Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie de viteze 4 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adrian_381
Salut ,
am o problema imi sunt deplasate vitezele unde ar trebui sa fie a 3 la mine intra in 1 a, unde ar trebui sa fie a 5 imi intra in a 3 a , {este o cutie de viteze in 4 trepte dacia 1310 tx berlina din 1985 } de schimbat se schimba vitezele fara nici un zgomot si fara nici o trepidatie, singura problema este ca sunt deplasate si ca imi intra in marsalier fara sa apas pe schimbator . . Va multumesc anticipat
TheKing
Vezi cele 2 tampoane de cauciuc ale cutiei sigur unu din ele s-a rupt iar pt marsarier exista patina aceea care face diferenta intre marsarier si vit 2.

pcostica
vezi tamponul de cauciuc de pe tija dintre schimbator si cutie.
Bafta!
vallyyy
Patina mai o ai ? de obicei ea confera precizie in schimbatul vitezelor
adrian_381
mam uitat sub masina si am ambele tampoane ,patina nu stiu cum arata nu aveti cumva vreo poza pe care so postati va rog daca nui prea mare deranju ,in schimb am observat ca tija sau ceo fi care intra in cautator are joc nu stiu daca asa trebuie sau nu si mam gandit sa schimb cautatorul sau daca ma puteti ajuta cu un sfat mai bun vas si recunoscator
vallyyy
in primul suspectez ca nu mai ai patina din ce descrii tu .........ti-am atasat si o poza cu patina.....................si schimba si bucsa de cupru de la bieleta cutiei de viteze si cele doua tampoane daca zici ca ai joc in ele,.......sau cumperi alta bieleta noua e aproximativ 15 lei ....bafta
adrian_381
am vazut in poza cum arata patina nu am asa ceva am sa cumpar piesele si am sa le pun . multumesc mult pentru ajutor
Minel
QUOTE(vallyyy @ 16 Sep 2008, 21:20)
.........ti-am atasat si o poza cu patina
*



Proprietarul masinii nu se indura sa ii dea vaselina pe la articulatiile alea sad.gif
vallyyy
Pai poza nu-mi apartine e luata dupa forum tongue.gif insa l-am ajutat si pe proprietar care doar ce si-a schimbat si el piesele necesare schimbarii vitezelor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.