Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Credeti ca se mai intorc compatriotii nostri acasa?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
logan1.5dci
Nu pot sa uit explicatiile filozofice ale guvernantilor, care in plin exod , motivau ca vor reveni pregatiti, formati, sa deschida afaceri sa salveze Romania.
Credeti asta, sad.gif ca eu din cate vad se stabilesc pe acolo, am cunostinte care au vandut locuinta din tara, ca sa cumpere afara.
FLP
de nevoie o sa se intoarca wink.gif.

Au cam terminat si aia cu boomul din imobiliare si nu incap toti sa munceasca in agricultura. Tineti minte, putini din cei plecati sunt oameni care intr-adevar au potential. Restull sunt salahori.

Tot respectul pentur cei care inca sunt aici si incearca sa faca diferenta. Incearca sa imprime o noua mentalitate.
OAP
eu le doresc o viata inbelsugata ACOLO... icon_mrgreen.gif
tarzy
deja multi au revenit .... si cred ca in perioada urmatoare or sa revina si mai multi

nu aveti decat sa faceti o mica excursie prin Moldova si se vad rasarind dintre casele de chirpici diverse vilute de cocalari
OAP
....si "italieni" pe care gps-ul ii duce la Bacau tongue.gif
mauru007
Eu sper sa nu se mai intoarca. Sa le fie bine unde sunt si sa ramana acolo.
radian
Hai mai nu fiti rai, nu toti cei plecati la munca afara intra la categoria "clima bizonica", si, banii trimisi de ei acasa au contribuit din plin la cresterea economica sustinuta din ultimii ani.

Personal am avut ocazia sa cunosc mai multi, in special din Canada, care vor sa revina acasa sa-si inceapa propria afacere aici.
liviu2004
Ar fi bine sa se intoarca: http://www.realitatea.net/un-mall-din-gala...deo_343076.html (vezi video)


radmasa.gif
bion
Ce duios o sa fie in romanica daca se intorc doua milioane de gastarbeiteri si hoti icon_mrgreen.gif Din pacate 90% din cei plecati dincolo nu au priceput nimic din ce si cum e acolo si cand vin acasa sunt aceeasi romanasi (cu amnezie brusca la romana de balta tongue.gif )+ ifose mad.gif sad.gif
logan1.5dci
Din pacate sad.gif , sunt de aceiasi parere cu voi din urmatorul considerent:
de plecat sunt sigur ca au plecat si buni si rai si destepti si prosti mai in general si valori si nonvalori. Cei valorosi ii vor toti, (chiar se creaza conditii chiar daca nu sunt) de nonvalori fug toti .
Asa ca inclusiv la socoteala asta ne da cu minus. sad.gif
pvd2010
Nu știu de ce majoritatea are așa o părere negativă.
Bunăstarea, mult bun gust și respect pentru sine și cei din jur emană oricare din străinezi.
Dovada e mai jos:

user posted image

Sunt foarte drăguți mai ales când stâlcesc vreun cuvânt sau nu îsi amintesc cum se spune la un anume lucru în română.
l@u
QUOTE(OAP @ 5 Sep 2008, 09:30)
eu le doresc o viata inbelsugata ACOLO... icon_mrgreen.gif
*


QUOTE(mauru007 @ 5 Sep 2008, 13:03)
Eu sper sa nu se mai intoarca. Sa le fie bine unde sunt si sa ramana acolo.
*



Exact ! M-am saturat sa vad luna trecuta numai figuranti intorsi care acolo sunt salahori iar cand vin in tara sunt domni dar nici macar nu stiu regula de trei simpla................
bulan
QUOTE(FLP @ 5 Sep 2008, 07:16)
Tineti minte, putini din cei plecati sunt oameni care intr-adevar au potential. Restull sunt salahori.
*


QUOTE(mauru007 @ 5 Sep 2008, 12:03)
Eu sper sa nu se mai intoarca. Sa le fie bine unde sunt si sa ramana acolo.
*


QUOTE(l@u @ 7 Sep 2008, 09:56)
Exact ! M-am saturat sa vad luna trecuta numai figuranti intorsi care acolo sunt salahori iar cand vin in tara sunt domni dar nici macar nu stiu regula de trei simpla................
*


