Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning Sandero
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Imbunatatiri - Dacia Sandero
Pages: 1, 2, 3
aphophis
Pe langa topicul de tuning virtual, hai sa prezentam si ce modificari si-au facut unii pe masini.Imi plac jantele de pe sandero-ul de mai jos, da bine pe masina:

marius80_eugen
Jantele alea dau bine pe orice masina . Sunt curios in schimb ce jante + cauciucuri poti pune ca marime maxima , cat sa nu atinga nicaieri .
einstein1984
Un set de jante intra la categoria :"tuning"?
aphophis
pentru inceput da smile.gif e doar un topic starter, asteptam tuninguri mai faine/ mai inspirate/mai reusite
B-39-ZOZ
QUOTE(einstein1984 @ 26 Aug 2008, 13:52)
Un set de jante intra la categoria :"tuning"?
*



orice modificare adusa exteriorului/interiorului/motorului fata de cea din fabrica ce are ca rol imbunatatirea "look-ului" sau a performantelor masinii, se numeste, in fapt, tuning (din cate stiu eu)
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 26 Aug 2008, 14:52)
Un set de jante intra la categoria :"tuning"?
Habar nu ai, normal ca da ... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
miki
Nu stiu de ce, dar engleza pe care o stiu eu se refera la tunning ca la ''reglaj fin, optimizarea functionarii unui mecanism ( motor sau circuit )"
Asa c a eu nu cred ca adaugatul de eleroane, vopsea, oua kinder, sau jenti inseamna tunning!
Poate styling? Poate ''pimping"? Poate ''bling-bling"?
aphophis
hai sa nu o dam in balarii. masina aia a fost pusa doar pentru a impulsiona proprietarii de sandero ce si-au facut modificari (si nu numai, aici pot fi puse si sandero-uri vazute pe net sau pe strada) , fie ele tehnice , fie vizuale. Ca alea vizuale pot sa fie de prost gust, admit, insa poate dam si peste tuninguri vizuale reusite
Tossi
Ieri ma uitam pe mobile.de si am vazut un sandero alb cu trapa pasla, cam pe toata suprafata plafonului.
Stefan
Asta?
bobo77
Pai si traversa aia de la plafon, nu avea si ea un rol...
aphophis
manca-l-ar tata ca bine arata pe alb asta uratu laugh.gif
ingerulol
Frumos si Sandel asta ... pe alb ... keep up the good work oameni wink.gif
Stefan
Daca tot va place...

... dar e varianta de baza:
Serje
Naspa masinile albe. (Asta-i parerea mea)
ag02cws
Nu neaparat.
raqzvan
QUOTE(Serje @ 2 Sep 2008, 00:11)
Naspa masinile albe. (Asta-i parerea mea)
*


Naspa ca-i Dacia. In doi ani incepe sa rugineasca. Io, daca as face prostia sa mai iau vreodata Dacia, mi-as lua o culoare pe care sa nu iasa in evidenta rugina, si care sa se poata retusa usor.
Stefan
Ce mai conteaza putina rugina cand ai priapism...

radmasa.gif
relu.ralu
la brazilieni nu a aparut ninik?
eu am vazut doar ceva virtual
love
Fratilor,la 9000 eur cat am dat pe un Laureate cu vopsea metalizata nu cred ca mai incape lac de "accesorii"pe care oricum nu-ti mai iei banii daca o vinzi!
anndi
deci tuning la Sandel?
AR-18-MOS
Kit-ul din fabrica ...
B-39-ZOZ
daca tot vad ca ati ramas fara idei referitoare la tuningul (nevirtual) va reamintesc ca pentru masinile marca Dacia exista o gama extrem de variata de elemente de tuning accesibila si celor cu bugete restranse, printre care as putea sa enumar multitudinea de abtibilduri cu bebelusi, animalute si femei, prosoapele cu femei goale, iconitele si crucile de zici ca iti faci altar pe bord, binecunoscuta coada de rechin pt receptie satelit, gauri cu surubelnita in toba de esapament, pleoape facute la faruri cu banda izoler, sistem audio ultra perfomant zgomotec la doar 3.7 lei orice componenta si multe alte briz-brizuri care imbunatatesc semnificativ performanetele masinii d-voastra ... smile.gif

pt achizitionare vizitati unica reprezentanta Targul de duminica Obor ... smile.gif
AR-18-MOS
Voia sa fie fie un post amzaunt? mellow.gif
EinarN
Eu mi-am comandat jentzile astea (vezi poza). Pret 600 EURO bucata:

user posted image

Sper pīna saptamīna viitoare sa l-e primesc. Momentan nu l-e pun īnsa pīna la primavara ca pe īntīi īmi pun gume de iarna pe jentzile originale si gumele de vara le pun pe jentile noi de aluminiu.

