Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sonda de nivel benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
markerzero
trebuie sa schimb sonda de nivel benzina?
Tunning
ori sonda de benzina sau ceasul e defect
ZTV
in primul rand bun venit pe forumul nostru.
Poti sa te uiti in ce pozitie e sonda de benzina, si eu am patit , numai invers am bagat 20 de litri de benzina am facut 170 de km in oras, si arata ca mai am vreo 10-12 litri de binzina, la 220 de km facuti , inca aveam vreo 10 litri ( ce bine era biggrin.gif ), desfa sonda si incerca manual sa vez daca merge
brigada_diverse
sau cu contactul pus, unul se uita in bord si altul pune cate un fir de la sonda la masa masinii
la un fir trebe sa se aprinda becul, la altul sa ajunga acul pe maxim

daca se intampla asta, ai probleme la sonda.....
Hacker
Vezi sa nu fie scoasa. Se mai intampla cand umbli cu bagaje in zona aia.
tzepesch
sau masa imperfecta....

desfaci sonda si-i reglezi a doua lamela, care face contact cand ajun ge sonda jos. eu am reglat-o la 3-3.5L.... lamela aceea aprinde becul.

si intr-adevar, ca sa fii sigur, trebuie reglat si acul ceasului. mie mi se opreste masina cand acul e pe la jumate pe patratelul gol. cand ar trebui sa fie pe marginea patratelului. si e ceas nou. se mai indoaie putin acul spre extrem (-) astfel va arata ceva mai credibil
teoX
In primul rind, fiind primul post, am sa-i salut pe toti cei care participa / citesc acest forum.
Pentru a nu deschide un nou topic, am sa-l redeschid pe acesta mai vechi.

Dupa schimbarea sondei se mai face vreun reglaj, ceva gen etalonare ? Sau ramine "ochiometric" pe baza experientei ?
Cea veche era romaneasca sub licenta Jaeger, cea noua e un "turcism". Altceva n-am gasit.



PS.
Se spune ca toata lumea se pricepe la masini. In acest caz eu sunt exceptia: cunostintele mele sunt nule. blush.gif

Asa ca am sa pun o intrebare de baraj: m-am trezit in "ograda" cu o Dacie din '82 cu ceasuri 000.
Ce tip de bord e (ca sa stiu si eu dupa ce sa caut pe forum) ??
bygy007
reglajul se face empiric punind o cantitate cunoscuta in rezervor , bagi sonda si indoi sirma pe care e plutitorul in asa fel incit sa ai indicatia ceasului sa fie in conformitate cu benzina din rezervor , la fel se poate regla si becul rosu de la benzina (daca sonda sau masina e prevazuta ) indoind usor contacul care face lucrul asta (aprinde becul)
PH-06-BOA
Din cinci in cinci litri, pana la vreo 20, ca mai sus nu mai conteaza. La 20, acul sa stea la jumatate.
ZTV
si eu am schimbat acum vreo 3-4 saptamana sonda cu unu turcesc, vreau sa zic ca la 12-14 litri de benzina se aprinde becul, cu aia originala se aprindea pe la 5-7 litri.
PH-06-BOA
Sonda poate arata ca e benzina (dar nu e) si atunci cand se strange apa pe rezervor.
Daca o scoti sa-i faci proba, trebuie sa-i dai masa cu un fir, pentu a o putea tine in mana, sau o scarpini de undeva de tabla la portbagaj.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.