Cand au plecat de acasa deznadejdea i-a impins si cei ca voi care ii privesc ca pe niste cetateni de mana a doua.Ce educatie au primit ei ca sa puteti avea pretentii la ei?Aratati-mi mie o singura categorie de oameni din tara asta care merita respectul vostru!!!In ROMANIA anului de gratie 2008 mai sunt caste care nu pot fi penetrate datorita prejudecatilor.Daca in familia unui taran apare un copil pe care i-l duce mintea si ajunge la facultate in prima vacanta cand ajunge acasa tasu ii spune raspicat:tata sa inveti sa ajungi DOMN mare si vezi ai grija sa nu te incurci cu vreuna fara carte ca nu se cade!
Salahorii in tarile pe unde s-au dus s-au conformat regulilor de pe acolo iar la intoarcerea in tara fac si ei ce face toata lumea buna.
Ov
QUOTE(bulan @ 7 Sep 2008, 11:33)
Salahorii in tarile pe unde s-au dus s-au conformat regulilor de pe acolo iar la intoarcerea in tara fac si ei ce face toata lumea buna.
*



am trait s-o vad si p'asta, prima oara cand domnul Bulan zice o gogomanie. Pai domnule Bulan, daca "salahorii" s-ar intoarce ca niste romani normali dornici de un trai decent n-ar fi nici o problema, dar realitatea ne arata altceva, se pare ca "domnii" proaspat reveniti nu sunt in stare sa arate decat ca sunt niste parveniti. Ei vin cu tedeiul sa ne arate noua ce prosti suntem. Domnul Bulan, putina maturitate va rog dry.gif
logan1.5dci
bulane, eu nu am inteles,din posturile anterioare, ce spui tu, posibil sa se inteleaga si asa, dar eu cred ca colegii s-au referit la acele persoane care sfideaza bunul simt, persoane care se multumesc(au posibilitatea dar nu vor carte) cu 8 clase si nu vor sa-si depaseasca nivelul .
Chiar te apuca rasul cand ii vezi pe unii care cred ca daca au muncit afara, sunt deasupra noastra. Daca analizez putin, tine de adaptarea omeneasca la diverse medii, cand te duci si stai mai multe luni in Londra(de exemplu) cand te intorci in tara, ii vezi inferiori pe concetatenii dintre care ai plecat, dar te abtii, nu arati.

In rest, privesc cu amaraciune o natie ce datorita unor guvernari impotente, a ajuns unde vedeti, parasirea tarii si a copiilor.....si DA nu e vina lor . Ar mai fi de spus, dar ma abtin.

Mentiune sa nu se faca confuzii, nu ma refer la o anumita etnie, dar o includ .
bulan
Domnule Ov dar nimeni nu mai viseaza la un trai decent!Toti visam la cai verzi pe pereti.Pe orice ambalaj de napolitane pentru copii scrie clar:trimite trei etichete si vei castiga,vei ajunge,vei primi si etc.Bancile nu dau imprumuturi pentru un trai decent ele bancile dau imprumuturi pentru vile,excursii pe cealalta parte a planetei pentru schimbarea mobilierului vechi de doi ani si etc.Dinu Paturica este un personaj care nu a venit din Italia Dinu Paturica suntem noi.Si ma rog frumos ce eu nu am voie sa debitez si gogomanii ca doar traiesc in ROMANIA si ce se intampla ma marcheaza si pe mine in bine sau in rau.
Cu stima bulan
raqzvan
Cei are sunt integrati in societate acolo unde sunt plecati, cu o slujba stabila (si bine platita), cu nevasta, copii, casa si masini luate in lizing, nu se vor intoarce prea curand. Nomazii colorati, capsunarii (muncitorii sezonieri in general) se vor intoarce, cu voia lor sau obligati.
radian
QUOTE(Ov @ 7 Sep 2008, 10:45)
am trait s-o vad si p'asta, prima oara cand domnul Bulan zice o gogomanie. Pai domnule Bulan, daca "salahorii" s-ar intoarce ca niste romani normali dornici de un trai decent n-ar fi nici o problema, dar realitatea ne arata altceva, se pare ca "domnii" proaspat reveniti nu sunt in stare sa arate decat ca sunt niste parveniti. Ei vin cu tedeiul sa ne arate noua ce prosti suntem. Domnul Bulan, putina maturitate va rog  dry.gif
*



