Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BELGIAN GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
mircea_aq
S-a cam lasat linistea, ciudat avand in vedere ca maine sunt calificari la spa.
O analiza a FP2-ului, interesanti timpii medii in long-run-uri pe ss/soft/med:

http://www.auto-motor-und-sport.de/formel-...6-11522025.html
centurion
Nicio surpriza in calificari. Imi place insa penalizarea primita de catre Hamilton. La cat mai multe ii doresc.
Solon
Decat chifteaua de rosberg mai bine ham. Oricum, bine gandit si la ham si la alonso. Au luat-o in barba ca lumea dar si-au tras inca 2 motoare de caciula. Ss-urile tin 9 ture, s-urile vreo 15-18, asta la temp de ieri. O sa fie circ,macar in primul viraj. Apoi liniste ca toti conserva pneurile. Auzi, 22 psi in ele. Se cam plangeau ieri toti, ca din cauza presiunii si a temperaturii parca sunt pe gheata.
meganus_bicorpus
Ultima fita in F1...sa dai jos pilotii din masini in timpul cursei pentru interviuri....Vettel greseste prosteste si trage Ferrari inapoi, de parca de asta mai avea nevoie biata echipa!
Andy_ACS
A contribuit si Verstappen la incident. Vine din spate, nu are pe unde sa se bage, e catastrofa omul, lipsit de experienta si incapatanat.
centurion
Vettel este principalul vinovat pentru incidentul din primul viraj. Aborda o trasa putin mai larga si ar fi fost pe podium la final.
Solon
Asta micu' deja e luat la ochi de aia mai batrani. Ca nu e fairplay, ca se baga si ca foarte curand va provoca un accident major. Vad ca degeaba a dat cu capul anul trecut la Monaco, cand l-a acuzat pe Grosjean ca a facut "brake test" cu el, nu a invatat nimic.
E adevarat, si ambii de la Ferrari se cam plang in ultima vreme.
Williams a cazut pe 5. sad.gif
bion
La olandezu jr. tare mi-e ca se apropie un accident major. Tanar dar de o inconstienta criminala.
b76bgaarh
kimi a uitat ce kamikaze era inainte sa vina la mclaren.

referitor la ai mei. in sfarsit o cursa buna, masina si strategie care lucreza corect. pacat de alalalt care a uitat sa semnalizeze depasirea si sa infipt werlain in aripa lui.
Solon
Ala macar si-a cerut scuze ca nu a mai avut unde sa se duca...
b76bgaarh
http://www.auto-motor-und-sport.de/formel-...s-11524456.html

poxele din weekend.
meganus_bicorpus
sunt curios cine face casting-ul la fetele alea, care sunt cerintele principale...
centurion
Plictisitoare cursa pe (poate) cel mai frumos circuit din lume. Vettel si Hamilton s-au plimblat pe circuit. Macar de castiga Vettel .....

Singurul lucru interesant a fost depasirea lui Bottas de catre Ricciardo si Raikkonen. Mi-a adus aminte imediat de lupta Schumacher - Hakkinen, cu Zonda la mijloc.




bion
QUOTE(meganus_bicorpus @ 31 Aug 2016, 11:10)
sunt curios cine face casting-ul la fetele alea, care sunt cerintele principale...
*


Fetele sunt amatoare.Probabil recrutate din zona pentru o suma x. Cam asa se practica . Daca apeleaza la firme cu profi preturile sunt mari, platesti pentru poxe etc.
ON TOPIC Sigur sunt de le telefonutau ca zice ca erau supraincalzite tongue.gif biggrin.gif
Bumbul
Desi cursa a fost saptamana trecuta, iata aici pentru doritori,
REVISA, PROGRAMUL OFICIAL DE CURSA.
centurion
Victorie fara drept de apel a lui Vettel. Titlul este la indemana.

Forza Ferrari.
GIC
Din nou bulan maxim pt. Ham in calificari. Daca intarzia ploaia 10 minute nu mai pupa polul.
Depasire inspirata pentru blond.
Ghinion pentru cei patru scosi (mai devreme sau mai tarziu) de HUL.
centurion
Ferrari: Super week-end pentru echipa si pentru Leclerc. Prima victorie an in acest an pentru Ferrari, prima victorie dupa 1 an pentru Ferrari si prima victorie pentru Leclerc. Urmeaza Monza, sper cu rezultat similar (victorie).

Alfa Romeo: Raikkonen a avut cursa compromisa de la start, naspa cu accidentul lui Giovinazzi. Putea italianul sa aduca ceva puncte.


Hai noroc!
GIC
Felicitari lui Leclerc. Pacat ca amintirea acestei prime victorii din F1 nu-l va bucura niciodata ci ii va aminti de pieredea a inca unui prieten. RIP AH!
meganus_bicorpus
Leclerc a mers bine si a meritat victoria, totusi Jamilton, cu cealeasi anvelope uzate a reusit sa scoat 5 secunde in 6 tururi...daca mai era inca 1-2 tururi nu stiu daca leclerc mai facea fata.Vettel si-a batut joc de anvelope si a beneficiat si de o strategie aiurea, deja se ridica mari intrebari in privinta lui.
Pacat de Norris, merita locul 5, Albon a fost alegerea corecta pentru TR.
sb-55-dan
Victorie lejera pentru Hamilton care mai face inca un pas spre titlu. Cei de la Ferrari sunt praf rau, au o masina mult sub potentialul lor. Cel mai probabil si la Monza o sa fie in afara top 10.
Raduchu
Russel....felicitari!!!!!

Ma bucur enorm de mult pt el. biggrin.gif
#Dino
QUOTE(Raduchu @ 28 Aug 2021, 18:30)
Russel....felicitari!!!!!

