Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alin_xyk
Salut.

Am pe batranica mea o cutie in 4 trepte si cineva mi-a spus ca tipul asta de cutie pierde ulei si ca trebuie sa completez din cand in cand. Am doua intrebari:

1 - ce marca de ulei vi s-a parut buna dupa ce ati folosit-o?
2 - pot completa singur uleiul, fara sa merg la service?


Multumesc




florinutzu
Mergi la un peco sau la un magazin auto si ceri ulei pt cutia de viteze. |Nu conteaza prea mult ce fel de ulei pui la cutia de dacie ci numai sa fie ulei acolo.
De pus poti pune si tu, numai ca eu in service am vazut ca au un fel de pompa cu care baga. Da daca un schimb de ulei motor e 8Ron cat poate fi sa verifici si sa completezi uleiul din cutie? Si nici nu te murdaresti pe maini.
Bafta!
alin_xyk
Ms florinutzu
Freelancer
Daca nu ai o pompa si rampa nu prea se poate completa. E un orificiu foarte mic si amplasat sus pe cutie. Te murdaresti groaznic, nu se merita, mai bine mergi la un service. Poti folosi orice tip de ulei pentru cutie daca iti pierde, eu zic ca nu are rost sa iei din cel mai scump.
jcdenton
Trebuie sa iti improvizezi o "scula" dintr-un furtun lung de 1m-1.5m si o palnie intr-un capat; scurgi uleiul din cutie si apoi pe cel nou il pui cu "scula" - ridici capota si capatul liber al furtunului il pui in cutie, torni uleiul nou in palnie blush.gif . Simplu si fara mizerie mare.
Paca
cum sa nu conteze uleiul din cutie?! un ulei bun asigura o ungere cu mult mai buna a angrenajului din cutie si il protejeaza.nu va zgarciti la bani,luati un ulei strain mai scump.eu am pus zilele trecute mobil 80w90 si se simte diferenta,s-a ameliorat huruitul din cutie,la rece nu am probleme plus ca masina trage simtitor mai bine mai ales la viteze mai mari.eu am dat 18 lei litrul si sunt extrem de multumit.se poate baga ulei in cutie si fara pompa.
Freelancer
Pune Valvoline ca de acolo ii vine numele.
Cipiotul
QUOTE(Paca @ 4 Sep 2008, 12:03)
cum sa nu conteze uleiul din cutie?! un ulei bun asigura o ungere cu mult mai buna a angrenajului din cutie si il protejeaza.nu va zgarciti la bani,luati un ulei strain mai scump.eu am pus zilele trecute mobil 80w90 si se simte diferenta,s-a ameliorat huruitul din cutie,la rece nu am probleme plus ca masina trage simtitor mai bine mai ales la viteze mai mari.eu am dat 18 lei litrul si sunt extrem de multumit.se poate baga ulei in cutie si fara pompa.
*


si daca el zicea ca are scapari .. presupun ca nu are de gand deocamdata sa scape de ele ... la ce folos sa dea banii pe un ulei bun ? ca tot il pierde ...
si ne zici si noua cum se poate fara pompa ? intreb ca poate ai alta metoda decat jcdenton cu "scula" lui ...

si intrebare ... de la ce ar mai putea aparea pierderile daca cutia a fost data jos (schimbat sincroanele 2,3 si 5 si semeringuri) si ... cred eu ... etansata?
alin_xyk
E obligatoriu sa fie numai un tip de ulei in cutie, adica doar de o anumita vascozitate si marca? Eu nu stiu ce tip de ulei am momentan in cutie. Ar trebui scos tot uleiul si inlocuit cu unul nou, numai de acelasi tip? intrebare....
Minel
QUOTE(alin_xyk @ 4 Sep 2008, 14:15)
E obligatoriu sa fie numai un tip de ulei in cutie, adica doar de o anumita vascozitate si marca? Eu nu stiu ce tip de ulei am momentan in cutie. Ar trebui scos tot uleiul si inlocuit cu unul nou, numai de acelasi tip? intrebare....
*




DA si sti o treaba !!
Freelancer
In mod normal scurgerile de ulei din cutia de viteze chiar daca sunt posibile ar trebui sa fie nesemnificative. Verificarea si completarea este necesara la fiecare 10,000 Km dupa cate stiu eu. De obicei apar scurgeri pe la semeringurile de planetara.

In nici un caz nu as amesteca tipurile de ulei mai ales daca pui unul mai scump.
Eu zic sa pui din cel romanesc T90 parca se cheama si e vreo 6 Ron 1 litru, cel de marca e probabil de 3 ori mai mult. Daca eventual remediezi pierderile poti incerca si ceva mai scump. Nu are sa mearga mai bine masina cu un ulei de cutie mai bun (si mai scump) dar poate reduce zgomotele din cutie si probabil sa-i creasca durata de utilizare.
Paca
merge si metoda din al doilea post dar spre exemplu eu am un dop special cu furtun in capat si il montez la bidonul de ulei si prin apasare bag uleiul in cutie(scot bidonul sa capete aer,iar imping si tot asa).metoda functioneaza si e la indemana oricui.cipiotule ai dreptate...e de prisos sa pui ulei bun in cutie daca nu e etansata corespunzator.si eu mi-am facut cutia in primavara,am etansato cu silicon din abundenta iar acum nu pierde ulei decat nesemnificativ pe la simeringuri.
Cipiotul
sa fie oare asa proaste semeringurile de mie a inceput sa-mi curga iar ulei la nici o zi dupa ce-am fost la mecanic si mi-a desfacut cutia (inlocuit sincroanele cu buba si tot atunci mi-a schimbat si semeringurile ... preventiv)?
ment
Am observat ca si mie imi pierde ulei pe la cutie (tot 4 trepte) din ce am mai citit pe aici inteleg ca s-ar putea fi diferite semeringuri, dar pentru unele e prea multa bataie de cap (de exemplu daca e de la planetare). Faza ciudata e ca d-abea vara asta, acum vreo doua saptamani am observat petele de ulei de la cutie, poate fi vreo legatura cu caldura ?

O sa completez in scurt timp, am si pompa pentru asa ceva.. Daca nu ai am vazut ca mai zicea cineva pe forum ca se poate si fara pompa, daca improvizezi ceva, gen o sticla cu un fel de 'deuza' in cap, gen corp de carioca/pix, cel putin asa imi amintesc, chiar daca suna mai ridicol.
vyo79
Bidonul de 1L de la Valvoline are special un furtun in el , se desface dopul si se completeaza simplu, mai mult dureaza ridicarea masinii pe cric. O parte de vina pt pierderi o poate avea si uzura planetarei.
tatabobu
Daca esti mai inalt nu trebuie s-o ridici pe cric. Eu pur si simplu ma asezam langa masina si ajungeam la busonul de umplere.
slaiciprian
care buson de umplere? nu ala lateral? si de ce e nevoie de cric?

io invart rotile maxim stanga, se vede busonul pe cutie, cheia de 10 pentru a-l scoate. cu o sticla de plastic de juma cu un tub infipt in capac (de ex capac de carioca) e gata in 5 minute. umplu pana ajunge la nivel cu busonul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.