Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incident in parcare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Braveheart
Un prieten si-a gasit masina atinsa usor in parcare de catre alta masina.
A identificat usor propietarul masinii respective si a vorbit cu el.
De aici incepe circul.

Masina i-a fost stearsa usor pe masca din fata si aripa dreapta, si vopseaua lui a ramas pe masina cealalta (undeva in zona portierei).

Vinovatul vine cu tupeu nesimtit sustinand ca de fapt amicul meu i-a atins masina.
Prietenul nu se lasa si cheama politia.

Nea sapcalie era prieten cu vinovatul (fost politist si el, dat afara din politie de bun ce era).
Ambii o dau cotita si incearca sa il scoata vinovat pe pagubas.
Persoanele implicate dau cate o declaratie, fiecare sustinandu-si punctul de vedere.
Amicul meu nu se lasa si cheama alti politisti (de la criminalistica, etc - deh, fiecare cu oamenii lui smile.gif ).

In final, toti recunosc cine a gresit de fapt, inclusiv vinovatul care se ofera sa dea acolo ceva bani sa scape.
De aici incepe ciudatenia pt. care vreau sa ne lamuriti .

In momentul in care prietenul cere o hartie la mana, in baza careia sa isi repare masina, vinovatul dispare si politistii il acopera zicand ca nu e obligat sa faca proces verbal, fiind un incident minor, si ca acela are timp in 24 de ore sa se prezinte la politie pt lamurirea chestiunii.
Eu nu pot sa inteleg de ce, fiind prezenti si militienii si impricinatii nu s-a facut pe loc proces verbal si gata.

Chestia e ca vinovatul trasese ceva la masea, si daca ii punea fiola era mai grav.
De asemeni se pare ca nu are nici rca la masina, nu e inregistrata etc, ceva de genul.

Ce e de facut concret ?
Omul meu nu are nici o hartie la mana, nu tu PV, nimic !
Tot asa de bine azi vinovatul se poate razgandi si poate sustine ca nu a lovit el masina, pt ca nu s-a facut atunci (ieri) de catre politai nici o hartie, ceva, de constatare. Deci, nema dovezi.

Acu a plecat la casco sa ii intrebe ce are de facut.

Eu i-am zis sa mearga apoi la politie, sa il caute pe ****** sapcalie ala de militian care l-a aburit, si sa ii spuna ca daca nu face PV, asa cum s-a discutat ieri, face plangere impotriva lui !

Va rog sa ne lamuriti concret care sunt pasii de urmat, si mai ales, daca se poate, sa precizati si articolele de lege.
Va multumesc.

L.E. Uitasem sa precizez ca s-au facut totusi poze ambelor masini.
tarzy
ce as face eu .....
1. ma duc la politie si declar ca am gasit masina lovita in parcare
2. la sefu' politiei depun un memoriu contra politistului care a venit si a incercat sa acopere pe vinovat

Braveheart
Daca declara ca si-a gasit masina lovita in parcare, fara alte detalii, atunci inseamna ca isi repara masina pe casco-ul lui, si la anul i se mareste prima de asigurare.
Eu nu cred ca tie ti-ar conveni.
Totusi nu e o masina chiar ieftina (toyota avensis) ,deci e destul de scumpa reparatia, si cea care a sters-o e un audi ceva sh.
rtBK
Nu ameninta un politist cu plangere impotriva lui ca doar ii acorzi timp sa isi sune pilele. Fa plangere direct si povesteste in tocmai ceea ce s-a intamplat, prietenul tau sa vina si cu martorii ( acei politisti de la criminalistica ) si sa va asteptati la scantei.

adi_ar
Desi deocamdata este mai putin o problema de Asigurari si Daune, ceea ce trebuie facut este sa se prezinte la Politie si sa declare incidentul ... ce si cum, asa cum a fost!
Era foarte indicat, daca povestea a fost cu "cantec" sa cheme pe cineva ca martor la toata tarasenia.
De la Politie i se va elibera PV si autorizatia de reparatie cu care se va prezenta la asiguratorul vinovatului, cu copia RCA sau daca are CASCO la asiguratorul propriu.
Diferenta intre cu sau fara RCA-ul celuilalt va consta in imposibilitatea regresului.
De asemenea, prietenul tau trebuie sa stie ca daca exista cercetari sau procese deschise in cauza respectiva, asiguratorul nu va plati pana la finalizarea cercetarilor, respectiv sentinta definitiva.

Citind cele scrise de tine as indrazni sa recomand prietenului tau sa fie pragmatic in a-si urmari interesele. C-a fost, n-a fost ... povesti, toate sunt lipsite de importanta!
Articole de lege ? Pai OUG195/2002 este suficient !
A fost un incident nefericit, sunt convins ca fara intentia ex-politistului si cu asta, basta!
Sper ca si-a notat detaliile, datele personale si eventual telefonul vinovatului.
Eu zic ca ar fi bine sa negocieze cu vinovatul si sa lase orgoliile!

