Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scurt sau ce ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paca
aprind faza scurta,pozitii,faza lunga...am pozitii pe spate.calc frana,becul de frana din tripla dreapta se aprinde mai tare (normal),cel din stanga se stinge de tot.am umblat la becuri...nu am rezolvat nimic.oricum nu am insistat ca era frig si ma grabeam.de la ce poate fi problema ? multumesc.
apropo,a doua problema: cand semnalizez,martorii din bord se aprind o data si atat,raman stinsi.la avarie clipocesc atat timp cat am butonul apasat.de la ce sa fie ?
bygy007
bec contactele becului daca unul merge bine si celalalt nu atunci de acolo e
Paca
daca e de aici...o sa dau maine tripla jos...urc in casa....cu sursa si aparatul de masura..incerc sa refac contactele sa nu mai am problema asta.m-a oprit si politia...am fost cat pe ce sa raman fara certificat.nu aveam habar de defectiune. despre cealalta problema stie cineva ceva?
Minel
QUOTE(Paca @ 5 Sep 2008, 01:00)

apropo,a doua problema: cand semnalizez,martorii din bord se aprind o data si atat,raman stinsi.la avarie clipocesc atat timp cat am butonul apasat.de la ce sa fie ?
*




Indiferent de partea in care semnalizezi (stanga sau dreapta ) huh.gif tot nu se aprinde concomitent ??

Iti functioneaza bine semnalizarile pe ambele parti si toate becurile ???

Paca
semnalizez stanga,martorul stanga se aprinde doar o data
semnalizez dreapta,martorul dreapta se aprinde doar o data
semnalizarile functioneaza pe ambele parti mai putin cea de pe aripa stanga,in rest toate.doar la avarii se aprind ambii martori intermitent
Minel
QUOTE(Paca @ 5 Sep 2008, 13:53)
semnalizarile functioneaza pe ambele parti mai putin cea de pe aripa stanga,in rest toate.doar la avarii se aprind ambii martori intermitent
*



Rezolva-ti acea semnalizare de pe aripa stanga si incearca , de obicei la mine daca nu merge vreun bec la indiferent care parte nu se aprinde martorul din bord decat o data
De exemplu ,la partea stanga , am ars un bec si semnalizez stanga ,restul becurilor de pe partea stanga functioneaza dar in bord martorul se aprinde o singura data si atat , semnalizand dreapta , becurile functionand toate , martorul se aprinde fara probleme cat tin semnalizarea comutata .


Doar la avarii se aprinde martorul intermitent, (pe langa cel de avarii ) indiferent daca am un bec ars sau nu !!

Mai sus am descris ce se intampla in cazul meu !!! excl.gif
Paca
am sa cumpar semnalizari noi...pe fiecare parte si o sa le montez pe aripi...sper sa fie de acolo...desi ma cam indoiesc sincer sa fiu.oricum apreciez ajutorul si sper sa rezolv si problema asta,multumesc
bygy007
releu de semnalizare , de acolo este in functie de model sint mai multe rezolvari , atit cit nu stiu modelul (trebuie desfacut ) nu pot sa-ti dau o solutie
Mr_Devil83
Vezi masa la stopul stang.
Minel
QUOTE(Mr_Devil83 @ 6 Sep 2008, 18:02)
Vezi masa la stopul stang.
*



Masa si-o ia de pe caroserie prin hold-surubul (rile ) respectiv (e) !
Paca
masa atarna smile.gif) m-am uitat azi...si e cam ruginita aripa pe interior...nu mai face masa cum trebuie.poate se rezolva cu semnalizare noua...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.