Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am lovit o teava infipta in pamant aflata pe strada
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
florentin_n
Pe un drum pietruit, in prag de seara, am lovit o teava invipta zdravan in pamant aflata pe carosabil, la jumatate de metru de bordura.
In urma loviturii, pasagerul din dreapta, neavand centura a lovit cu capul parbrizul si l-a crapat, bara din fata s-a rupt in partea dreapta langa proiector, janta s-a indoit si cel mai grav, roata din dreapta fata s-a apropiat de interiorul masinii, cred ca s-a indoit partea mecanica a masinii si directia nu mai este asa de ascultatoare ca pana acum.
Loganul e achizitionat prin credit auto si are asigurare casco la Omniasig.
As dori sa-mi spuneti va rog daca Omniasig imi va repara si partea mecanica a masinii si daca sunt pasibil de amenda la politie.
Mii de multumiri.
Andy_ACS
Dupa cum ai descris tu situatia Omniasig trebuie sa iti plateasca suma pentru reparatie (- franciza eventual).
De ce sa primesti amenda, ai facut vreo ilegalitate?
Intai trebuie sa mergi la politie si sa dai o declaratie, ei iti vor da autorizatia de reparatie. Dupa asta mergi la Omniasig si deschizi dosar de dauna, dupa care mergi cu masina in service.

Bafta!
florentin_n
Contractul casco a fost incheiat anul trecut, in iulie pe o perioada de 5 ani. Cred ca nu mai e cazul sa platesc franciza.
Daca imi repara partea mecanica a masinii e perfect. Mii de multumiri
murfi
Asigura-te ca drumul pietruit este considerat DRUM PUBLIC si apare ca atare la primarie. Eu imi aduc aminte de o clauza la CASCO care spunea ca nu acopera pagubele produse pe drumurile asa zise 'de tara'. Formularea nu are chiar asa (daca mai gasesc contractul cu OMNIASIG o sa postez formularea exacta) dar asa imi aduc aminte ca mi-a spus agentul de asigurari.
EdyB
Exista, fata de casco de baza, niste optiuni care adaugate cresc valoarea primei de asigurare...din cate imi amintesc, printre optiuni era si dauna produsa pe un drum forestier...sau ceva de genul asta. Oricum stiu sigur ca am dat cativa euro in plus si pentru asta...cel mai bine in cazul tau e sa iei contractul si sa-l citesti integral...pana la urma conteaza ce este specificat acolo.

Bafta!
marksman
Si eu am lovit o teava infipta in pamant si m-am dus sa declar accidentul la politie (vina mea, am parcat pe zona verde si teava era ascunsa intr-o tufa de buruieni peste care am crezut ca pot trece).
Am luat amenda pentru ca nu m-am asigurat, am primit dovada si am reparat masina pe CASCO. Faza aia cu "nu se despagubeste decat daca ai comis-o pe drumurile publice" mi se pare folclor. Ce, la tine in curte daca dai de gard cu masina iti refuza CASCO despagubirea pe motiv ca n-ai fost pe drum public?
R19/16v
Daca asa scrie in contract, nu ti se despagubeste.
C@talin
amenda nu se da .stiu sigur tongue.gif
adi_ar
Va rog sa incetati cu speculatiile si indemnurile la declaratii mincinoase!
Am sters tote postarile de acest gen iar continuarea se lasa cu sanctiuni.

Societatea de asigurari este obligata sa despagubeasca toate evenimentele pentru care este asigurat bunul respectiv, conform contractului, adica inclusiv accidente produse din vina asiguratului.
Exceptiile sunt clar stipulate in contracte si se refera la drumuri neamenajate, patrunderea voluntara in albiile de apa etc., in nici un caz nu se refera la evenimente petrecute in curte si nu in strada !
Atata vreme cat evenimentul se petrece "pe un drum pietruit", seara etc. este vorba, inteleg eu, de un drum public, unde cineva a infipt o teava in mod abuziv sau nu, in orice caz nesemnalizat.

Pentru a fi amendat trebuia sa incalce prevederile OUG195/2002.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.