Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stopuri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florian90
re...
am si eu o problema...stopurile nu mi se mai aprind cand franez...stau stinse...iar dc trec pe faza de pozitie...ele se aprind..dar daca franez..nu creste intensitatea lor...ce trebuie sa fac?


Multumesc
Minel
QUOTE(florian90 @ 3 Sep 2008, 14:21)
...ce trebuie sa fac?

*




Verifica contactul de la pedala de frana !!! si foloseste cu incredere functia " SEARCH" si sigur o sa gasesti o solutie la problema ta !!! smile.gif
florian90
pai si unde e contactul de la pedala de frana exact...sunt cam incepator in privinta asta...si de asta nu stiu..


MS frumos..
pcostica
QUOTE(florian90 @ 3 Sep 2008, 14:59)
pai si unde e contactul de la pedala de frana exact...sunt cam incepator in privinta asta...si de asta nu stiu..
MS frumos..
*



deasupra pedalei de frana,vin acolo doua fire gri,verifica prima siguranta de sus.
Bafta!
florian90
ms mult..o sa fac asta...

@offtopic:ce ulei din import se poate folosi la dacie(Mai bun)?





Multumesc
Freelancer
Sau sunt arse becurile.
Cipiotul
QUOTE(Freelancer @ 3 Sep 2008, 16:22)
Sau sunt arse becurile.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif de acord ... am patit-o ... mi-am schimbat stopurile alea trasnite (aka. "triple Dacia Tiuning") cu cele clasice ... si nu stiam de ce nu mi se aprindea stopul de frana dreapta ... scos toate firele din mufa (ca a trebuit sa le invart de nu mai stiam ordinea lor cand le-am montat pe-alea tiunate -deh marfa din cala vaporului).. verificat ... pana a aparut prietena: "poate-i becul ars" .. si-atunci doh.gif ... el era de vina ...
femeile ... nici cu ele .. nici fara ele ...
florian90
mai...se aprind stopuri pe pozitie....dar cand apas frana nu se aprind.....

o sa uit maine impreuna cu tata.. biggrin.gif
Cipiotul
QUOTE(florian90 @ 3 Sep 2008, 18:32)
mai...se aprind stopuri pe pozitie....dar cand apas frana nu se aprind.....
*


exact ... si la mine se aprindea pozitia ... frana nu ... era becul defect ... cand am incercat sa-l scot s-a desprins bulbul de soclu ...
Executron
Exista filament pentru pozitie (5W) si filament pentru stop (21W) (de aceea ii spune bec dublu filament wink.gif).

Cel mai probabil s-a ars filamentul responsabil cu stopul. Se arde mai des cel pe stop decat pe pozitie din motive evidente.

EDIT : M-a corectat domnu' Bygy mai jos. wink.gif
bygy007
de obicei stopul de frina se aprinde numai cu contactul pus, contactul de pedala este pe pedala de frina undeva sus , cind pedala nu e apasata contactul este impins , este un intrerupator cu contacte normal inchis , ca la frigider , cind nu este apasat contactul se face , cind se apasa contactul se desface , pentru verificarea rapida a comutatorului se pune contactul si se pun cele doua fire de la contactul de fina unul peste altul becurile trebuie sa se aprinda (daca sint bune) becurile de pe stopul de frina are 2 filamente unul subtire , pentru pozitii si are 5W iar cel de frina are 21W si nu 12W cum zicea cineva mai sus
Freelancer
Exact : se pot arde doar filamentele pentru frana dar pozitiile sa mearga.
florian90
gata multumesc frumos...am rezolvat...era de la o singuranta...ca leam schimbat...ma rog nu pareau sa fie arse..


oricum multumesc wub.gif wub.gif

puteti inchide topicul!!


Va doresc o seara buna! wub.gif wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.