cu jentile noi, va arata aprox ca (vezi poza) :

user posted image

Sper ca mīna la primavara cīnd l-e pun sa am si piesele necesare sa-i modific suspensia s-o pun pe AIR-RIDE īn loc de arcuri elicoidale, atunci va fi si mult mai joasa, cam cu jumatate, aprox. ca īn poza.
AR-18-MOS
Ce marca sunt? Si un link daca se poate ...
EinarN
Sīnt americane.
KTS AMERICAN PARTS.
De regula pt mustang cobra dar sīnt si de dimensiuni mici, Sandero etc.
Daca sti germana, vezi programul de "Felgen" de pe www.kts.de dar te costa.

Eu l-e iau la 600 EURO fara taxe de import printr-un amic de a lui tata de la clubul de americane. tipul care m-i l-e face rost direct si mai ieftin, are identice pe Mustang:


user posted image

daca te intereseaza un KIT de AIR-RIDE, asa arata (vezi poza) dar costa aprox. 1500 EURO, nu stiu exact. Asa mi sa spus ca pret informativ:

user posted image
AR-18-MOS
Mersi de info. Cand ai jantele, chiar si in cutie, te rog sa faci o poza, si sa o publici pe forum. Sa vedem cum arata. biggrin.gif
EinarN
Bineīnteles
mikemaniack
adica sa inteleg 600x4=2400 E pt niste jante amarate?
Omfg! 173.gif
ah sa iti reamintesc ca ai "de-acia" nu TDI de peste 100CP.
eu unul nu cred ca se merita sa dai atatia bani pt niste jante. mai ales ca fac cat 1/4 din pretul masini si masina nu e cine stie ce..

pararea mea care este.
costi
QUOTE(EinarN @ 21 Oct 2008, 17:56)
Sper pīna saptamīna viitoare sa l-e primesc.
Momentan nu l-e pun īnsa pīna la primavara ca pe īntīi īmi pun gume de iarna pe jentzile originale si gumele de vara le pun pe jentile noi de aluminiu.
.....la primavara cīnd l-e pun sa

Daca sti germana, vezi programul de "Felgen" de pe www.kts.de dar te costa.

Eu l-e iau la 600 EURO fara taxe de import printr-un amic de a lui tata de la clubul de americane. tipul care m-i l-e face rost direct si mai ieftin
*




De-ci mosule, pa' persoana fizica i-ti zi-c, sa moara mortu' , cind tzor veni jantzili' alea, iale in brate, gase-te o apa adinca, da' adinca stii, si dati drumuncap ca faci degeaba um-bra pamintului !
andri1940
Chiar as vrea sa vad Sandero cu jante din alea biggrin.gif
EinarN
@ mikemaniack

Si ce conteaza daca costa 2400 EURO ?
tot e mai bine ca altii care investesc 12.000 EURO īntr-un sistem de amplificare īnghiesuit īntr-un CLIO de sar tablele de pe el + vreo 5 - 6 Monitoare (plasme) si alte tīmpenii din astea (vezi poza ca exemplu) de care n-are nevoie nici dracu numai pt. a face galagie pe strada si sa arate ce...........ASPIRATOR DE FEMEI COOL are.

Cu alt cuvinte, chiestie de gust.

user posted image
AR-18-MOS
Si ce treaba are Sandero cu Clio? blink.gif
EinarN
QUOTE(andri1940 @ 24 Oct 2008, 18:25)
Chiar as vrea sa vad Sandero cu jante din alea biggrin.gif
*

Daca te uitai pe PAGINA PRECEDENTA īnainte de a scrie vedea-i asta ca sa realizezi cum arata:

user posted image


QUOTE(AR-18-MOS @ 24 Oct 2008, 18:59)
Si ce treaba are Sandero cu Clio? blink.gif
*

Nu are nimic Sandero cu Clio. E un exemplu de investitii inutile.

