Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un zgomot insuportabil de la Kilometraj!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Hopsieu
Salutare....sunt mai nou pe aici si nu stiu daca s-a mai discutat problema asta!am o dacie 1310.....,si de ceva timp....se aude un zgomot ciudat de la ceasul de kilometraj!am fost si am schimbat cablul si zgomotul se aude in continuare
ciudat este ca nu se aude tot timpul.....cateodata se aude incet......dar cateodata foarte foarte tare...
Am uitat sa precizez ca zgomotul se aude doar cand masina e in mers si o accelerez.....si scade pe masura ce si viteza scade...
daca puteti sa ma ajutati.....astept toate sugestiile!
diaconuliviu
QUOTE(Hopsieu @ 17 Jan 2005, 11:01)
Salutare....sunt mai nou pe aici si nu stiu daca s-a mai discutat problema asta!am o dacie 1310.....,si de ceva timp....se aude un zgomot ciudat de la ceasul de kilometraj!am fost si am schimbat cablul si zgomotul se aude in continuare
ciudat este ca nu se aude tot timpul.....cateodata se aude incet......dar cateodata foarte foarte tare...
Am uitat sa precizez ca zgomotul se aude doar cand masina e in mers si o accelerez.....si scade pe masura ce si viteza scade...
daca puteti sa ma ajutati.....astept toate sugestiile!
*



Ce fel de zgomot? e ca un "chiuit"? adica ceva pe frecvente mai mult inalte? DACA DA, am patit si eu asta si era uzata bucsa din corpul filetat(acolo unde intra cablul exista o bucsa intre ax si corp). O poti "pacali" o perioada punind vaselina (atentie sa nu scape in angrenaje) dar vei ajunge tot la inlocuirea ceasului.
Hopsieu
da...pai o sa incerc sa ii dau cu niste vaselina...cam cat costa un ceas ai idee?ca mi-a mai zis cineva ca trebuie schimbat ceasul....
merci!
axel
QUOTE(Hopsieu @ 17 Jan 2005, 20:34)
da...pai o sa incerc sa ii dau cu niste vaselina...cam cat costa un ceas ai idee?ca mi-a mai zis cineva ca trebuie schimbat ceasul....
merci!
*


iei vaselina pe deget si bagi in gaura unde intra cablu de kilometraj si dupa cativa km o sa taca.un ceas nou e cam 2 mil
romulus
Am aceeasi problema. Eu am rezolvat-o ieftin. Am scos cablul de kilometraj smile.gif La Tg Mures, saptamana trecuta un ceas nou era 2.600.000
diaconuliviu
QUOTE(romic @ 18 Jan 2005, 08:20)
Am aceeasi problema. Eu am rezolvat-o ieftin. Am scos cablul de kilometraj smile.gif La Tg Mures, saptamana trecuta un ceas nou era 2.600.000
*



Asa facusem si eu cind nu l-am mai "pacalit" cu vaselina.
Acum am altul dar la care indica doar viteza, jurnalierul si totalizatorul nu; se pare ca sint uzati acei "clicheti"; stie cineva daca se gasesc? sau daca EP Sacele (parca ei produc) vinde si piese de schimb?
Hopsieu
ca sa ung aia cu vaselina trebuie sa dau bordul jos nu?poate par ridicol stiu...dar habar n-am.....daca da.....vad eu cum il dau jos : rolleyes.gif
Devils
Si la mine suna tot asa, dar nu tot timpul. Am inceput sa ma obisnuiesc biggrin.gif, ca pana sa iau altul mai trece ceva vreme
free_fiber
Hop-Si-Eu, nu cred ca vrei sa dai bordu jos. Trebuie sa fie pe undeva loc sa bagi mana.
cromo
Acesul se face prin partea din stanga a volanului, sub bord. Bagi mana cu grija printre cablaje. Este dificil dar se poate ajunge in spatele tahometrului.

Pt. diaconuliviu: Ce se intampla daca scapa vaselina in angrenaje?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.