Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane... Reno Megane !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
adrian mgn
A fost odata un Reno 5 ... mic , dragut si foarte "muncitor".
A urmat apoi un Reno Megane Classic ... mare , elegant si la fel de "muncitor".
Continuand traditia am ajuns in prezent sa conduc un Reno Megane II.... negru.
Si pentru ca la un moment dat si acesta va deveni un " a fost" m-am decis sa fac acest jurnal de bord.

Masina este un Megane II facelift cumparata in august 2007 si pana acum a vazut cam 13000km din drumurile patriei si cativa km unguresti.

Motorul este dci-ul de 1.5 cu 105 caluti si cutie in 6 trepte. Ca dotari ... este varianta Privilege , eu mai adaugand doar mp3-ul si culoarea negru metalizat.

Aaaa ... scuze ... de ea vorbeam:

[attachmentid=1627469121]

Cum hotararea de a face jurnalul am luat-o asa "pe moment" , nu mai am acum poze dar ... voi reveni cu poze noi precum si cu modificarile pe care vreau sa le fac ( aici astept pareri,comentarii sau sfaturi din partea voastra )


b76bgaarh
hmmm ce modificari????
j.d
Domnu arhitect...dar noua ne plac modificarile, nu? biggrin.gif Spor la treaba Adrian, ca o sa ai ceva de munca... wink.gif
gotty
Megane II.2 negru privilege august 2007 1.5 dci 105 cp wub.gif

parca mi se pare cunoscut! tongue.gif
adrian mgn
QUOTE(b76bgaarh @ 1 Sep 2008, 22:03)
hmmm ce modificari????
*



desi initial am zis ca nu voi "umbla" decat la suspensii si la motor ... uitandu-ma pe aici pe forum la masinile anumitor colegi rolleyes.gif s-ar parea ca va trebui sa-mi calc pe cuvant.

inceputul va fi oricum suspensia schimbata , de fapt in prima faza doar arcurile urmand ca in functie de rezultat sa schimb sau nu si amortizoarele...si voi continua cu o remapare ( inca nu stiu firma cu care voi colabora sunt in tratative wink.gif ) si as dori sa continui cu cateva elemente de styling mai mult dar ... toate la timpul lor.


J.D. multumesc pentru incurajari ,idei ,sfaturi... in general multumesc!

Da Gotty ... si mie imi pare ... poate masinile noastre se stiu de cand erau mici. biggrin.gif
rarescristea
frumos meganu' am si eu unu da' e bicorp al meu 6-martie-2007 e fabricata a mea culoare blue roy(460) 1.5 dci 85 cp a fugit cu 184 de km/h de n-a mai putut o sa pun o poza cand am cumparat-o:)
adrian mgn
Asadar , dupa cum ziceam mai sus revin cu niste poze ( pt. posteritate biggrin.gif )

[attachmentid=1627470059][attachmentid=1627470060][attachmentid=1627470061]

[attachmentid=1627470062]
R19/16v
Pedalele alea-s cele mai tari! aplauze.gif

(eram ironic!) biggrin.gif


Aaa ... ok ! am zis nici eu nu-s asa incantat de ele dar ...
adrian mgn
mie nu-mi prea plac blush.gif ... astept acum o comanda cu un model mai frumos ... dar au fost un cadou de la cineva care stie ca-mi plac micile modificari la masini insa el nu prea le are cu astea.Dar fiind o persoana draga mie nu am vrut sa-l jignesc si cum oricum aveam in plan alte pedale am facut un compromis pt. o perioada.

dar de facut treaba si-o fac bine ... mai ales ca eu mai folosesc heel-and-toe cateodata...
gotty
manere decojite...o noua asemanare.... tongue.gif
adrian mgn
cred ca de la verigheta mi se trage biggrin.gif
gotty
stai linistit ca eu nu am nicio podoaba pe mana stanga si tot cam in situatia respectiva mi se afla manerele....din ciclul "asa face toate"...
Hack
Pana acum(e prima data cand vad topicul) credeam ca masina ta e albastra din cauza pozei de la avatar laugh.gif , in care mie cel putin mi se pare ca e albastra unsure.gif . Pe negru o sa arate foarte bine aparatorile de noroi alea de origine wink.gif .

