Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: motor nou ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sleek80
salut ,
Am o mare problema ,intra apa in ulei si il face ca o crema maronie . Sa inteleg ca sunt garniturile de la camasile de cilindri rupte, arse, tocite ( alea de cauciuc de diferite culori ) ok . pentru asta trebuie schimbat motorul ? asa mi-au zis cei de la Dacia service . stie cineva ? ?????? masina e din 2003 si are 75k km .
emilperijoc
motorul in nici un caz nu trebuie schimbat ..... acum e posibil sa nu fie numai carniturile de la cilindri, poate fi garnitura de chiuloasa arsa de exemplu .... in orice caz nu folosi masina pana nu rezolvi problema .....
sleek80
corect . Automat voi plana si chiuloasa voi schimba garnitura . deja am desfacut pana la cilindri si acum dau baia jos . Abia maine vad exact !
brigada_diverse
masoara chiuloasa inainte. nu o plana daca nu e nevoie, elimini o bucata din ea DEGEABA
sleek80
sa nu fie ovalizata . eu asa am impresia ca e mai ridicata la capete !
SSilent
in caz ca e stramba... vezi cum o strangi la loc... NEAPARAT cu cheie dinamometrica... si nu strangi suruburile dupa cum iti arde tie... incerci pe cat mai mult posibil sa le strangi in "x" ca sa nu o strambi la loc excl.gif
emilperijoc
asa multa apa ai gasit in cilindri dupa ce ai dat jos chiuloasa ... parerea mea e ca pe la garnitura de chiuloasa scpa apa
sleek80
am dat si baia jos si voi scoate cilindri afara sa vad garniturile alea . revin maine seara cu mai multe !
ydaniel
mama...catai apa era:)smile.gif eu zic sa duci chiulasa la planat,sa schimbi ghidurile si simmeringurile la supape;)
PH-06-BOA
Ce treaba au ghidurile si si meringurile, cu apa? Prea putin posibil sa fie pe la inelele la camasi. Daca tot ai dat chiulasa jos, si o duci la rectificat(controleaz-o cu un subler de 300 la planeitate)zi-i sa -ti iea macar 1 mm din ea (daca vrei).
sleek80
cand a picat a scos fum mult de tot si alb ! si tot imi papa apa si se incingea .

26 Aug 2008, 18:03:
salut ! e cam gata . am cumparat garniturile pentru camasile de cilindru , maine montez totul la loc , mai am de cumparat un set de cuzineti biela ca aveam una praf . Chiuloasa nu trebuie rectificata , nu e ovalizata deloc . Apa intra pe la garniturile de la camasi care erau umflate de apa . POZE :
brigada_diverse
QUOTE(sleek80 @ 25 Aug 2008, 21:14)
cand a picat a scos fum mult de tot si alb ! si tot imi papa apa si se incingea .

<span class='edit'>26 Aug 2008, 18:03:</span>
salut !  e cam gata . am cumparat garniturile  pentru camasile de cilindru , maine montez totul la loc , mai am de cumparat un set de cuzineti biela ca aveam una praf . Chiuloasa nu trebuie rectificata , nu e ovalizata deloc . Apa intra pe la garniturile de la camasi care erau umflate de apa . POZE :
*




deci, problema e rezolvata

,ma scuzi de offtopic, dar daca ai masurat corect, atunci pot sa le atrag atentia celor care sar cu planatul chiuloasei la fiecare desfacere a ei sa o ia mai incet...felicitari pt reparatie

pt ssilent, suruburile nu se strang in x, ci au o ordine de strangere, apare in manualul daciei
SSilent
am intalnit foarte multe motoare care aveau ordinea de strangere scrisa langa suruburi (pe bloc chiuloasa etc.), la dacie cum nu am intalnit asemenea gravuri si neavand manual... am zis de "x" pt ca este cea mai sigura metoda de a strange o anumita piesa fara a o indoii smile.gif
sleek80
QUOTE(SSilent @ 27 Aug 2008, 18:40)
am intalnit foarte multe motoare care aveau ordinea de strangere scrisa langa suruburi (pe bloc chiuloasa etc.), la dacie cum nu am intalnit asemenea gravuri si neavand manual... am zis de "x" pt ca este cea mai sigura metoda de a strange o anumita piesa fara a o indoii  smile.gif
*




poza :
brigada_diverse
desi merge si in x....sa fim corectie, dar la carte da ordinea.....
PH-06-BOA
In spirala se numeste, si e cea mai folosita. Care o fi alta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.