Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am deschis dosar dauna
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Cocojambo
In primul rand o sa fiu cat mai scurt posibil.
Acum aprox 10 luni un an am deschis un dosar de dauna pe casco la Asiban (masina avea cateva zgarieturi si am vrut sa le repar), problema era ca trebuia sa astept in jur de 3 sapt o luna doar pana sa imi fac programarea la service ( era perioada aia nenorocita cu multe accidente) in aceasta perioda au mai aparut cateva mici zgarieturi (de cheie) pe masina si am zis ca nu o mai revopsesc, apoi iar sa mi-o zgarie nenorocitii astia prin oras, am lasat-o asa....

Ieri insa am gasit pasajul roata stanga-spate infundat, se vedea o urma de talpa. Acum trebuie sa merg la politie si tot tacamul, insa intrebarea mea este la Asiban o sa am vreo problema din cauza acelui dosar? O sa imi pot rezolva si problemele cu zgarieturile de la primul dosar de dauna? Sau mai exact cat este valabil acel dosar de dauna deschis. Mentionez ca doar am fost la constatarea aceea sau cum ii zice facuta de Asiban dar nu am mai ajuns si la service sa faca si aia un cost estimativ sau ce or mai trebui sa faca...

Scuze daca nu am fost destul de coerent sau explicativ insa sunt plin de nervi cand vad ce specimene traiesc in orasul asta, toate masinile din parcare (peste 20) erau azi mai mult sau mai putin zgariate si lovite 022.gif 251.gif gun3.gif
adi_ar
Odata deschis dosarul de dauna, inchiderea acestuia se poate face in decurs de 2 ani.
N-am inteles daca au fost afectate aceleasi elemente de caroserie sau altele dar in cazul aparitiei altor avarii, din alte motive, inainte de rezolvarea dosarului initial, se procedeaza in principiu in acelasi mod: declaratie politie-PV-Autorizatie de Reparatie-dosar.
Cele "doua dosare" se vor transforma in unul singur, adica la dosarul initial se va adauga un "supliment" de proces verbal de constatare.
Atentie doar la acel termen de 30 zile, impus de OUG105/2002, pentru repararea avariilor in cazul primului eveniment. Este posibil sa existe obiectii/sanctiuni ale politiei.
Smiley
daca ai fransiza pe eveniment, cele 2 daune or sa fie tratate independent ( o sa le poti repara in acelasi timp, dar o sa platesti fransiza pt amandoua).
TheAce
Nu prea inteleg, daca te prinde politia cu zgaraituri nereparate in termen de 30 de zile te poate sanctiona? Poate nu am bani sa le repar sau nu am timp. Eu de exemplu am un dosar la asigurator pentru niste zgaraituri pe bara dar parca nu imi vine sa o revopsesc doar pentru atata lucru...
adi_ar
QUOTE(OUG195/2002)
...
Art.99. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de către persoane fizice:
...
7. conducerea unui vehicul avariat peste termenul de 30 de zile de la data eliberării documentului de constatare a avariei;
...

In practica nu te va santiona nimeni pentru o "cheie" pe usa/aripa dar poti fi sanctionat pentru avarii care pun in pericol siguranta proprie si/sau a celorlalti participanti la trafic sau care pot fi suspectate ca fiind provocate de accidente.
In situatia unui potential pericol, incadrarea poate fi de "stare tehnica necorespunzatoare" si retinerea talonului, eventual imobilizarea autoturismului.
Oricum, daca esti oprit pentru o asemenea chestiune (aripa indoita), sa zicem, este de preferat sa fii amendat (clasa I) pentru circulatie peste 30 zile, decat sa se considere neprezentare la constatare in 24 ore.
vijelie
Toti cetatenii straini carora le-am spus chestia asta mai intai au ramas cu ochii mari apoi si-au revenit zicand "Bineinteles, doar ati trecut prin comunism".
adi_ar
Suna idilic dar crezi ca la ei este mai indulgenta legea? Eu zic ca este mai aspra!
Singura problema la noi este ca legea nu face distinctie intre avarii serioase, grave si o zgarietura inestetica dar fara importanta prea mare.

Un spoiler atarnat in sarme, nemaivorbind de o toba care atarna, pot fi fatale pentru cel din spatele tau la 100Km/h !
vijelie
Exact asta ii uimeste: vad pe strazi (de regula Bucuresti) o gramada de masini dupa care pana si ei intorc capul dar pentru o zgarietura sau un geam fisurat trebuie sa stea cu orele la Politie, de parca ar fi omorat pe cineva.
In fine, e deja alta discutie, treburile aste se vor regla cu noile norme legate de constatarea amiabila.
Cocojambo
Masina avea cateva zgarieturi de cheie... Era relativ noua masina atunci si na nu imi placea sa o vad asa, de aceea am deschis primul dosar de dauna, dupa m-am gandit ca or sa apara si altele si mai rau imi faceam nervi daca o vedeam iar zgariata. Acum dupa lovitura am reusit sa indrept eu tabla putin cu mana (prin porbagaj) dar se vad cute si arata urat rau....

In primul post am spus ca e lovita in pasajul din stanga spate, dar de fapt e in locul simetric opus cu busonul de alimentare... in aripa spate...

Vineri o sa merg la constatare la Asiban sa vad ce zic si ei... tare sunt curios...

Oricum va multumesc pt raspunsuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.