Salahorii aia in vest castiga 7 - 800 euro lunar, poate chiar 1000, in Romanica natala, prin "provincie" putin probabil sa castige mai mult de 700 lei... Totusi sa nu fim asa de "duri" cand ii judecam... Dupa 10-12 luni de munca vin oamenii acasa pt 10-12 zile, cu o masina mai dichisita (sau inchiriata...) si se umfla si ei putin in pene. Nu-i corect, dar asta e, si nu-i chiar asa mare tragedia, nu am auzit de nici un "capsunar" care sa fi impuscat vreun gura casca pe strada...

l@u
QUOTE(Ov @ 7 Sep 2008, 11:45)
am trait s-o vad si p'asta, prima oara cand domnul Bulan zice o gogomanie. Pai domnule Bulan, daca "salahorii" s-ar intoarce ca niste romani normali dornici de un trai decent n-ar fi nici o problema, dar realitatea ne arata altceva, se pare ca "domnii" proaspat reveniti nu sunt in stare sa arate decat ca sunt niste parveniti. Ei vin cu tedeiul sa ne arate noua ce prosti suntem. Domnul Bulan, putina maturitate va rog  dry.gif
*



up.gif
bulan
QUOTE(l@u @ 7 Sep 2008, 13:33)
up.gif
*


Gata frate daca considerati ca opinia mea este gresita imi cer scuze ca asa e frumos!Nu am sa incep acum sa aduc o mie unu argumente care sa sustina gogomania mea.Nu am sa va consider dusmanii mei daca nu va place ce am scris.Nu am sa intru in polemici desarte ca sa imi iau vreun ban ca ma omoara madam bulan cu mana ei daca supar pe cineva.
Multumiti?
Cu stima bulan
l@u
Negatia sta la baza progresului asa ca nu iti acceptam scuzele dar iti respectam opinia.
Ov
QUOTE(radian @ 7 Sep 2008, 14:16)
Salahorii aia in vest castiga 7 - 800 euro lunar, poate chiar 1000, in Romanica natala, prin "provincie" putin probabil sa castige mai mult de 700 lei... Totusi sa nu fim asa de "duri" cand ii judecam... Dupa 10-12 luni de munca vin oamenii acasa pt 10-12 zile, cu o masina mai dichisita (sau inchiriata...) si se umfla si ei putin in pene. Nu-i corect, dar asta e, si nu-i chiar asa mare tragedia, nu am auzit de nici un "capsunar" care sa fi impuscat vreun gura casca pe strada...
*



raspunde-mi sincer, dar sincer te rog: cand ai chemat ultima oara un mester la tine in casa sa-ti lucreze ceva si cat ti-a luat ??

nu le plange de mila astora ramasi, ca fiind atat de putini au niste preturi exorbitante. Sa-ti explic cum i-am dat unuia pt un ap de 3 camere renovat complet (atentie, un SINGUR om) o sutacincisprezecemilioane de lei vechi, si n-a terminat treaba ca a considerat (la sfarsit evident, mai avea baia de terminat) ca i-am dat prea putin !!!
adrian_c
Deviati de la subiect cu salahorii vostrii smile.gif .

Problema nu este chiar atat de simpla pe cat pare. Apar multe implicatii socio-umane si profesionale. Personal, am observat 4 categorii de oameni :

1. sunt cei fara studii, dar care nu sunt nici foarte bun meseriasi. Aceasta categorie se va intoarce in tara, daca intre timp nu pun mana sa invete sa lucreze cum trebuie, sau daca nu ii prinde nimeni la furat.

2. sunt cei fara multe studii dar foarte buni meseriasi. Sunt apreciati, bine platiti si nu se vor mai intoarce curand in tara. Stiu cazuri in care castiga peste 2000 euro in Europa.

3. sunt cei cu studii, buni in ceea ce fac, care s-au saturat de minciunile si civilizatia low-level din Romania. In Romania, aceasta categorie are (sau poate avea) un trai peste media de la noi, chiar foarte bun, unii cu salarii de peste 1500 euro, dar care nu mai suporta mizeria, minciuna si prostia de la noi. Deci ei se pot descurca minunat in tara, sunt apreciati, insa prefera strainatatea pentru civilizatie.

