Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce poate zornai la 2000 rot/min?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florinutzu
Pe la 2000 de rotatii pe minut, dupa turometru, se aude o zornaiala metalica, ceva gen rulment neuns, da nu stiu de unde. Am impresia ca atunci se invarte ceva in gol, ca ar trebui sa schimb treapta de viteza... nu stiu da e deranjant parca ceva ar merge in gol atunci... Si face asa indiferent de treapta de viteza sau de traseul pe care merge masina la deal la vale pe loc drept. In frana de motor nu face, sau poate nu sesizez eu finnd prea repde si prea fortat, sesizez numai la accelerare. Si pe la 1000,1500 nu sesizez nimic. Nu afirm ca nu s-ar auzi dar nu imi dau eu seama.Si dupa 2000 la fel nu se aude,pe la 2200 e alt sunet auzi motorul cum trage, cum urla cei 60 de cai.
Si inca ceva pe loc liber daca o urc la 2000 de ture nu se aude nimic care sa te deranjeze sau sa te starneasca.

Oricum o vand da sunt curios daca face asa ca sa scap de ea. Ma macina ideea, ca eu voiam sa o dau la cineva care sa se foloseasca de ea macar atat cat m-am folosit si eu.
Bafta tuturor!

25 Aug 2008, 06:55:
Nu patineaza abreaju, ca masina trage si se duce... Da am mai observat astazi ca daca accelerezi calm nu se aude , da daca accelerezi in forta se aude, e evident deranjul.
ydaniel
ceva pe la sistemul de evacuare sau scutul electromotorului:)
mitu2002
posibil sa atinga saxofonul in scut .... verifica prinderea sist de evacuare dar si tamponul de prindere a motorului de pe acea parte posobil sa fiie fisurat sau rupt si motorul sa stea inclinat
florinutzu
Sa verific sa vad ce zornaie. Oricum si orice ar fi, important e acum sa mai mearga sa o pot vinde si sa iau banii pe ea. De restul se va ocupa cel ce o cumpara.
Apropo, nu cumparati o dacie din 99 cu 85mii Km antifonata cu aripi schimbate, intretinuta, cu 65 mil lei vechi?
tarzy
QUOTE(florinutzu @ 24 Aug 2008, 21:33)
Pe la 2000 de rotatii pe minut, dupa turometru,  se aude o zornaiala metalica, ceva gen rulment neuns, da nu stiu de unde. Am impresia ca atunci se invarte ceva in gol, ca ar trebui sa schimb treapta de viteza... nu stiu da e deranjant parca ceva ar merge in gol atunci... Si face asa indiferent de treapta de viteza sau de traseul pe care merge masina la deal la vale pe loc drept. In frana de motor nu face, sau poate nu sesizez eu finnd prea repde si prea fortat, sesizez numai la accelerare. Si pe la 1000,1500 nu sesizez nimic. Nu afirm ca nu s-ar auzi dar nu imi dau eu seama.Si dupa 2000 la fel nu se aude,pe la 2200 e alt sunet auzi motorul cum trage, cum urla cei 60 de cai.
Si inca ceva pe loc liber daca o urc la 2000 de ture nu se aude nimic care sa te deranjeze sau sa te starneasca.

Oricum o vand da sunt curios daca face asa ca sa scap de ea. Ma macina ideea, ca eu voiam sa o dau la cineva care sa se foloseasca de ea macar atat cat m-am folosit si eu.
Bafta tuturor!

<span class='edit'>25 Aug 2008, 06:55:</span>
Nu patineaza abreaju, ca masina trage si se duce... Da am mai observat astazi ca daca accelerezi calm nu se aude , da daca accelerezi in forta se aude, e evident deranjul.
*



la mine la aceeleasi simpome s-a dovedit a fi rulmentul roata dreapta spate

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.