Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa schimb farurile sau oglinda farurilor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
johnf
Salut,

am loganul de 1 an si ceva, 35000 km si am constatat ca lumina farurilor a devenit deranjant de chioara cu trecerea timpului. Banuiesc oglinda si becurile. Cu oglinda am patit-o si cu alte masini odata cu trecerea timpului, s-a matuit.

Merita sa schimb doar oglinda, adica gasesc asa ceva sau doar farul intreg. Pt faruri m-am interesat de o suma si ar fi in jur de 400 roni + becuri.

Cu montajul ma descurc eu.

Sugestii?
marius80_eugen
Daca tu la Logan te plangi de oglinda farului , eu ce sa mai spun ? Parerea mea ; schimba-ti becurile cu ceva de la Philips , un Power2Night GT150 sau Extreme Power si iti garantez ca vei fi multumit .
vi_escu
Farul se schimba cu totul. Totusi e putin probabil ca oglinzile farurilor sa se fi deteriorat asa de mult intr-un an si ceva.
C a t a l i n
Depinde ce becuri a folosit...
AR-18-MOS
Probabil minunatii de +100W, fara "Anti U.V.".
johnf
Becurile sunt cele originale (unele persoane sa se abtina in a posta pe topicul meu daca nu ajuta cu nimic, cafeneaua e mai jos pe pagina)

E clar o diferenta intre un logan nou si ce am eu. Am avut/avem 3 loganuri in familie in afara de al meu, stiu bine ce vorbesc si pot sa compar.

Deci in prima faza o sa schimb becurile cu ... becuri dacia sau ceva phillips?

Am uitat sa zic ca eu merg cu faza scurta "si pana la chiosc" biggrin.gif.
vi_escu
De curiozitate, ai studiat oglinzile farurilor? Ce s-a intamplat, s-au matuit? Sau si-au pierdut transparenta "sticlele" farurilor.
klaus
Sau poate "s-au lasat" becurile.
bobo77
Pina acum nu am mai auzit de acesta problema, pune tot becuri "dacia" cum zici tu.
dan.gutu
In prima faza mergi la un atelier care are in dotare un aparat de reglat faruri, iti spun baietii care este problema.Mai mult ca sigur sunt dereglate.
Serje
Is becuri dacia? Nu becuri de logan? blink.gif
Andy_ACS
Profit de ocazie sa pun o intrebare: Reglarea farurilor la "atelier" se face din butonul ala de la bord (il duc ei in pozitia corecta) sau prin alte mijloace?
La mine la loganel mi se pare ca bat prea jos pe faza scurta si desi le-am reglat la maxim in sus din butonul de reglaj de la bord tot jos bat.

Bafta!
C a t a l i n
Se pune butonul de reglaj pe poziția "mașină goală", și apoi se reglează din spatele farului cele 2 șuruburi, utilizând un regloscop.
ionutctn
@johnf
Nu te apuca sa cheltui bani inainte de a identifica cauza reala. Nu are rost sa schimbi farurile. Logan-ul are lumini foarte bune. Daca vrei sa faci o investitie poti monta o instalatie Xenon. Este doar o idee.
johnf
m-am exprimat gresit cu becurile "dacia" ma refeream la cele originale care au venit cu masina, nu stiu ce marca sunt, oricum oglinda pare ok la prima vedere.
Urmeaza sa shimb becurile in prima faza. Ce recomandati? Merita phillips fata de cele originale? Daca da ce model philips.
dl_dr25
eu pe phillips merg si am biggrin.gif
V a L y O
QUOTE(johnf @ 17 Sep 2008, 12:04)
Merita phillips fata de cele originale? Daca da ce model philips.
*



Vision Plus sau Extreme Power.
Cocojambo
QUOTE(Andy_ACS @ 17 Sep 2008, 11:21)
Profit de ocazie sa pun o intrebare: Reglarea farurilor la "atelier" se face din butonul ala de la bord (il duc ei in pozitia corecta) sau prin alte mijloace?
La mine la loganel mi se pare ca bat prea jos pe faza scurta si desi le-am reglat la maxim in sus din butonul de reglaj de la bord tot jos bat.

Bafta!
*




Asa am patit si eu la a mea si pana la urma mi-au schimbat cablul ala care ajuta la reglarea farurilor. Doar ca la mine cand il puneam in pozitia de masina goala el se invartea singur in jos
thioacofty
pana la cati wati in "bec" duce instalatia electrica?eu am patit-o la berlina veche de mi-a topit blocul de lumini!

P.S. cand schimb lumina de drum cu cea de intalnire, lumina de intalnire reactioneaza doar dupa 1 sec, adica se aprinde intarziat, a mai patit careva ceva de genu?scuze de offtopic (ma refer la masina din semnatura)
banutu
offtopic- pt . pb cu schimbare faze cu intarziere schimba blocul de lumini.Am intalnit astfel de pb.
C a t a l i n
QUOTE(thioacofty @ 18 Sep 2008, 22:10)
pana la cati wati in "bec" duce instalatia electrica?
*



Read the Fucking Manual!
AR-18-MOS
QUOTE(thioacofty @ 18 Sep 2008, 21:10)
pana la cati wati in "bec" duce instalatia electrica?

Conteaza? Sunt ilegale becurile cu o intensitate mai mare!
CriSTI68
farurile de facelift merg pe astea vechi ?
banutu
Merg daca schimbi bara fata si mai tai din capetele de le traversa extrema fata.
hash
am masina de aproape 3 ani si consider ca farurile sunt cel mai bun lucru la masina asta. n-am schimbat un bec. eu am osram. mai bine ai scoate un bec si te-ai uita la el.

comparatia cu o lumina mai albastra face becurile originale sa para 'chioare'. din pacate toata lumea alearga spre lumina albastra, pentru ca li se pare mai 'alba'
johnf
Se pare ca loganelul meu are personalitate si mandrie, dupa cateva zile dupa ce am deschis discutia cu becurile, mi s-a ars un bec (dreapta) in cel mai nasol moment (2 noaptea) in cel mai nasol loc (in padurea Bogatii). Asa ca avand noile becuri in masina (Osram Silverstar) m-am apucat sa il schimb, O ora am stat in frig si nu m-am prins cum naiba sa pun arcul care prinde becul la loc, intr-un final am pierdut arcul si am renuntat.

Deci:
Unde gasesc un arc din ala de cumparat?
Cum se pune arcul corect?
Serje
Cand l-ai scos cum ai facut? Cand il pui la loc, faci operatiunea invers.
johnf
Mi-ai fost de mare ajutor blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.