Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: modificare exterior
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
ady134u
ce imi palce cum ii vine albatsru:X


care sunt riscurile(fata de politie) pentru ca ams chimbat culoarea...?
bolidu
Da ce ti se pare asa neobijnuit ca i-ai pus niste leduri albastre cum au mai toti cocalarii ... nu ii sade bine deloc... Cu politia ce probleme sa ai ... iti ia talonul vre-o 3 luni si vre-o 2-3 bastoane amenda si te-a linistit. Cunost multe astfel de cazuri !
Boris08
Daca l-e da jos pe loc de ridicat talonul scapa ,dar de amenda nu....smile.gif)
ady134u
QUOTE(Boris08 @ 31 Aug 2008, 17:49)
Daca l-e da jos pe loc de ridicat talonul scapa ,dar de amenda nu....smile.gif)
*




inca nu am avut probleme si am trecut pe langa politie de multe ori chiar aseara noaptea stateau in drum....da nu mau oprit...io cred ca dupa cum le vine chefu te opresc pt lumini:)
Mihai San
eu am de 1 an astfel de pozitii plus lumini pe faza cu tenta albastruie si m au oprit echipaje de politie au vazut luminile dar nu mi au spus nimic nu s au luat de mine ....asta nu inseamna ca nu o poti incasa
N0mak
de ce sa iti ia talonul?unde scrie in talon sau in cartea tehnica ca ai pozitii albastre?eu am alb-xenon pe masina si nu am avut nicio problema.
Boris08
Nu scrie in talon dar scrie la regulament ca : pt orice modificare adusa la sistemul de iluminare se ridica talonul.
ramsen
boris daca imi pun pe masina instalatie de xenon imi ridica talonul????eu al pozitii albastre lupa, in faruri xenon albastru si in proiectoare tot halogene albastre.mai nou de vreo 6 luni am si niste luminite sub numar albe.si nu miau luat talonul ptr astea

31 Aug 2008, 20:07:
ia uitati
Boris08
QUOTE(ramsen @ 31 Aug 2008, 20:03)
boris daca imi pun pe masina instalatie de xenon imi ridica talonul????eu al pozitii albastre lupa, in faruri xenon albastru si in proiectoare tot halogene albastre.mai nou de vreo 6 luni am si niste luminite sub numar albe.si nu miau luat talonul ptr astea

<span class='edit'>31 Aug 2008, 20:07:</span>
ia uitati
*



Legal da ,iti ia talonul,dar se pare ca au lasat-o mai moale cu luminile . Oricum se stie ca 80% din "DACIOTI" au modificari (chiar si becuri de putere mai mare) la sistemul de iluminare ,dar la lege spune clar tongue.gift ORICE modificare adusa la sistemul de iluminare se ridica talonul......
benkenobi
QUOTE(Boris08 @ 31 Aug 2008, 23:47)
Legal da ,iti ia talonul,dar se pare ca au lasat-o mai moale cu luminile . Oricum se stie ca 80% din "DACIOTI" au modificari (chiar si becuri de putere mai mare) la sistemul de iluminare ,dar la lege spune clar tongue.gift ORICE modificare adusa la sistemul de iluminare se ridica talonul......
*


pe mine m-au oprit odata ca aveam pozitii albastre. au vrut sa-mi ridice talonul dar spre norocul meu m-a recunoscut politistul din masina. mi-a spus ca sunt ilegale ca fabrica nu a montat asa ceva pe masina. mi-a inmanat frumusel talonul si mi-a recomandat sa pun pozitii albe. ceea ce am si facut ulterior. concluzie- se ia talonul pentru asa ceva fara drept de discutii.
brici_85
Si eu tot albe am pozitiile, si am discutat despre problema asta cu un agent de circulatie, si mi-a spus in felul urmator: ca acele leduri de culoare albastra sunt ilegale, insa mi-a spus ca imi pot monta leduri albe si nu am nicio problema.
AG-86-BRS
oricum ...de oprit te opresc pentru leduri alabstre doar cand sunt la "ciupeala" ... mie mi s-au ars azi led-urile albe de pe pozitii , si din lene de a ajunge la magazin mi le-am montat pe cele pe care le aveam la indemana, adica cele albastre ... si am trecut prin 3 filtre in seara asta , unul m-a si oprit , ca i s-a parut lui ca nu am centura ... dar de pozitii si de stopurile negre nu mi-a zis nimic , decat sa dau muzica mai incet ca in curand o sa imi cada numarul de pe spate si luneta biggrin.gif
AR-18-MOS
Destul de ciudat sa se arda LED-urile de pozitii ... Ce marca erau si de cat timp le aveai?
AG-86-BRS
de vre-o 2 saptamani . marca .... NO NAME

