, ca totul s-a terminat cu bine, se poate spune ca Webber a prins aripi.


"Pe astia de la Red Bull ii umfla cu energizante inainte sau in timpul cursei"
radmasa.gif

Manuel
QUOTE(sorin_f39 @ 27 Jun 2010, 17:07)

PS: Ca o coincidenta : Germania (Vettel) a batut Anglia (Hamilton si Button). Acum se joaca si la fotbal Germania vs Anglia. Sper sa se repete rezultatul.

*




Done! smile.gif
TMihai
Din pacate nu am prins decat ultima treime din cursa. Din cate am inteles Hamilton a depasit SC-ul? Sau era masina medicului? Sau nefiind vb de Schumi n-a vazut nimeni? Nu de alta dar sunt impresionat cate chestii i se iarta omului asta.
Solon
Cursa simpatica!
Accident urat, bine ca Webber e ok!
Miki:dupa ce saptamana trecuta, sau ma rog, la marele premiu al Canadei, l-a desfiintat pe Schumacher, acum ii ia apararea! Nu mai inteleg nimic! Si nici el! biggrin.gif
I-au dat-o aia din studio: Ia zi despre Sechelariu!
Bla,bla cursa pe care ar trebui sa o uite cat mai repede etc! N-a fost vina lui! Ma spargeam de ras! biggrin.gif
sorin_f39
QUOTE(eurocristi @ 27 Jun 2010, 17:07)
Iesirea aiurea a SC a stricat toata cursa.
*


SC a iesit asa cum trebuia sa iasa in situatia respectiva.



Apoi,
---------------
Ten drivers handed post-race penalties

Jenson Button, Rubens Barrichello, Nico Hulkenberg, Robert Kubica, Vitaly Petrov, Adrian Sutil, Vitantonio Liuzzi, Sebastien Buemi and Pedro de la Rosa have all received penalties from the Valencia stewards for safety-car rule infringements.

All nine men will have five seconds added to their final race time for speeding under the safety car during their in-laps prior to pitting following Mark Webber’s dramatic crash in the early stages of the European Grand Prix.

In a separate incident, Timo Glock has had 20 seconds added to his race time for ignoring blue flags.

Official results from the FIA will follow.
-----------------
www.f1.com

Sa vedem cum va fi clasamentul final.
eurocristi
Urmaresc de foarte multi ani cursele de Formula 1 si n-am mai vazut SC sa iasa pe circuit intre cel de pe locul 1 i cel de pe locul 2,pe care-i desparteau vreo 2secunde.Daca Hamilton nu depasea SC impartasea soarta lui Alonso.Asa a aparut pe 2 cu tot cu penalizare.
Cred ca SC a viciat serios rezultatul,a bulibast toata cursa.Accidentul a fost spectaculos dar consecintele nu au fost grave,nu era asa mare graba cu SC.
sorin_f39
Erau prea multe resturi dupa accident pe pista. Apoi, chiar daca un pilot iese pe picioarele lui din masina dupa un asemenea accident, medicul trebuie sa ajunga acolo.
Deci eu consider ca SC a intrat, asa cum o face de obicei, la fel de prompt. Si asa trebuie. Acum, ca incurca sau nu cursa, nu avem ce face.
DMP
Mi-a placut cursa celor de la Sauber. Pacat ca nu sunt constanti. In Canada au abandonat cu ambele masini. Ciudat ca Ferrari si Toro Rosso nu au problemele pe care le au cei de la Sauber cu motoarele.

La faza cu Hamilton si SC nu mi-e clar un lucru:

SC intra intre Vettel (locul 1) si Hamilton (locul 2), Hamilton depaseste SC iar in spatele SC raman Alonso si Massa (de unde si cursa compromisa pentru Ferrari). Dupa care Vettel si Hamilton merg in fata SC, intra la boxe si schimba pneurile.

Cand SC iese de pe pista Vettel si Hamilton sunt pe locul 1 si 2 dar in spatele SC.

Sa inteleg ca dupa ce au schimbat pneurile au iesit pe circuit si au asteptat sa ii prinda SC din urma ca sa isi reia locurile in cursa?

Bine ca Webber a iesit OK din accident. Se pare ca ratarea startului i-a intins nervii la maxim si a gresit grav la faza accidentului
DrK
1. Felicitari Barrichello
2. Felicitari Koba


Din ce am citit prin presa MS si Alonso sunt foarte suparati pe acel SC smile.gif Acum ce sa zic, au si nu au dreptate...
Cursa spectaculoasa dar "urata"...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.