4. ultima categorie este reprezentata tot de cei de la punctul 3, insa mai slabi de inger, carora le este "frica" sa faca acest pas. Sunt mai apropiati de familie, sunt populari, iubesc Romania asa cum este si spera la un trai decent prin munca cinstita in Romania. Cei din categoria aceasta, ii spun eu cea a indecisilor, se vor intoarce in tara in proportie de 50%. Insa cum se reintorc isi trag pumni in cap biggrin.gif . Adica isi revin din visare ... crezand ca s-a mai schimbat intre timp ceva prin Romania. Ei ii conving pe ceilalti 50% sa nu se mai intoarca. smile.gif


bafta
bulan
SALAHÓR, salahori, s.m. Muncitor necalificat, plătit cu ziua, care lucrează mai ales la construcții de case, de șosele etc., (în trecut) țăran scutit de dări, pus de domnie la dispoziția Porții Otomane pentru repararea cetăților turcești, întreținerea drumurilor și pentru alte munci grele. [Var.: (pop.) salaór s.m.] – Din tc. salahor.
Astia saracii studii n-au,pamanturi de vanzare n-au,in urma nu le-a mai ramas nimic,decat poate vreo casa de chirpici,pentru ce ar trebui sa se mai intoarca?Pacat ca mintile luminate ale tarii nu le-au gasit de munca in tara asta ca sa plateasca si ei niste impozite tarii care nu le-a dat nimic.Fosta Tariceanu la Roma cu ministrul muncii sa-i aduca inapoi?A adus vreunul?Nu!Mai nou firmele de paza si protectie din lipsa de personal aduna toata plebea de prin satele tarii si cu autobuzele ii duce pe la orase sa pazeasca obiectivele cu care au deja contracte pe care nu le mai pot onora.
l@u
Una peste alta orasele sunt pline de marlani (nu tarani )asa ca nu mai avem nevoie si de altii cu fumuri incap de occidentali iar ei sunt saraci cu duhul(multi nu stiu teorema lui Pitagora....de exemplu).Cu taranii nu am nimic dar pe marlani i-as impusca............mai ales pe figurantii astia intorsi .poate sunt si oameni de buna credinta(fata de care imi cer scuze)dar proportia este in defavoarea lor.
bulan
QUOTE(bion @ 2 Jul 2008, 16:41)
In 80 de ani  Monarhia nemteasca a facut multe dar nu a putut face minuni transformand o tara si un popor cu trai si mentalitati de secol XVIII in o tara demna de sec. XX. Abia se incropea ceva si au venit bolsevicii si-au spart aproape tot. Fata de nemuricii de acum bolsevicii au avut un plan in capatinile celor cativa ideologi  sovietici. Agricultura extensiv-intensiva(un cenzurat)  industrializare fortata si convertirea "paturii" intelectuale. Ce a iesit se vede inclusiv in materialul uman de azi. Au vrut sa transforme niste tarani din sec. XVII in  proletariat industrial. Astia saracii populeaza larvar si acum orasele  dezradacinati  si debusolati nereusind sa inteleaga ce li s-a intamplat si multi dintre ei nereusind sa tina pasul cu schimbarile mult mai dramatice si mai rapide de acum. Poate copii capsunarilor( cei care stau cu parintii prin vest) vor transforma boborul roman in o natie moderna.
*


Mirciulik
Se pot castiga bani buni si in tara insa multi prefera sa faca munca de jos prin afara.

Cred ca 40% din cei plecati sunt tineri care nu stiu ce vor de la viata.

Am prieteni care castiga cate 1000-1200-1500 euro pe luna in spania sau italia. Muncesc un an si cand vin in august acasa, cheltuie toti banii stransi pe distractii la mare sau prin cluburi.

Personal nu castig mai mult de 300 euro insa daca fac o comparatie eu in 3 ani de cand muncesc (am 22 ani acum) am apucat sa-mi cumpar o masina (dacia) mi-am cumparat teren la 10 km de oras in vederea construirii unei case (prin credit) si mi-a mai ramas si de un concediu anual la mare.

Cred ca sunt mult mai "implinit" decat cei plecati in afara, dar care nu stiu sa stranga un ban.

Putini sunt cei care au studii superioare si muncesc cu "capu"l si nu cu "spatele".

