Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Symbol accidentat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
napalmique
Salut,

am fost victima unei tamponari , mai exact un golf variant m-a lovit din spate si m-a impins intr-o dacie 1310.

Avarii vizibile:
- spoilerul meu spate;
- panoul portbagaj+locas roata de rezerva deplasate.sifonate cam 2 palme, capota de la portbagaj a scapat neatinsa;
- in fata nu se observa mare lucru, numarul un pic botit, grilajul ala de plastic din fata radioatorului se misca un pic, la fel si spoilerul fatza, in zona in care se afla sigla

Mi-e frica sa nu fie ceva pe care sigur nu l-au observat cei de la asigurari, si sa le scape si celor de la service(masina e in garantie si o repar la serviceul renault autorizat). Ce sa le mai zic sa verifice( eventual sa aiba impresia ca ma pricep si eu:) ?
wolfin
cei de la service daca mai gasesc ceva vor suplimenta lista. stai linistit.

ai avut acelasi acc ca si mine.

de verificat poti sa verifici daca contra aripile (dupa ce ridici masina din service) sau tampoanele de sub conta aripi au fost shimbate. (la mine le-au lasat tot pe cele vechi si nu am obs. decat tarziu ca sunt sparte).

ambele bare de protectie sunt pt schimbat cu recuperare?
napalmique
nu stiu ce inseamna de schimbat cu recuperare. cea din spate e de schimbat sigur, de cea din fata nu sunt sigur.
acum constat ca n-am citit deloc procesul verbal, l-am dat la asigurari, si nu sunt sigur daca mi-am luat si eu vreo sanctiune sau nu :|
crisolro
nu ti-ai luat ... de ce sa-ti fi luat?

daca stateai pe loc (banuiesc ca pe la un semafor, trecere de pietoni, coloana etc.) ti-ai luat-o, atunci nu ai de ce sa fi sanctionat ... daca era in mers si ati pus frana cu totii, atunci insemna ca n-ai respectat distanta etc. si iti luai - etc etc ca-i discutabil.... oricum, cand a intocmit politistu procesul verbal ti-ar fi zis ... de fapt si la sigurari, cand ai facut cererea de despagubire ai descris accidentul ... nu? acolo banuiesc ca te-ai declarat tot nevinovat si declaratia de acolo trebuie sa se pupe cu cea din PV - asigurarile verifica asta


eu am luat-o la fel, doar putin mai sus ca era un Cayenne ... nu are ce sa mai fie in afara de ce au gasit asigurarile sau ce ar putea gasi service-ul si se va face reconstatare .... nici eu nu am avut nimic in fata iar spoilerul si plasticele alea prin fata se misca binisor de la mama lor (am verificat masinile noi din curtea seviceului/dealer reno) ... acum depinde si de tine, tu sti cat de tare te-ai izbit din cel din fata

la mine in fata s-a lasat doar cu suport numar facut varza (a luat un pic de vopsea cu o muchie a lui de pe bara - zona numarului dar am refuzat vopsirea spoilerului doar pt. acea zgarietura care e la marginea suportului ... de ce sa ma trezesc peste un an ca se beleste toata bara pt. o dunga neagra de 5 cm langa suportul de nr?) si numarul mutilat ... numarul s-a indreptat de subsemnatul prin sarituri repetate cu picioarele pe el tongue.gif

a, vezi lampa de la nr din spate ... si indreptarea "fustei" portbagajului este obligatoriu insotita de verificare/aliniere lonjeroane, unelele asigurari o trec pe constatare, altele nu dar nici nu comenteaza cand apare pe devizul de la service - tu e bine sa te asiguri la service ca se va face
napalmique
Multumesc frumos de asistenta smile.gif
Nu mi-am luat sanctiune, n-am mai gasit copia dupa PV, dar am sunat la politie sa-i intreb, si mi-au zis sa stau linistit. Oricum eu am declarat ca l-am vazut pe cel din fata ca a franat, apoi am franat si eu, iar cel care a venit din spate n-a vazut ca eu franasem, a intrat in mine si m-a impins in cel din fata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.