ideea sta in felul urmator : prima oara mi-am luat pozitii pe LED albastru , anul trcut in iunie . Le-am dat jos acum 2 luni si am pus pozitii cu un sigur LED , pe alb , iar dupa 1 saptamana mi s-a ars cel de pe dreapta . Am pus la loc poziotiile albastre , am mers 1 luna jumate cu ele , apoi am pus alte pozitii cu 3 LED-uri , iar dupa 2 saptyamani mi s-a ars cel de pe stanga . Acum merg din nou cu pozitiile albastre , care nu au nici o problema . Si mentionez faptul ca eu si daca merg doar 300 de metri cu masina , pozitiile le am aprinse ...deci pozitiile mele stau aprinse atata timpo cat merg cu masina
ursu_83
eu am pozitii cu 4 leduri alb-xenon...si chiar nu am avut nici o problema,am avut si albastre..la fel nici o problema...nici unele nici celelalte nu sunt de prea mare firma din moment ce m-au costat 20 de lei....AG-86-BRS poate esti mai ghinionist ,nu stiu ce sa zic

3 Oct 2008, 18:54:
AG-86-BRS@ai zis ca pui poze cu stopurile si semnalele innegrite,vreau sa le fac si eu in weekendul asa ca...pune si u pozele alea
AG-86-BRS
maine dupa-amiaza ajung in Pitesti . Inca sunt in Bucuresti la unchii mei ... revin cu poza
ursu_83
astept s vad cum au iesit:D
AG-86-BRS
cum am promis , aveti mai jos poze cu stopurile vopsite. asa cum am mai zis , stopul din stanga l-am cam gresit , dar urmeaza sa il sterg complet si sa il revopsesc . Scuzati si calitatea pozelor dar sunt facute in graba . O sa revin cu poze mai clare facute cu un D-SLR Canon Eos la Bucuresti, cand voi primi pozele ... o seara buna tuturor

benkenobi
mult prea inchise la culoare. mai ales ca se mai inchid in timp. mai bine vezi cum sunt ale lui brambus sau ale mele. parca arata mai bine ale nostre. no offence.
Mihai San
Da ,mai ok stopurile lui Brambus si ale D-lui Benkenobi care sunt lacuite ambele made by benkenobi nu atrag atentia asa rau ca astea care spre ghinionul tau ai sanse sa te agate militienii.
AG-86-BRS
e chestie de gust . oricum nici mie nu imi place cum au iesit , si nu ma refer aici ca sunt prea negre , ci nu imi place modul in care le-am vopsit. Cum imi revin cu banii dupa botezul asta le sterg bine-bine si le revopsesc . Dar inainte de asta , trebuie sa intru cu ea in service pentru ca imi patineaza rau de tot ambreiajul , si din pitesti pana in bucuresti in militari mi-a consumat 14 litri de benzina . Acum caut un service unde sa scap mai ieftin , pentru ca la AMAT si DAPEROM (service-urile mai si autorizate DACIA/RENAULT) , tot ambreiajul (placa, disc, rulment) ma costa 1000 RON cu tot cu manopera ... plus ca trebuie sa imi incalt jentile alea de tabla pe 13 cu gume de iarna... deci tuning-ul stagneaza un pic , si ma ocup de partea tehnica....oricum iarna asta d.p.d.v. al tuningului nu o sa mai fac nimic , decat o sa imi montez pleoapele si filtrul de aer, care si acum zac in portbagaj , si poate o sa ii fac o resoftare. in rest o sa incerc sa o pun la punct pe partea mecanica , urmand ca in primavara sa incep din nou lucrul la exterior.
Mihai San
Mergi la CNCD Pitesti eu acolo fac reviziile si e ok cred ca iesi mai ieftin si ti poti cumpara piese de pe Dumbravei si sa le montezi doar la ei.
AG-86-BRS
QUOTE(Mihai San @ 7 Oct 2008, 23:31)
Mergi la CNCD Pitesti eu acolo fac reviziile si e ok cred ca iesi mai ieftin si ti poti cumpara piese de pe Dumbravei si sa le montezi doar la ei.
*




pana la urma cred ca ma duc la fostul Service OK , ala din spate de la John , ca are un tovaras de-al meu pe cineva acolo , ca sa scap mai ieftin cu manopera . Acum ramane de vazut cat de ieftine piese o sa gasesc pe Dumbravei . Sper sa ma mai tina ambreiajul pana pe 15-16 cand iau salariul ca acum am avut o nunta si un botez si m-au uscat de bani ....


in alta ordine de idei , de unde cumpar si eu un motoras de geam electric pe stanga mai ieftin ?
ursu_83
QUOTE(benkenobi @ 7 Oct 2008, 18:54)
mult prea inchise la culoare. mai ales ca se mai inchid in timp. mai bine vezi cum sunt ale lui brambus sau ale mele. parca arata mai bine ale nostre. no offence.
*




pls da-ne si noua reteta...caimi plac cum au iesit ale tale,mai ales ca solnita mea e aceeasi culoare cu a ata:))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.