Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salut
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bam13sept
Azi cand m-am uitat la motor, am vazut k mi-a iesit ulei pe la o bujie. De la ce sa fie?
didosdoru
NU e o problema mare, stai linistit. Saiba de etansare a bujiei nu este buna si scapa un pic pe langa ea, sau nu ai strnas bine bujia respectiva. Oricum stai linistit ca marea majoritate a daciilor mai vechi, care au filetul de la chiuasa un pic uzat au scapari de compresie pe la filetul bujiei atunci cand motorul este forjat.
SSilent
da bai nene dar bujia se infileteaza in camera de ardere, unde uleiu nu are ce cauta, ca nu e motor in 2 timpi wacko.gif , daca iti ajunge ulei pe bujie inseamna ca ai segmentii dusi si compresia ti-o scapa in baie... dar ar putea fi mai putin grav, vezi sa nu scape ulei pe la capacu la culbutori si de-acolo sa-ti curga pe bloc pana pe bujie...
de curiozitate... ce culoare are fumu' la evacuare? si daca ai furtunu de reciclare a gazelor de carter scos...
ydaniel
scoate bujia afara,curata filetul si monteaza-o la loc:) corect!
brigada_diverse
si eu am gasit o baitza de ule langa bujia 1......dar nu are logica.....fum neghru nu scoate, scapare de compresie este, dar mica.....
totusi, bujia trebuie sa stea etans acolo, nu sa treaca uleiu prin filet si sa iasa afara
vi_escu
Daca papa ulei fumul este albastru. Negru apare de la amestecul prea bogat.
Ulei in camera de ardere poate ajunge pe la segmenti sau cozile supapelor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.