Nota moderator:

Va rog nu continuati discutia pe aspectele legale sau pasionale ! Deocamdata nu se inchide in speranta ca va urma si partea de Asigurari si Daune.
In caz contrar se inchide!
Daca doriti mutarea la Diverse, astept PM.
Multumesc pentru intelegere!
Braveheart
Nu muta thread-ul la cafenea, chiar avem nevoie de un sfat specializat, nu am deschis topicul pt. caterinca.

Martor la incident este, prietena amicului (eu nu am fost acolo sa vad ce si cum).
E clar ca trebuie sa mearga la politie si sa faca PV, insa daca vinovatul nu recunoaste sau pur si simplu nu este prezent, cine e scos bun de plata cf. procesului verbal ? sad.gif

Nu e vorba de orgolii, nesimtitul ala voia sa il despagubeasca cu banii pentru...un suc, iar masina e aproape noua (are doar cateva luni).
Evident ca adormitul ala nu a sifonat masina cu rea intentie, insa dupa ce a facut "treaba", e clar ca a vrut sa dea teapa !

Stia a cui e masina lovita, putea sa vina la prietenul meu sa vorbeasca, sa negocieze, dar nu, nu s-a deranjat si daca pagubitul era mai bleg pica si de vinovat !

L.E. Imi aduc aminte, din vremurile cand frecventam forumul mai des, ca era undeva un site unde, daca introduceai nr. de inmatriculare a masinii, puteai vedea daca masina are sau nu RCA.
Ma poate ajuta cineva cu un link ? Nu stiu cum, dar acu nu reusesc sa il gasesc...
tarzy
QUOTE(Braveheart @ 25 Aug 2008, 10:38)
Daca declara ca si-a gasit masina lovita in parcare, fara alte detalii, atunci inseamna ca isi repara masina pe casco-ul lui, si la anul i se mareste prima de asigurare.
Eu nu cred ca tie ti-ar conveni.
Totusi nu e o masina chiar ieftina (toyota avensis) ,deci e destul de scumpa reparatia, si cea care a sters-o e un audi ceva sh.
*




pai nu cred ca e cineva pe lumea asta sa-i convina .... pbe nefericite de acest gen trebuiesc tratate pragmatic ..... la ce-ti foloseste sa astepti cu reparatia pana se decinde de catre "organe competente" vinovatia .... poate dura ani, sau ai si spus .... daca ala nu are RCA ce te faci? ..... ideea este ca asa .... repari masina pe casco si-i faci greutati politistului care-si acopera fostul coleg ..... probabil ca de la o singura plangere nu se va intampla mare lucru .... dar ..... daca o sa mai fie si altele se schimba socoteala

in plus .... poate si prietenul tau va baga la cap cu e cu CASCO asta .... si pe viitor va sti sa-si negocieze altfel contractul .... fara mariri de prima, francize & co
Andy_ACS
Daca zici ca vinovatul era beat sau nu avea asigurare, e clar ca nu se poate rezolva pe RCA. *** Cenzurat de moderator: indemn la declaratii mincinoase ***

Bafta!
adi_ar
Verificarea asigurarii RCA.
Ar fi bine sa verifice si dupa seria caroseriei.
Braveheart
Multumesc pt. link.
"Autovehiculul avand numarul ***** nu este asigurat pentru data de 24/08/2008."
Hmm, cred ca vor iesi scantei, parca vad ca isi face vinovatul RCA azi, cu data de ieri, asta daca ii pasă...
Va voi tine la curent cu mersul "anchetei" smile.gif
fnp
Varianta I
1. Se duce la circa de care apartine si depune plangere in sensul ca si-a gasit masina lovita in parcare apoi povesteste tot in detaliu; parearea mea este ca politistii nu acopera pe nimeni, in fond nu exista nici un martor care sa fi vazut/filmat accidentul iar pentru dovada cu vopseaua este necesara expertiza unui laborator.

2. Se duce la biroul de accidente usoare si declara ca si-a gasit masina lovita si banuieste pe X si a depus plangere la circa.

In aceasta situatie casco va repara masina numai dupa solutionarea dosarului la circa de politie (30 zile).

Varianta II

Se duce ma biroul acc. usoare si *** declaratie mincinoasa ***. Cu hartia de aici se poate duce direct la casco si deschide dosarul.