Ma bucur enorm de mult pt el.  biggrin.gif
*



Păcat că i-a luat olandezul pole-position-ul... Pacat si de Norris
Raduchu
Mda, stam si asteptam o cursa care nu o sa se intample.

Acu' nu vreau sa fiu hater, dar sincer e ploaie..ce se asteptau sa se intample?
dil
Așteptau curcubeul, dar n-a venit.

Au făcut câteva ture prin apă și gata. Punctele s-au dat la jumătate.
Andy_ACS
Din punctul meu de vedere e incorect sa acorzi puncte in aceasta asa zisa cursa. Toate masinile s-au plimbat dupa Safety Car, depasirile fiind interzise. Cum sa dai puncte la asa ceva?
einstein1984
Cel mai rapid pilot a fost ala de pe safety car.
Merced
Nici eu nu cred ca trebuiau sa se acorde puncte. Sunt de acord ca erau naspa conditiile pentru cursa insa. N-aveam chef sa se repete accidente naspa, gen Bianchi, Hubert.
Riscul era mare sa se intample ca unul sa faca ca Norris sambata, si altii sa-l ia in plin.
einstein1984
Ce au patit fetele de la Fomrula W ai vazut ?
dil
Au pierdut spatele mașinii și au intrat în carambol.
https://www.youtube.com/watch?v=TF9ClJSMEGA
Merced
Vazusem un clip. Oricum, periculos.
vallixx
Frumos ieri.

RB-ul rachete ieri, ambele.....doar ca una mai racheta decat cealalta.
Nu vad cum ar mai putea pierde WCC-ul si WDC-ul cu Max.

Screwderia Ferrari strikes again si mai intai il intreaba pe Leclerc ce roti sa-i puna, de parca ar fi treaba pilotului si nu a stratigistilor.
Dupa aia cheama pentru fastest lap desi erau cam la limita cu gap-ul fata de Alonso. Si-si mai iau si penalizare pentru "speeding in the pit lane", fiind masurat cu .....0.1 km/h in plus.....adica....really? Ii dai 5 secunde pentru 0.1 km/h?

Lewis si Alonso inca isi platesc polite, iar pilotul nr. 1 de la Mercedes, Mr. Consistency, e din nou in primii 5.

Latifi face ce stie mai bine si ii f..te cursa lui Bottas...... McLaren muci, Haas muci.....Alpine insa pe cai mari. Deapsea Ocon numai cate 2 deodata. icon_mrgreen.gif

Existau vorbe ca Liberty Media ar cam scoate SPA-ul din calendar. Au invocat motive de safety.....desi dupa mine e problema de bani. Ca SPA-ul plateste cel mai putin, in timp ce banii arabilor, altfel "teroristi", vad ca nu-i deranjeaza. Dar na, ipocrizia americana e sport national la ei.

Pentru 2023 se pare ca au rezolvat, SPA e inca in calendar, sa vedem mai incolo.
Bicicleta galbena
QUOTE(vallixx @ 29 Aug 2022, 12:13)
pilotul nr. 1 de la Mercedes, Mr. Consistency, e din nou in primii 5.
*


Nu stiu de unde a aparut baiatul asta, dar sunt fanul lui. smile.gif





Ov
A fost crescut de ceva timp la Williams pt a fi a dus la Mercedes (sper) ca succesorul lui Hamilton. Si mie imi place cat de cat de el, dar parca n-am vazut "scanteia" aia pe care am vazut-o la Schumacher (al batran), Hamilton, Verstappen, chiar si Norris. Din punctul meu de vedere e undeva in zona Sainz/Bottas, adica ii dai o masina si-o echipa decenta si poate sa-ti aduca rezultate multumitoare.
bucatzel
Amu', mai sunt si piloti pe croiul lui Lauda / Prost , baietul asta cam din directia aia imi pare ca vine. E fain ca nu e deloc impresionat de Lewis.
einstein1984
E bine sa fie si piloti muncitori, dar pista de F1 nu e santier
bucatzel
Cata precizie...
vallixx
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ov
[attachmentid=1628141576]
GIC
QUOTE(bucatzel @ 29 Aug 2022, 20:23)

Precizie a la Ferrari! De fapt a fost Stroll.
vallixx
Gata, a venit si vacanta de vara, unii se vor baga la relax, altii o sa traga tare sa gandeasca upgrade-uri. biggrin.gif

Locul 1 nu era vreo necunoscuta, Perez pare ca a inceput sa-si revina. Ma bucur sa-l vad din nou pe Leclerc pe poduim, chiar si locul 3. Imi place si consider ca merita sa fie acolo.

In cursa nu mi-a atras nimic atentia in mod special.....la primul viraj s-au atins Piastri si Sainz, au si iesit amandoi. E mare frasuiala acum.....ca cine a fost de vina. Din punctul meu de vedere, incident de cursa si lipsa de experienta a lui Piastri. Un pic de experianta i-ar fi spus unde sa se bage si unde nu, la ce sa se astepte si la ce nu.

Imi pare rau ca Alonso nu mai iese in evidenta, poate mai lucreaza baietii la masina cat e vacanta.

Ricciardo nimic notabil, bine, nu ca m-as fi asteptat, nu m-a convins persoal niciodata ca este "minunea de pilot" care se spune ca este. In fine, nu pe mine trebuie sa ma convinga.

Speram la mai mult spectacol de la SPA, mai ales ca este circuitul meu favorit.

De la Alpine cica pleaca Ottmar Szafnauer si vine......Mattia Binotto. icon_mrgreen.gif O sa fie fun. Ca oricum Ferrari tot in deriva este chiar si dupa plecarea lui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.