Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Joc in usi - Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ralphy
Salutare am si eu o intrebare: Exista vreo posibilitate sa scap de jocul din usi? Usa soferului s-a si lasat putin. As vrea sa evit varianta cu schimbarea balamalelor.
Freelancer
Nu se schimba balamalele, se schimba axul care le fixeaza si care nu e prea scump.
dani_devito
Da axurile alea si eu le-am schimbat de 2 ori pe partea soferului .... pe partea pasangerului n-are nici pe draq...... (uzura la sofer e mai mare )

Ca sfat ia pe cineva cu tine sa te ajute cand schimbi balamalele ... sa nu faci ca un var . o dat jos axele dar nimeni nu tinea usa si a cazut exact pe o bordura si cu ocazia asta o schimbat si un geam lateral smile.gif)))
PH-06-BOA
E cam greu de scos, ba chiar se poate sa nu reusesti.
Solutia cea mai buna si la indemana oricui, indiferent de cum se prezinta axul, e, sa slabesti din cele trei piulite balamaua (cea de sus)si sa o poi pe pozitia convenabila,apropii piulitele, si rasucesti sat se poate de balamaua de pe stalp, strangi piulitele, si i-ai luat jocul. Daca nu ai cu ce rasuci, strangi cat de cat piulita de jos, impingi sau bati cu ceva in partea de sus a balamalei si strangi si cele doua piulite. Ideea e sa o scoti din axa.Daca e nevoie faci la fel si la cea de jos. Garantez, si vei ramane impresionat de simplitate.
Sorin_18
biggrin.gif ca sa nu mai deschid alt topic,care ar fi cauza daca usa de la sofer nu se mai inchide bine,nu ca mar deranja dar daca trec de 100km/h ma ia vantu in masina biggrin.gif
dani_devito
vezi de boltul din drept cu scaunul , trebuie repozitionat . acela ce blocheaza usa.

Are 2 suruburi le desfaci ( nu de tot ca nu il mai pui la loc,niste piulite iti cad in stalpu usii si ai pus-o ) si il repozitionezi !
Sorin_18
ok ms multam mult,dar din cate stiu eu acolo are un fel de imbus special,nu??nu se poate improviza ceva ???
Tiberiu-Andrei
QUOTE(dani_devito @ 26 Aug 2008, 18:51)
vezi de boltul din drept cu scaunul , trebuie repozitionat . acela ce blocheaza usa.

Are 2 suruburi le desfaci ( nu de tot ca nu il mai pui la loc,niste piulite iti cad in stalpu usii si ai pus-o ) si il repozitionezi !
*




Tare as fii curios cum le pui inapoi daca iti cad in stalpu usii! wink.gif
La mine nu a cazut nici o piulita si le-am dat jos de tot.Mai degraba cred ca are filet facut inauntru(intr-o tabla ceva).
Minel
QUOTE(Tiberiu-Andrei @ 26 Aug 2008, 23:21)
Mai degraba cred ca are filet facut inauntru(intr-o tabla ceva).
*



Asa-i , am desfacut la toate usile si la nici una nu a picat nimic !!
florinutzu
Am tot umblat eu la reglaje, da degeaba tot nu a iesit ca si cum ar fi masina noua. Nu ai cum sa faci sa se etanseze perfect ca sunt coapte cauciucurile ce fac etansarea. Si daca nu sunt coapte sunt deformate in forma in care stiu ele. Daca reglezi sa se inchida asa incat sa se etanseze atunci trebuie sa tragi de usa ca la tractor asa de greu se va inchide. Daca vrei sa se inchida mai usor atunci trebuie sa lasi sa intre aerul.
Nu spun ca mici reglaje nu se pot face.
Sorin_18
QUOTE(florinutzu @ 27 Aug 2008, 07:50)
Am tot umblat eu la reglaje, da degeaba tot nu a iesit ca si cum ar fi masina noua. Nu ai cum sa faci sa se etanseze perfect ca sunt coapte cauciucurile ce fac etansarea. Si daca nu sunt coapte sunt deformate in forma in care stiu ele. Daca reglezi sa se inchida asa incat sa se etanseze atunci trebuie sa tragi de usa ca la tractor asa de greu se va inchide. Daca vrei sa se inchida mai usor atunci trebuie sa lasi sa intre aerul.
Nu spun ca mici reglaje nu se pot face.
*


te refri la chedare???sau care cauciucuri??
Poky
QUOTE(Tiberiu-Andrei @ 26 Aug 2008, 22:21)
Tare as fii curios cum le pui inapoi daca iti cad in stalpu usii! wink.gif
La mine nu a cazut nici o piulita si le-am dat jos de tot.Mai degraba cred ca are filet facut inauntru(intr-o tabla ceva).
*


In mod normal n-au piulite, dar la cat e de bine tine filetul unii prefera sa puna si asa ceva. Cel putin eu asa am facut cand am ajuns sa infiletez surubul odata la vreo 3 inchideri.
Ralphy
Problema mea nu e ca intra aerul dar eu am joc in usa din balamale. Cand e deschisa usa, se misca ca naiba daca ridic de ea.Eu vroiam sa stiu cum pot sa fac sa nu mai aibe jocul asta.
florinutzu
Pai spunea cineva cum sa modifici pozitia balamaleor cea de sus fata de cea de jos asa incat sa nu mai aiba joc. Nu stiu cum va mai etansa apoi, daca nu cumva va intra aer.
PH-06-BOA
Nu se schimba pozitia usii , ci doar a balamalelor ( rotind putin de ele, cat se poate , pana nu mai are joc, dar cu piulitele semistranse, pentru a nu aluneca usor inapoi, pana la strangerea finala).
Daca chederul nu copiaza usa, acolo unde e departat scoate-l si cu un ciocan bate in sina chederului, s-o mai apropii de usa, dupa care bagi la loc chederul, si gata. Daca e distanta mare jos(crescanda catre balama), scoate din bailagare la balamaua de jos,si strange-o la loc, da nu uita sa si rotesti putin de ea, pentru a-i lua jocul.
Daca la partea de sus e departat, lasa geamul jos, si forteaza usor de rama, pana la etansare, dar sa urce si geamul usor.
Toate, dupa ce sina a fost modelata cat s-a putut. E posibil sa crape si vopseaua, dar nu se va vedea sub cheder.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.