CONSIDER Jentile o investitie MAI UTILA decīt TĪMPENIILE din poza de mai jos wink.gif

user posted image


<span class='edit'>24 Oct 2008, 19:04:</span>
QUOTE(costi @ 24 Oct 2008, 14:35)
De-ci mosule, pa' persoana fizica i-ti zi-c, sa moara mortu' , cind tzor veni jantzili' alea, iale in brate, gase-te o apa adinca, da' adinca stii, si dati drumuncap ca faci degeaba um-bra pamintului !
*

Bine ma BELUSULE (daca io la 25 de ani īs mos, īnseamna ca tu cari PORTIA ZILNICA DE PAMPERS īn dacie cu tine). Asa oi face radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Zippy
Fara suparare dar arata ca un c*r sandero cu jantele alea (chit ca e photoshop).Si 2400 euro.. blink.gif ce naiba ma, unii chiar n-aveti ce face cu banii! Noroc ca ai Ambiance cu aer de la ventilator si geamuri la manivela.Da` cine mai are jante ca ale tale, aaaa? radmasa.gif
EinarN
@ Zippy

Pai e chiestie de gusturi si fiecare cu ale lui, nu ? wink.gif
Īn ceea ce priveste Ambiance, asta are clima si servo iar daca nu ma crezi, vezi la mine īn galeria de imagini sīnt poze detailate ale masinii si a motorului unde poti recunoaste cu usurinta compresorul pt. clima.
Ca geamurile sīnt la manivela, asta nu ma deranjeaza. Chiar din contra.
Serje
Utile, inutile ... ce conteaza? Is banii lui, face ce vrea cu ei. Inteleg sa criticati cand ar da banii pe niste jafuri de doi lei, ca sa para ca are mai mult decat are, dar atata timp cat da banii pe niste chestii de calitate... tine doar de gusturi si de buzunar, iar gusturile nu se prea discuta.

@costi : Esti sigur ca el face umbra pamantului deageaba? El traieste de mic in Germania, asa ca are o scuza pentru felul in care scrie, dar scuza ta care ii?
Black[Angel]
O mica obiectie! Ca posesor de Clio iti spun ca acela din poza atasata de tine este un Megane bicorp. Cit despre jante, astept sa vad cum arata pe masina (desi parerea mea este ca nu dau bine jantele cromate pe o masina mica).
EinarN
QUOTE(Black[Angel] @ 5 Nov 2008, 15:03)
Cit despre jante, astept sa vad cum arata pe masina (desi parerea mea este ca nu dau bine jantele cromate pe o masina mica).
*

O sa trebuiasca sa mai astepti pīna la primavara cīnd pun gumele de vara. Deocamdata merg pe tabla cu gume de iarna si nici nu ma gīndesc sa l-e pun.
Fantomas
QUOTE(EinarN @ 21 Oct 2008, 18:56)
Eu mi-am comandat jentzile astea (vezi poza). Pret 600 EURO bucata:

user posted image

Sper pīna saptamīna viitoare sa l-e primesc. Momentan nu l-e pun īnsa pīna la primavara ca pe īntīi īmi pun gume de iarna pe jentzile originale si gumele de vara le pun pe jentile noi de aluminiu.

cu jentile noi, va arata aprox ca (vezi poza) :

user posted image

Sper ca mīna la primavara cīnd l-e pun sa am si piesele necesare sa-i modific suspensia s-o pun pe AIR-RIDE īn loc de arcuri elicoidale, atunci va fi si mult mai joasa, cam cu jumatate, aprox. ca īn poza.
*



daca nu va dati seama .... poza cu sandero din profil .... la jante sunt facute pe calculator smile.gif)))))))))))) .... cum puteti sa credeti asa ceva ... doamne radmasa.gif
masina nu este a lui ... asa ca nu mai inghititi gogosele laugh.gif
Stefan
pai si unde ai vazut tu ca a scris ca aia e masina lui?
scrie "asa va arata aprox". ce nu intelegi tu?
Fantomas
QUOTE(Stefan @ 5 Nov 2008, 20:18)
pai si unde ai vazut tu ca a scris ca aia e masina lui?
scrie "asa va arata aprox". ce nu intelegi tu?
*



cineva care are bani ... nu`si cumpara sandero sa`l tuneze smile.gif ...
si nu da pe masina 10.000 si ceva de Euro .. si pe urma pe jante 3000 si ceva cu tot cu gume laugh.gif
asa ca gogosele din acestea inghiteam cand aveam 13 anisori smile.gif

bafta tie si celui care vrea sa tuneze sandero din plictiseala radmasa.gif
EinarN
QUOTE(Fantomas @ 5 Nov 2008, 19:21)
cineva care are bani ... nu`si cumpara sandero sa`l tuneze smile.gif ...
si nu da pe masina 10.000 si ceva de Euro .. si pe urma pe jante 3000 si ceva cu tot cu gume  laugh.gif
asa ca gogosele din acestea inghiteam cand aveam 13 anisori smile.gif

