Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: surub chiulasa rupt in bloc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
maj24
daca am rupt surubul de la chiuloasa in bloc se mai poate scoate ?
sau l-am faramat de tot

biggrin.gif
SSilent
pei din cate stiu io se poate cu o bormasina cu un spiral mai mic decat filetu, sa dai gaura in surubul rupt, astfel va iesi, dar sunt sanse destul de mari sa afectezi si filetu... cel mai bine zic sa te duci la cineva priceput
maj24
multam pentru raspuns, o sa caut un mecanic sau strungar care se pricepe
biggrin.gif
baranga
intrebarea mea este:de unde s-a rupt?? ca pot fi rezolvari mult mai putin costisitoare;daca s-a rupt de mai sus poti suda o piulita de ce a ramas si incerci sa il desfaci wink.gif
maj24
sa rupt exact de la nivelul blocului ca dracu,daca era mai sus o scoateam da a ramas in bloc
sad.gif

23 Aug 2008, 19:31:
intrebarea e dk se mai poate scoate, imi era frica sa nu fi faramat blocu
dar sper sa se rezolve
smile.gif
didosdoru
Se da o gaura cu spiralul in surubul rupt. Se foloseste un bucata extractor care se infileteaza in gaura si se extrage restul de surub rupt. Extractorul este conic si are filetul pe invers fata de un surub normal. Extractoare se gasesc in comert, dar cauta unele de calitate, daca vrei sa iti iasa treaba din prima.
maj24
multam mult pentru raspuns
CiprianPJM
Aviz amatorilor, pentru canalul rupt (la mine era blocul pleznit unde intra suruburile de la ciuloasa) am platit 80 RON. Lucrarea am facut-o in Popesti Leordeni la Auto NRG. Doar acolo am gasit sudura in fonta. Nu am fost multumit de lucrare. Daca gasiti in alta parte mergeti unde gasiti.
SSilent
decat sa carpesti un bloc plesnit.... mai bine faci rost de altu', chit ca dupaia stai dupa curu la RAR; parerea mea smile.gif
Adrian_Boy
Azi am patit-o si eu pentru prima oara, sa rup un surub, mai exact este cel de la pompa de apa, unul din cele doua de sus.

Ma gandesc sa dau gaura cu un spiral de 1 si sa maresc pe urma gara pana ce o sa fie fix pe fix, numai ca este destul de incomoda pozitia. Pe urma cu un dorn sau extractor... cum sa procedez mai exact?

E cam exclusa sudura, nu am la cine sa apelez, iar chiulasa e pe masina.
vallyyy
Daca e vorba de surubul acela mai lung , eu asa am cumparat motorul cu el rupt si polizat in locul ala ,am pus mastic desigur la garnitura de la pompa de apa si cum zicea un mecanic : " moarte n-are"
catalinxx
cauta un aparat de sudura si lipesti un electrod sau doi de surub si apoi se desface usor,dureaza un minut.
Cioby92
Am si eu o problema, capul surubului de golire a blocului motor este rupt, ma refer la surubul de golire a antigelului. De 10 ani nu sa mai umblat in motor deci cred ca sunt ceva ani de cand este rupt. Am incercat sa il desfac cu dalta si ciocanul, fara rezultate, apoi piulita sudata, dar la fel fara rezultate.
Am fost azi sa caut un extractor, am gasit la praktiker, un set, dar mi se pareau cam fragile. Surubul este destul de intepenit si nu stiu daca rezista un extractor fara sa se rupa.
Aveti idee cum il pot desface?
nikuniku
Cioby92 gaurit surubu si dat filet,folosesti alt surub cu garnitura de etansare,ala care sa rupt etanseaza pe con
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.