Solon
Asa ziceam si eu, ca e albastra!
Se exfoliaza manerele, dar se tine bine volanul!
gotty
up.gif
adrian mgn
QUOTE(Solon @ 7 Sep 2008, 22:10)
Asa ziceam si eu, ca e albastra!
Se exfoliaza manerele, dar se tine bine volanul!
*



mi-a mai zis cineva ca pe avatar masina pare albastra ... blink.gif ... curios ca mie imi apare neagra pe ecranul meu.

sau poate fiind a mea sunt subiectiv.
j.d
It's the sky...wink.gif
Adi86
@adrian mgn - pozele sunt facute in parcare la Real? wink.gif Si eu am crezut din avatar ca e albastra masina biggrin.gif
adrian mgn
da ... trebuia sa-mi ocup si eu timpul cu ceva pana lua sotia toate raioanele la verificat! biggrin.gif

gata ... am luat masuri in privinta nuantei ...
j.d
Insa tot albastra pare...tongue.gif Ia zi...sigur te-ai interesat pana acuma...ai gasit pe undeva un eleron de luneta? rolleyes.gif
adrian mgn
Pfuuuhh ... am "lins" pana acum cred ca vreo 4 cataloage cu elemente de design pt. masini - diverse firme - eu fiind in cautarea unor pleoape pt. facelift si din pacate nu am gasit nici pleoape si nici eleron - de luneta! ca de portbagaj am gasit vreo 2 pt. megane sedan si mai multe universale (din acelea mai inalte) dar astea nu-mi plac cum arata - parerea mea e ca merg mai mult pe o "placinta" japoneza.
Problema insa e ca pt. sedan sunt foarte putine optiuni... cel putin in comparatie cu alte modele de reno sau cu bicorpul si CC-ul si nu imi explic de ce.Cineva mi-a zis ca sedanul s-a vandut mai slab ca bicorpul si de aceea si interesul scazut al tunerilor in producerea de kituri pt. sedan ... acum nu stiu....
Cert - parerea mea e ca singura solutie ramane unul custom made ...
Mie pt. pleoape, dupa ce am incercat cu un cunoscut - fara rezultat - in sensul ca nu reusea sa scoata produsul finit la standardele mele ,mi-a fost recomandat cineva din Bucuresti care am inteles ca lucreaza foarte bine si la preturi ok numai ca mie imi e foarte peste mana aceasta varianta ( are nevoie de masina cam 1 zi )
j.d
Pai spune-mi mie despre cine e vorba si incerc eu sa o rezolv aici. wink.gif
adrian mgn
QUOTE(j.d @ 1 Sep 2008, 22:05)
dar noua ne plac modificarile, nu? biggrin.gif Spor la treaba Adrian, ca o sa ai ceva de munca... wink.gif
*



Hmm ... cata dreptate ! mai ales dupa discutia avuta cu tine... biggrin.gif
adrian mgn
asadar dupa o lunga asteptare ( pt. mine) ... the process begins biggrin.gif

cum spuneam si mai sus fiind nemultumit de aspectul si "tangajul" oferit din plin de PDG masinii ... am dat in sfarsit frantuzoaica jos de pe tocuri.

solutia aleasa de mine a fost un set Eibach Pro Kit.Rezultatul ... cateva poze asa "la cald" de inainte si dupa montare:

[attachmentid=1627473936] [attachmentid=1627473937]

[attachmentid=1627473938] [attachmentid=1627473944]


Ca si efect masina a pierdut putin din comfortul oferit de arcurile stock dar a castigat la capitolul tinuta de drum ... nu se mai apleaca/ridica de bot la franari/accelerari , stabilitate crescuta in curbe ... per ansamblu senzatia ca masina este mai "inchegata" si un aspect exterior imbunatatit.