bafta tie si celui care vrea sa tuneze sandero din plictiseala  radmasa.gif
*


Da tu OARE sti pe ce planeta traiesti sau tu nu esti capabili sa pricepi ca nu te poi c**a īn gustul omului.
Pe līnga asta nici nu citesti ce se scrie dar te grabesti sa dai replici. Daca careva vinde GOGOASE asta sīnt aia care baga sisteme audio de 20.000 de euro īntr-un Cīrjit de Clio. Asta-i rentabil al-dracului. Mai rentabil decīnt un Sandero nou + tuning Light, asai?

Si daca tunez SANDERO DE PLICTISEALA, o fac pe banii mei si nu pe ai tai asa ca unde-i problema ta?
Oricum e mai rentabil decīt sa pun eleroane īn design de aripa de boeing pe o dacia ruginita de pe care curg tablele si sa mai scriu si pe ea MAZDARATI, sau tu ce zici? radmasa.gif

Ei si uite asa de....................KIKI, daca ma fac al naibi mai dau 3000 de EURO si īi pun bord din asta, ca la aia din film (dar pe stīnga) si sa vedem atunci:

user posted image

si daca m-i se pune pata rau de tot pe ea, rezolv treaba cu cine trebuie īi integrez un mini PC cu softul necesar si o mai fac sa si vorbeasca.
Pt. asta īmi trebuie numai "Dragon Naturally Speaking 8" si īnca ceva special dar asta n-o divulg. wink.gif

Īn fine.................. n-are rost sa mai discutam ce nu trebuie discutat. Fiecare face ce-i taie capu pe buzunaru lui.
dandrei
QUOTE(aphophis @ 25 Aug 2008, 21:11)
Pe langa topicul de tuning virtual, hai sa prezentam si ce modificari si-au facut unii pe masini.Imi plac jantele de pe sandero-ul de mai jos, da bine pe masina:
*




...jante de fiat...am vazut si o skoda octavia neagra...sunt urate...
YR-ZBG
Din toata discutia de mai sus o singura chestie nu imi e clara:...se spune ca Ambiance are clima (adica AC)...asta in conditiile in care la reprezentata si pe site dacia doar de la laureat in sus exista AC si doar din fabrica...optional nu exista pe nici un model.
De aici firesc o intrebare:...in Germania exista alte optionale fata de ce se vinde la noi?...eventual alte motorizari?....intreb asta pt ca nu mica mi-a fost mirarea sa constat ca pe Pliantul de prezentare apare in poze o Dacia Sandero 1,5 dci
EinarN
@ YR-ZBG

Uite AICI pe pagina DACIA.DE vezi cele 3 versiuni care se ofera cu SANDERO.

AMBIANCE este īn coloana din mijloc, pret de baza 8500 EURO si daca te uiti mai jos la "Optionspakete" ai pt. 300 EURO geamuri electrice pe fata si īncuiere centrala cu telecomanda " (Elektro-Paket (elektr. Fensterheber vorne, Zentralverriegelung mit Funkfernbedienung) " si dedesupt pachet audio si clima unde ai pe ea un radio de masina BLAUPUNKT cu CD "(Klang & Klima-Paket (Klimaanlage + CD-Radio) " pt. 1.250 EURO.
Pachetele astea doua de obtiuni le-am luat si eu.

Alte "abureli" ce se ofera acolo n-am luat. Nici jenti de aluminiu ca nu-mi plac. Asi fi renuntat si la radio-ul cu CD ca este DERIZORIU aparatul asta. Ridicol si ieftin pur si simplu dar ti-l baga pe gīt īmpreuna cu clima. Un radio din asta cu CD nu costa nici 20 de euro si este...........din punct de vedere tehnic din era preistorica.
bobo77
EinarN tu ai dat 10000E pe masina?
EinarN
@ bobo77

Cam asa ceva.
Mai exact 11.550 EURO ca 500 mi-a luat numai transportul din RO, 450 Setul de roti de iarna etc.

Acuma spune-mi ca nu-s īntreg la minte icon_mrgreen.gif
bobo77
Nu, din partea mea ai respect, faceam doar o comparatie cu pretul din Romania -Prestige (disponibilć ulterior) 1.6 MPI 90 CP 9850 EUR 36472.58 RON .
Referitor la tuning, fiecare face ce vrea cu bani lui, nimeni nu-i in masura sa-l judece pe celalalt.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.