Din punctul meu de vedere pot sta linistiti acolo, pentru ca in tara nu vor supravietui.
bulan
QUOTE(Mirciulik @ 8 Sep 2008, 19:27)

Personal nu castig mai mult de 300 euro insa daca fac o comparatie eu in 3 ani de cand muncesc (am 22 ani acum) am apucat sa-mi cumpar o masina  (dacia) mi-am cumparat teren la 10 km de oras in vederea construirii unei case (prin credit) si mi-a mai ramas si de un concediu anual la mare.

*


Bravos Mirciulika!Cand vei incepe constructia casei si vei avea de munca,eu ma ofer voluntar,sa te ajut o saptamana,facand pe salahorul,ca munci calificate nu stiu in afara de soferie.
l@u
mirciulica tata acu vad ca esti din Galati............unde ai teren la Vanatori ,Smardan sau Sendreni........daca bulan vine sa treca si pe la mine ca venim amandoi si iti pot aferi orice fel de suport de la carat la roaba pana la proiectare si constructie.
marksman
QUOTE(Mirciulik @ 8 Sep 2008, 20:27)
Se pot castiga bani buni si in tara insa multi prefera sa faca munca de jos prin afara.


Cred ca sunt mult mai "implinit" decat cei plecati in afara, dar care nu stiu sa stranga un ban.

Putini sunt cei care au studii superioare si muncesc cu "capu"l si nu cu "spatele".

Din punctul meu de vedere pot sta linistiti acolo, pentru ca in tara nu vor supravietui.
*



Toata stima! respekt.gif
radian
QUOTE(Ov @ 8 Sep 2008, 12:05)
raspunde-mi sincer, dar sincer te rog: cand ai chemat ultima oara un mester la tine in casa sa-ti lucreze ceva si cat ti-a luat ??...
*



Desi nu-i o chestie de lauda, sunt genul care pana desface un surub isi zdreleste cel putin doua degete. Indiferent de lucrare negociez pretul inainte, si nu dau toti banii in avans. Sunt doua principii simple, clare, care m-au scutit de surpirize neplacute de genul celei pomenite de tine.

In urma cu circa 2 ani pentru reabilitarea apartamentului am platit 40 milioane. Ma refer strict la manopera care a inclus: dat jos (si carat la container) faianta + gresie in bucatarie si baie, dat jos tapet pe hol, montat fainta si gresie in bucatarie si baie, schimbat 100% instalatie sanitara, montat usa metalica la intrare, montat 4 usi de interior, tot apartamentul (cu exceptia baii) in vopsea lavabila, in baie tavan fals. Practic cu excaptia instalatiei electrice si a parchetului din camere am schimbat totul.

Initial am negociat toata lucrarea la 30 milioane, ulterior au mai aparut cateva chestii de completat, si una peste alta, cu apa minerala de rigoare, si cate un bidon de bere de 2 l pe zi, manopera m-a costat 40 milioane.

Legat de experienta ta, sa inteleg ca i-ai platit 115 milioane doar pt manopera sau suma inlcude si materialele? Daca a refuzat sa finalizeze lucrarea inseamna ca i-ai platit prea mult in avans...

Revenind la ideea acestui topic, totusi, legat de cei plecati la munca in afara tarii, singura ideea care se desprinde din acest topic este ca, vine capusnaru cu banii in buzunar, eventual cu o masina de ti se lipesc ochii de ea si noi, mioriticii care dintr-un motiv sau altul am preferat sa stam "acasa" ne simtim frustrati...

Poate ar fi bine venite si niste opinii legate de cum au contribuit miliardele de euro trimise acasa de "capsunari" la acel procent miraculos de 8.8% crestere economica in prima jumatate de an 2008, cand media inregistrata de tarile "civilizate" este de -0,2%...
logan1.5dci
Nu am vazut dar se aude (la stiri) ca se intorc, puhoi.
Ov
QUOTE(radian @ 8 Sep 2008, 20:12)
Legat de experienta ta, sa inteleg ca i-ai platit 115 milioane doar pt manopera sau suma inlcude si materialele? Daca a refuzat sa finalizeze lucrarea inseamna ca i-ai platit prea mult in avans...

doar manopera, si da, i-am dat prea mult in avans (aproape tot). My mystake blush.gif

QUOTE(logan1.5dci @ 19 Nov 2008, 15:19)
Nu am vazut dar se aude (la stiri) ca se intorc, puhoi.
*



sa se inchida granitele icon_mrgreen.gif
Marius97fer
sa dau si eu cu parerea.

am multe rude in afara, care in constructii, care in domeniul auto, care in menaj, in fine, diverse munci, in general nu ceea ce au invatat.

unii dintre ei nu vor sa se mai intoarca, altii au pus bani la ciorap si au strans cat de cat, unul mai mult, altul mai putin, dupa putere si pricepere. majoritatea se adapteaza, lucru bun si de laudat, insa.....insa, luna august este una a paradoxurilor, si cred ca multi dintre voi stiu la ce ma refer...

