Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tiuit dinspre motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
hordeagabriel
De cand am cumparat masina, cam de un an asa, dupa ce se incalzeste motorul se aude un tiuit, un sunet ascutit dinspre motor. Am crezut ca se voi rezolva problema dar de un an nu reusesc sa aflu de unde vine. Se aude mai tare in partea cu electromotorul si carburatorul.
Mentionez ca intre timp am schimbat carburatorul cu unul nou dar se auzea si inainte. Am incercat si fara curea crezand ca e de la alternator sau pompa de apa dar nimic, tot se aude.. De la ce poate fi si cum rezolv problema?
vi_escu
Se aude si cand calci ambreiajul?
hordeagabriel
Da se aude si cand calc ambreiajul. Incet o sa ajung la spitalul de nebuni
os
Uneori scirtiie asa cama delcoului. Cu joja de ulei incearca sa pui o picatura pe pisla din centrul camei. Cu ce mai ramine pe joja unge putin cama pe exterior.
hordeagabriel
Am sa incerc dar sunetul pare sa vine de pe cealalta parte a motorului si doar dupa ce se incalzeste putin motorul.








Acum am incercat dar nu merge treaba cu unsul camei...sad.gif
nelu_1985
trage aer fals pe undeva, asa se auzea si la mine o perioada, si nici motorul nu mergea stralucit, vezi la talpa carburatorului, sau pe la stutul furtunului de servofrana, sau poate ti-e crapat furtunul ala unde ar trebui sa ai diusa(tu o ai in pata calda). Fa o verificare... wink.gif
didosdoru
Verifica daca e stransa bine galeria pe motor.Eventual schimba garnitura de la galerie. Zgomotul asta il aveam si eu intr-un timp la batrana mea dacie, era slab un surub de la galerie , dupa strnagere, zgomotul a incetat.
hordeagabriel
Am verificat si un surub de la galerie nu este strans. Cand am incercat sa il strang prezonul se invartea in gol. L-am scos si pe filet erau urme de aluminiu. E gata filetul din bloc cred..Acuma ce este de facut? Sa fac alt filet mai mare in bloc sau?
baranga
inj primul rand galeria nu se prinde in bloc ci in chiluasa;de acea ai urme de aluminiu pe filet;si da ;poti face un filet majorat la acel prezon dar trebuie sa dai jos galeria icon_mrgreen.gif ;dar ai grija pe mana cui lasi sa faca lucrarea;
acel sunet zic si eu ca vine de la galerie;cu ocazia asta schimbi si garnitura la galerie si pe cea de la saxofon ca nu sunt scumpe deloc.
mult succes biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.