Site-ul ala nu chiar 100% la zi. Iar daca RCA-ul s-a facut inainte de inmatriculare apare doar seria caroseriei.
Braveheart
Spui ca politistii nu acopera pe nimeni, ca nu este martor la incident...
Pai am scris mai sus ca, in prezenta politistilor, vinovatul a recunoscut.
Mai e nevoie de alti martori (asta daca nu isi schimba vorba : verba volant, scripta manent) ? smile.gif

Masinii nu i-a fost numai stearsa vopseaua, e zgariata pe alocuri mai adanc, probabil ca vor trebui schimbate elementele respective - deci iarasi ajungem la bani...
TheAce
Eu nu prea as recomanda varianta cu mers la acc usoare si declarat gasita lovita in parcare, autor necunoscut. Trebuie sa scrii cu mana ta pe declaratia aia ca nu cunosti autorul. Tot pe formularul ala scrie ca daca dai declaratie falsa pentru foloase materiale, spre exemplu despagubire CASCO, poti suporta consecinte penale.

Daca cumva si cealalta parte ajunge la politie si se afla ca stiai cine era vinovatul, pe langa faptul ca asiguratorul poate refuza reparatia, poti avea si alte necazuri.

Mergi pe variata legala, nu vad ce ai de pierdut, decat ca trebuie sa astepti finalizarea cercetarilor. Daca CASCO-ul tau face regres pe RCA-ul lui probabil nu va trebui sa platesti nici fransiza nici penalizare la anul ci doar reintregirea sumei asigurate.
fnp
Termenul legal de declarare al accidentelor usoare este de 24 ore. Daca nu a fost prins baut in timp ce conducea masina ulterior este nesemnificativ.
Referitor la recunoasterea vinovatiei: pritenul trebuie sa specifice in plangere ca respectivul si-a recunoscut vina in fata politistilor si sa specifice numele lor. Mai departe nu stiu exact cum vor evolua lucrurile dar in principiu, conform legislatiei trebuie sa existe la dosar niste dovezi care sa fie prezentate si la tribunal in cazul unui eventual proces. Daca vinovatul nu are RCA va trebui sa-l dea in judecata sau sa si-o faca pe casco si se ocupa asigurarile.
Tudor
Termenul legal ed declarare a accidentelor usoare este imediat. Va rog recititi Codul rutier. Daca nu te prezinti imediat, e bine sa ai justificari evidente si demonstrabile, altfel orice politist rauvoitor te poate amenda. Daca te prezinti dupa mai mult de 24h te alegi si cu permisul suspendat.
Restul indicatiilor lui fnp sunt corecte si ar trebui urmate.
tarzy
asa stiam si eu ca "imediat" .... din pacate cap de creta la care am "raportat" ultimul incident sustinea ca e vorba de 24 h ..... asa ca a ramas ca-n tren .... ca ma suna el cand apare si "papucaru'" .... probabil ca nu a aparut nici acum dupa 3 luni .... asa ca eu umblu cu masina sifonata ca nu am avut chef sa mai dau o data cu subsemnatu ....

in plus ..... de cand am masina cu daune pa pasajul roata dreapta spate am observat ca am proiritate de jeep cand vreau sa schimb banda pe dreapta .... asa ca cel mai probabil o sa vand masina asa

adi_ar
A cam ramas ca-n tren, adevarat oarecum !
Dupa dezbateri pe tema ambiguitatii termenului de "imediat", in practica se procedeaza la "in 24 de ore". Peste 24 ore - vei fi sanctionat !
Revenind ontopic, asteptam continuarea derularii, sper sa ne tii la curent !
Braveheart
Noutati: a depus un memoriu la comandantul Politiei.
Faza tare e ca vinovatul si-a reparat masina fara proces verbal, politistul care s-a ocupat de caz nu a fost de gasit. Nu exista nici un PV in legatura cu incidentul, nici o dovada de RCA a vinovatului.
Maine e o noua zi...interesanta wink.gif.