Urmeaza cat de curand phase 2 si anume vopsirea bandourilor plus inca cateva mici modificari...
semit
scapa de jantele alea oribile smile.gif
Solon
QUOTE(semit @ 29 Sep 2008, 18:46)
scapa de jantele alea oribile smile.gif
*


Ce au alea? blink.gif
semit
daca pana si prietena mea a zis... "ia uite ce capace urate are ala pe megane"... cand le-a vazut ... radmasa.gif
Adrian, arcurile sunt de la colegu`j.d.?
adrian mgn
QUOTE(semit @ 29 Sep 2008, 19:04)
daca pana si prietena mea a zis... "ia uite ce capace urate are ala pe megane"... cand le-a vazut ... radmasa.gif
*



blush.gif radmasa.gif blush.gif

da ... arcurile sunt de la J.D. + cateva idei wink.gif

jantele le voi schimba in mod sigur ...dar mai vreau sa fac cateva modificari masinii si in functie de rezultatul final voi alege tipul de jante potrivite ... insa sigur vor fi pe 17"
Manuel
QUOTE(semit @ 29 Sep 2008, 18:46)
ia uite ce capace urate are ala pe megane"... cand le-a vazut ... radmasa.gif
*



slap.gif


Adrian, doar arcurile le-ai schimbat, fara telescoape? Cat au costat? Pe net am gasit un pret de ~ 850 lei, asa e? Merita sa schimbi doar arcurile?
Arata bine. smile.gif
adrian mgn
Da Manuel am schimbat doar arcurile si asta pt. ca mi-am dorit o solutie de compromis intre comfort si sportivitate ... acum depinde ce vrei tu ... daca iti doresti comfort maxim ramai cu cele stock daca vrei sa scoti maximum din ce poate masina atunci solutia colegului J.D. (coilovere) e cea mai potrivita ... mijlocul e dat de arcuri sport smile.gif .
Eu am Eibach ... dar mai sunt si altele KW , Weitec insa acestea sunt mai dure...
Pretul cam pe aici se invarte 600 - 900 ron...

Deci ca sa-ti raspund si la ultima intrebare, pentru mine s-a meritat investitia.


O comparatie intre meganul meu si unul cu PDG ...( sorry pt. calitatea proasta a pozelor dar sunt facute cu telefonul)

[attachmentid=1627474151][attachmentid=1627474152]

[attachmentid=1627474153][attachmentid=1627474154]
adrian mgn
si o poza cu cel mai important lucru pe care l-as fi putut pune (pt. mine) pe masina , lipit cu ocazia primei plimbari cu fata mea in masina ...

[attachmentid=1627474723]
j.d
Foarte tare sticker-ul. rolleyes.gif smile.gif Si diferenta intre PDG si no more of this hidious suspension este destul de vizibila.
L!nuX
este vizibila diferenta , insa acum nu mai trece peste orice bordura (sau ma rog 90% din ele ) plus inainte de a intra pe un drum accidentat o sa se gandeasca de doua ori inainte tongue.gif

masina arata bine si sunt sigur ca sta mai bine pe curbe , insa eu personal desi sunt de parere ca PDG-ul "urateste" masina pana acum m-a salvat cand a venit vorba de a nu lasa masina cu curu in strada putand sa trec peste bordura si nu mai spun vre-o 2 drumuri de adevarat off road care nu cred ca le puteam face fara PDG (defapt sunt sigur)

Hack
Daca avea Megane-ul si tractiune integrala... rolleyes.gif laugh.gif
adrian mgn
L!nux stii cum e ... nu poti sa le ai pe toate ... you win some' - you lose some' cum zice americanu' biggrin.gif .Dar pana acum nu am intampinat dificultati ... insa sunt mai prudent la gropi mari , borduri inalte si treceri peste sine.

