Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu se pot depasi o viteza de 120 km/h?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ZTV
salut, am la firma o dacie din '99, pe carburator, ultima oara am condus in februarie, merge bine ( unde am putu sa dau in blana ajungea la 140 km/h lejer ), acuma am fost cu un coleg timisoara-cluj, 2 pers in masina, fara bagaje, cauciucuri buna, unflate cum trebuie, nu am reusit sa depasim 120 km/h, la 110-115 km/h deja masina se scutura, turatia la maxim......eu suspectez urmatoarele:

1- ambreajul....am verificat, pot sa plec de pe loc cu scarti pe asfalt
2- distributia? Cum dau seama daca distributia e pe dusa sau uzata?
3- pumpa de benzina e OK, carburatorul e OK, benzina acelasi, bujiile, fise, delcou, platina, capac delcou, avans vacumatic,...sunt noi
4- directia e buna, nu trage nici dreapta, nici stanga

Masina are 78mii de km la bord

Oare ce s-a uzat?
ArtVandelay
o fi fost vant din fata..totusi ce turatie aveai la 120 kmh ?
ZTV
vant deloc, turatie ra undeva la 4000 ( dupa auzi, masina este model fara turometru ), idea ca colegu a apasat acceleratia pana in fund, dar nu a reusit sa depaseasca 120 km/h, acuma nu suntem vitezoman, niciodata nu merg mai tare de 110-130 km/h, dar ca drumul spre cluj este f ff bun, si era liber , si nu intelegeam la mine de ce a mers cu 140 pe acelasi drum, si lui nu mai mergea peste 120
scania
off topic nu stie sa dea cu biciul in cai....
tester
fa un test in viteza a 4-a... ai sa vezi ca urca mai sus de 120... in viteza a 5-a e si normal ca de la o anumita viteza sa nu mai urce din cauza ca ai cuplu mic care nu e destul pentru a creste viteza in a 5-a.
ZTV
cu masina aia eu am mers cu 140 km /h in februarie...poate sa fie de la distributie?
argon
de la avans.
dobre
pune-ti GPS pe orice dacia 1300-1400 stock si ai sa observi cu uimire ca mai mult de 135 km/h reali nu ia....
ZTV
incerc cu gps-ul


argon, zici ca e de la avans?
Minel
QUOTE(tzuku @ 8 Sep 2008, 14:56)
incerc cu gps-ul
argon, zici ca e de la avans?
*




Cred ca asa a scris ... dry.gif


QUOTE(argon @ 8 Sep 2008, 14:48)
de la avans.
*



ZTV
sa vad azi daca e de la avans.
nelu_1985
...sau nivel
dr_mKe
Nivel legat de cuiul Pointeau si flotorul pacatos din camera de nivel constant din carburator.
PS > Dacia cu motor de 1300 cmc si 56 cp orinde legitim pe gps 142 kmh tongue.gif
ZTV
sa vad maine sau poimaine cum sta treba, incerc sa vad daca e de avans sau carburator
mitu2002
in treapta a 5-a la 120 am 3200-3300 rot/miniar la 130 ajung pe la 3800 asta pe gaz .... ca pe benzina inca nu a apucat mai mult de 80 ; acu probabil ca depinde si de raportul cutiei in treapta respectiva
de verificat au zis colegii f bine ;carburatie nivel cnc amestec aprindere bujii fise platina si ... avans
djasu82
Deci daca ai avansul mare se plafoneaza masina la turatia de 3800-4200 de ture sau poate mai jos . Multi maresc avansul pentru a rula rapid intre 1200-3000 de ture.
Cu avansul mic sau reglat cum se scrie si in carte se poate depasi plafonul de turatie 4500-5000 de ture si asa poti atinge acele viteze.
Depinde si de cutie ultimul pinion ...
Carburatorul oricum ar fi reglat nu afecteaza viteza in ultima instanta doar consumul la relantii nescahimband jicloarele .
Reglajul plutitorului optim e : prima cota A= 7mm si a doua cota B=12.8-13mm.
ydaniel
:)asa se vaita un preten:)) ii ramasese un cilindru de frana blocat:)smile.gifsmile.gif)sad.gif(
dabrain
imi cer iertare pentru off topic .. motor 1.4 masina din 91.. vitezometru cred ca imi arata mai mult decat trebuuuue .. cu viteza a 4-a la 2000 rpm .. care e viteza reala ? mie-mi arata in bord vreo 70 kmh
mitu2002
exact la 2000 rot /min acu sta exact la 60 probat pe 3 masini cu 3 cutii diferite amea(baba)c.v4tr ; a mea (din semnatura) ;a unchiului 89 cv 5 tr ;;la toate 3 aceiasi viteza(la a mea "baba" se stricase vitezometru si vroiam sa stiu in ce treapta si la ce turatie e mai convenabil de mers prin localitati) tr a3-a la 3000rot/min sau tr a4-a la 2000
nad
130km/h la 3400-3600ture dacia break 1999
vasileN
Dacia 1310 an fabricatie 1990
Am termostat de 75 grade ,dar vara la temperaturi mai mari de 30 grade atunci cind urc pante se incalzeste motorul.
Acest defect il are din 1990.
Care este cauza? Va multumesc.
Minel
QUOTE(vasileN @ 11 Sep 2008, 06:56)
cind urc pante se incalzeste motorul.
Acest defect il are din 1990.

*



Cum adica se incalzeste ,toate motoarele se incalzesc in functionare iar temperatura optima de functionare a motorului de dacie ii undeva intre 80-86 grade , deci ? huh.gif
vasileN
Se aprinde becul la apa . Motor supraincalzit .
Minel
QUOTE(vasileN @ 11 Sep 2008, 10:52)
Se aprinde becul  la apa . Motor supraincalzit .
*



Intrebare , ai folosit functia "SEARCH" , sunt muulte topicuri pe aceasta tema si sigur vei gasi o rezolvare la problema ta cu un pic de rabdare

Lectura placuta !!! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.