L.E. Atasez plangerea depusa si poze.
Masina neagra (audi) e a vinovatului, argintia (avensis) e a lui.
Poza masinii argintii nu e chiar relevanta, zgarietura fiind mai mare.
Credeti ca la CASCO elementele vor fi chituite sau schimbate?
Tudor
Din ce se vede nu pare a fi de schimbat, dar chiar tu spui ca poza nu e relevanta... la ce bun atunci intrebarea ???
rtBK
nu cred ca iti vor schimba nici tie nici lui....
crisolro
din ce se vede (asta avem asta comentam!) => vopsire (nu inlocuire) cu alte operatiuni conexe
Mosion
Asa de repede si-a revopsit respectivul Audi-ul? Dar asiguratorul prietenului tau ce a zis? Acesta are tot interesul sa te ajute, eventual chiar sa afle daca are RCA-ul facut inainte de inmatriculare situatie in care tu il cauti degeaba pe cedam dupa numarul de inmatriculare.
tiberiu27
In cazul accidentelor usoare soldate doar cu zgarieturi minore pe bandourile masinilor implicate in urma unui incident intr-o parcare, vinovatul pateste ceva - amenda?, sau nu are nici o treaba , ce zice codul rutier?
Merci
god
Daca ai gasit-o lovita in parcare, nu ti se intampla nimic.
Daca e vorba de tine care ai lovit masina cuiva in parcare si asta scrii in declaratie, asteapta-te la amenda.
Eu am iesit putin mai scurt dintr-un loc de parcare, zgariind bara spate a masinii din fata mea.
Am declarat treaba asta la politie si m-am ales cu amenda si puncte de penalizare pe motiv de "neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers".
Asa ca daca e doar faptul ca ai gasit-o tu lovita, e ok, nu patesti nimic. Daca in schimb ai lovit-o tu usor pe a altcuiva si declari la politie treaba asta, te alegi cu amenda si cu puncte de penalizare. Cel putin eu asta am patit...
Tudor
tiberiu27:
1. NU e problema de Asigurari, ci de Legislatie, asa ca ai postat in sectiune gresita.
2. De ce nu pui mana sa citesti in Codul Rutier chiar tu? E postat pe forum, deci nu poti invoca lipsa lui...
djidji_thebest
Am si eu o nelamurire deja de cateva luni.

Problema: am doborat, din greseala, cu portiera masinii, care era deschisa, in timp ce efectuam manevra de marsarier, o motocicleta parcata, pe care am atins-o cu portiera masinii si care a cazut, destabilizandu-se. Bineinteles cateva pagube. Nu am fost la politie, fiind un prieten de-al unui var de-al meu, am spus ca vom rezolva asta reparand-o. Asa ca am platit daunele. Intrebarea este, as fi putut sa ii dau asigurarea obligatorie de raspundere civila auto si pe baza ei sa o repare in service? Pentru asta trebuia sa meregm la politie? Sau ce anume trebuia facut, cum anume trebuia procedat? Banuiesc ca asigurarea mea era foarte bine utilizabila, doar ca eu, fiind si la primul incident, nu am stiut ce anume trebuia facut.
adi_ar
QUOTE(OUG195/2002)
...
Art.75. – Accidentul de circulație este evenimentul care întrunește cumulativ următoarele condiții:
a) s-a produs pe un drum deschis circulației publice ori și-a avut originea într-un asemenea loc;
b ) a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau mai multor persoane ori avarierea a cel puțin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c) în eveniment a fost implicat cel puțin un vehicul în mișcare;


Daca se indeplineau conditiile de mai sus si se respectau obligatiile pentru asemena asemenea situatii, adica se anunta la politie accidentul, da, se putea face uz de RCA!
djidji_thebest
Iti multumesc pentru elucidare smile.gif (Ar fi trebuit sa cunosc si eu OUG195 wink.gif) )
bendix
Oarecum asemanator a fost primul meu accident/incident de circulatie. Eram incepator atunci. Am plecat din parcare cu spatele si nu am inchis bine usa. La un capac de canal (care nu era chiar la nivel) masina s-a balansat, iar usa s-a deschis taman cand treceam pe langa masina vecinei. Cate nu mi-am auzit atunci, pana i-am reparat (vopsit) usa wacko.gif

Ceea ce e important si as vrea sa subliniez este ca la politie m-am "sustras" de la amenda cu articolul 75.lit a) (vezi mai sus). Mai exact, politistul se pregatea sa-mi dea amenda, iar eu i-am amintit articolul, explicandu-i ca eu iesisem dintr-un gang, nici vorba sa fie drum deschis circulatiei publice pe-acolo. Nu stiu daca l-am convins pe politist sau l-a mirat raspunsul meu prompt (pe-atunci stiam ca pe apa codul rutier), important este ca am scapat rolleyes.gif
ghertzoi
totusi putea sa iti spuna ca intri sub litera c, daca era vigilent/pregatit
Tudor
Art.75. – Accidentul de circulație este evenimentul care întrunește cumulativ următoarele condiții:
a) s-a produs pe un drum deschis circulației publice ori și-a avut originea într-un asemenea loc;
b ) a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau mai multor persoane ori avarierea a cel puțin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c) în eveniment a fost implicat cel puțin un vehicul în mișcare;


Putea sa intre pe c) cat vroia, a fost de ajuns una dintre conditii (a) sa nu se respecte ca sa nu fie considerat accident de circulatie. Bendix a avut dreptate si politistul a aplicat corect legea.
Batrânul
Cf. art. 75, pentru a fi fost considerat accident de circulatie trebuiau sa fie întrunite toate conditile a, b si c.
P.S. Scuze, a raspuns deja Tudor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.