Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceas stricat dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alex_fun_club
Buna ziua tuturor posesorilor de Dacii smile.gif
Vreau sa va cer ajutorul in urmatoarea problema:

Am o dacie 1310 model '98, care din fabrica avea un ceas digital, sus intre parasolare. Are 2 butoane, pentru reglarea orei si a minutelor. Acu cateva zile tata, din neatentie, a schimbat bateria si a pus-o cu bornele invers. Dupa asta ceasul s-a defectat, si afiseaza numai cele doua puncte ":" care despart ora de minute....
S-a mai confruntat cineva cu problema asta?
Va rog sa ma ajutati unsure.gif
argon
Dupa ce ai pus bateria bine, si au aparut punctele, ai mai deconectat-o odata? Daca nu, fa-o si pune-o inapoi in 2 minute.
bygy007
trebuie desfacut si verificat daca nu ma insel este posibil sa fi crapat ceva piese pe acolo , cauta un electronist si dai-l in brate , dar din ce stiu eu este cam costisitor de reparat (nu prea se mai gasesc piese) poate scapi ieftin cu un tranzistor , dioda sau rezistenta arsa , daca nu altul este mai economic uite schema lui
argon
posibil nu a crapat nimic, asa fac ele, am patit si eu, d'aia am intrebat ce am intrebat.
alex_fun_club
@ Argon:

Nu am mai deconectat-o de atunci. Oare se rezolva daca intrerup pentru 2 minute alimentarea?

am auzit si eu ca integratu cu care e facut ceasu e greu de gasit. a facut cineva o schema de ceas pt masina cu alte circuite integrate?
argon
deconecteaza bateria si leag-o inapoi, la mine si-a revenit.
alex_fun_club
Am incercat ca deconectez/conectez bateria si nu merge...
emilperijoc
am si eu un ceas asemanator si tot la fel cand il alimentez se aprind doar cele doua puncte despartitoare atunci cand pun mufa...... buna schema pusa de bygy007 am sa incerc sa vad ce rezolv...
mad toz
Si al meu face la fel de ceva timp .Inainte imi facea de la o siguranta asa ,dar acum le-am verificat pe toate .
O sa incerc metoda lui argon .
argon
eu nu am legat bateria invers, dar cand tai curentul si il pun inapoi, uneori pe ceas apar punctele, deconectez inca odata, leg si isi da drumul, problema apare doar la conectare, in rest cat e legata bateria pe masina merge ceasul bine mersi.

Apropos, ceasul e produs de Malvina Electro company(aia cu aprinderile negre si releele de incarcare de origine), si ar trebui sa coste 25 ron la producator.
v_razvan_c
Pot sa-mi pun si eu ceas din ala; cu ce se prinde? E din `97 masina, nu avea din fabrica, nu? smile.gif

12 Sep 2008, 00:18:
.am vazut cu 35 de ron acum un an parca la un magazin de piese din zona Unirii. Sau parca era din ala pentru SuperNova, care sta in bord... Oricum ala de Berlina nu prea are cum sa fie mai mult...
v_razvan_c
Ooo, merci argon. Super! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.