Hackmikey ti-ai dori 4 x 4 pt. a folosi masina off-road mai bine sau pt. a-i exploata la maxim capacitatile sportive?

in alta ordine de idei am avut placerea de a conduce o masina micuta si al dracu' ... un Golf 3 Vr-6 ... 2800 cmc 215 cp stock asta ii tunat putin pana la aproape 245 cp ... la o greutate de 1000 kile ...
vreau sa va zic ca "rupe" tot ... inclusiv pe mine biggrin.gif

[attachmentid=1627474895][attachmentid=1627474896][attachmentid=1627474897][atta
chmentid=1627474899] [attachmentid=1627474894]
Hack
QUOTE(adrian mgn @ 4 Oct 2008, 14:29)
Hackmikey ti-ai dori 4 x 4 pt. a folosi masina off-road mai bine sau pt. a-i exploata la maxim capacitatile sportive?
*


Mi-as fi dorit ca masina sa aiba tractiune integrala pentru a merge mai bine cu suspensia icon_mrgreen.gif , pentru ca de capabilitati sportive nici nu poate fi vorba cu o asa garda la sol laugh.gif .
adrian mgn
dar ce-ai zice de o suspensie ( garda la sol ) ca a colegului J.D. si tractiune integrala ... wink.gif rolleyes.gif ?
Hack
...de vis rolleyes.gif .
j.d
Adrian, foarte tare Golfuletul...cred ca te-ai distrat ceva weekend-ul asta. wink.gif
Oricum, aia masina joasa, nu a mea...rolleyes.gif



btw, vezi ca totl albastra pare masina, chiar daca ti-ai schimbat avatarul. radmasa.gif


Suspensia sport este foarte faina, insa nu stiu cat de multi dintre posesorii de Megane, o masina de altfel, destul rafina in termeni de confort la rulare, ar fi dispusi sa renunte la acest "lux". wink.gif
b76bgaarh
bre adriane ce sa faci cu suspensie sport..4WD....si 80 de cai cat are a lu jd sau 105 a ta????

sa cresti consumu cu 2 litri la suta......

mai bine PDG plus 4WD si motor diesel.....
adrian mgn
ehee ... b76bgaarh visam si noi la motoare mai mari , tractiuni integrale si "alte alea" ... cu motorasele astea normal ca nu ai ce sa faci la 4wd.

pana atunci uite mai punem un surub sport ... o piulita racing cu saibe custom biggrin.gif
adrian mgn
doua poze cu ultimele modificari aduse masinii ...
[attachmentid=1627477451][attachmentid=1627477452]
adi_ar
sad.gif

Nu inteleg cum s-a propagat lovitura de a dus la asemenea deformare a stalpului!!!!!
La deschiderea dosarului CASCO va trebui sa demotezi bara si sa verifici cu atentie ce-i pe acolo!
Eu am banuieli ca si bara este praf pe dedesubt!
adrian mgn
cele doua nu au legatura una cu alta ...
stalpul ala e un mic "cadou"... de la locuri de parcare cred.
dan22y
Imi pare rau pentru masina ta, ca sufera din cauza altor idioti ca n-au locuri de parcare.
La mine l-am prins pe un pusti din bloc care imi dadea oglinda dreapta peste cap desi oglinzile erau inchise de la joy-stick. sad.gif
adi_ar
Uff, m-au trecut fiori la gandul ca este de la "bump"!
In fine, bine tot nu este dar cred ca se poate rezolva la LGP partea cu stalpul, fara vopsire.
Solon
Eh, acum ca intra la vopsitorie iti vopsesti si bandourile in negru lacuit, daca vrei! wink.gif
adrian mgn
da Solon ... voi vopsi negru lucios si bandourile. mandru.gif

@ Adi_ar :cu cei de la LGP am vorbit dar numai prin decembrie am programare.
nu stiu daca mai astept pana atunci.... asteapta nervos.gif

@Dan22y ... am patit-o si eu cu oglinzile de cateva ori ... ma asteptam sa se strice mecanissmul dar se pare ca s-au gandit cei de la Rno si la situatiile astea. biggrin.gif
adrian mgn
Eheee ... si cum iarna se apropie am trecut si eu la pregatirea masinii ... si asa cum se face ,am inceput prin trecerea la rotile de iarna biggrin.gif radmasa.gif

[attachmentid=1627481646] [attachmentid=1627481647]
j.d
Ooo foarte fain Adrian! Schimba toata masina! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.