In afara de asta, am doua rude care ma tot preseaza la cap cu afacerile, sa vin cu idei ca ei vin cu bani... eu avand deja o mica afacere in domeniul mobilei...

multi vor veni acasa si nu vor face altceva decat sa ingroase randurile somerilor actuali si viitori, vor avea pretentii si pretentii si vor trage in jos economia si asa vai de capul ei pe care o (mai) avem.

parerea mea.
logan1.5dci
Din putul gandirii :

Cu criza asta economica, daca italienii nu le mai dau de munca pe santiere romanilor, astora li se ridica nivelul si se apuca de violat pe acolo. laugh.gif
Sclaud
Buna de dimineata smile.gif (ca la mine e dimineata rau ...)

Cu riscul de a starnii niste mici polemici (poate) ... am sa-mi expun si eu experienta personala cu privire la subiect. In 2007 (impreuna cu consoarta) am emigrat in Canada (cu acte in regula si cu tot dichisu' ... si credeti-ma: nu e usor deloc - tot procesul a durat 1 an de zile / mi-a mancat vreo 6000 $ cu tot cu biletele de avion si am trecut prin 4 interviuri dintre care unul medical - toate foarte stricte si severe). Am stat acolo fix 3 luni: de pe 1 august 2007 pana pe 31 Octombrie 2007. Mai am inca card de rezident permanent (si toate actele) valabil pana in 2012 ... as putea sa ma intorc acolo oricand ... dar nu am s-o mai fac niciodata (in scop de emigrare). Din categoriile enumerate de @adrian_c pe pagina anterioara ... eu (la fel si sotia) cred ca fac parte din categoria nr. 4 cu o mica exceptie: inainte de a emigra URAM tara asta (RO). Acum ... mi-e indiferenta ... pur si simplu nu ma mai intereseaza. De ce ? Pentru ca, va rog sa ma credeti, am vazut ca SE POATE SI MAI RAU !

Parerea mea wink.gif
Decat sa fi "sclav" in alte parti ... mai bine un trai decent aici.
Ne-am intors exact de unde am plecat (aceasi casa, aceleasi servicii, doar masina am schimbat-o wink.gif ... ce sa zic - ma consider un caz norocos din punctul asta de vedere) ... fix aceasi situatie ... nu am pierdut nimic ... decat o suma enorma de bani - in schimbul unei experiente de viata.

Evident ... exista si alte opinii si pareri ... asta e doar experienta mea personala wink.gif
logan1.5dci
Obscuru, eu ma bucur ca te-ai intors si imi pare rau ca nu ti-a reusit. Asa cum ai patit tu sunt o patesc multi romani (majoritatea cred) dar le e rusine sa recunoasca (in primul rand sa-si recunoasca lor, apoi celor din tara) si stau prin pe sub poduri si cine stie mai pe unde (unde in tara daca ii puneai sa stea era jale) . Mai prind o zi la munca, patru mai stau fara, iar o zi si uite asa se amagesc. Eu am vazut cunostinte care s-au intors si altii care chiar s-au asezat bine in afara (Italia) si nu sunt prea avuti.
Oricum, multi nu pleaca de bine din tara, daca nu ar fi fost Iliescu poate o duceam si noi mai binisor.
bendix
Iliescu - omul nepotrivit la momentul nepotrivit.

Revenind on-topic. Eu vad ca faceti greseala sa generalitati mentalitatea unui intreg popor. La poporul roman, in mod special, nu se pot face generalizari fiind un popor extrem de neomogen. Eu cunosc o gama intreaga de situatii, de la cele doua extreme:
- romani plecati dincolo, care de abia asteapta sa stranga ceva si sa se intoarca in tara pentru a-si ridica o casuta sau a-si incepe o afacere.
- romani plecati dincolo care nu mai doresc sa vorbeasca romaneste si nu mai vor sa stie de Romania.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.