Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alarma carub
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
petrysorr2006
sal. mi-am cumparat azi o alarma carub si o inchidere santonex. problema e ca la alarma in cartea tehnica nu scrie decat in turca. ma poate ajuta cineva cu o schema sau macar cu firele? e data si o mica schema pentru cateva fire dar e aiurea tare...nu prea inteleg. aa..si cum pot pune alarma cu inchiderea...adica cand apas pe telecomanda sa se deschuie si portierele?
tester
pai de unde ai luat alarma? mergi acolo de unde ai cumparat-o si fa scandal pentru ca orice produs comercializat in romania terbuie sa fie insotit de instructiuni in ROMANA nu alta limba.
petrysorr2006
da...adica din bazar...smile.gif) ce sa faca ala.. ma gandeam ca o fi pus cineva alarma tot ca asta si are vreo schema
tester
era la un moment dat cativa pe aici cu aceleasi probleme dar nu au mai pus si rezolvarea doar ca au fost la electricieni.

ps: alta data cumpara si tu din alta parte puteai lejer cu 100 de roni sa iti ei un typer din carrefour sau mai stiu eu de unde si nu mai aveai acuma dureri de cap de genul asta.
petrysorr2006
stie cineva cam cat ajunge in service sa imi monteze aia alarma si inchiderea?
Minel
QUOTE(petrysorr2006 @ 5 Sep 2008, 14:02)
stie cineva cam cat ajunge in service sa imi monteze aia alarma si inchiderea?
*



Peste 120 ron !! sincer nu se merita sa o montezi in service, dar ma rog... dry.gif
petrysorr2006
am fost azi la service si am intrebat...2.5 mil alarma si inchiderea de montat. asa k m-am apucat singur de treaba. am montat un actuator la portiera de pe dreapta..mergea perfect pana am pus fata de usa.. la usa din spate nu stiu de dar se misca siguranta aia asa de greu..debia pot sa o misc cu mana de motorasul ala nu mai zic..nu are cineva niste poze de cand a montat o inchidere?
eXistenZ_Tg
[B]PETRYSORR2006 daca esti din tm te pot ajuta eu , eu am luat o inchidere centralizata CARUB dar din nefericire nu m-a tzinut decat o saptaman tre sa merg sa vad daca o pot schimba , in rest am mai montat alarme si inchideri , daca esti din tm ne auzim , si te ajut eu cu schema si montatul
adumitrachy
Posteaza o poza cu schema si cutia alarmei, poate o rezolvam
eXistenZ_Tg
petrysorr2006 Chiar , fa o poza la schema , sau zine de unde esti sa vedem cum putem rezolva problema , de obicei , chiar daca nu intzelegi limba de la manualt , potzi sa iti dai seama dupa fire unde trebe sa mearga , uitandute la semnele aferente , iar daca nu stii culoaare firului ca ii in turca , atunci intri pe net cautzi "www.googule.ro" dictionar turc - roman si scrii acolo fiecare cuvant din dreptul firului de pe schema si asa descifrezi culoarea , din cate am vazut eu la o alarma carub cu inchidere ccntralizata , firele de la ea la inchidere sant alb si maro , zine de unde esti sa vedem cum te putem ajuta
petrysorr2006
s-a rezolvat. trebuia taiat firul de masa de la actuatorul cu 5 fire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.