Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi recomanda cineva un service
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
mihailogan
salutare, daca imi recomanda si mie careva un service mai eftin si fara batai de cap, sa faca si treaba buna, trebuie sa schimb distributia la logan 1.4. si nu stiu cam cat m-ar costa si cu atat mai putin unde sa ma duc..daca a schimbat cineva la vreun service si a fost ok.rog sa-mi dea si mie o idee
bobo77
Ai de citit, ca sa-ti faci o parere...
http://www.daciaclub.ro/Service-autorizat-Dacia-f127.html
Serje
Piesele te costa vreo 2 - 2,5 mil daca ti le iei de la bursa sau din targ probabil si mai ieftin + manopera.
GBC
Salut!

Am schimbat distributia la serviceul Coblcescu (pe langa Cismigiu), cu ocazia reviziei de 4 ani, desi masina are 45000km, nu 60000. L-am ales pe criteriul tehnic: de aici am ridicat masina cand am cumparat-o.

Am fost multumit, in sensul ca nu am asteptat aiurea cum se mai intampla, am lasat masina la ora 8 si m-au sunat cand sa vin sa o ridic dupa ce au terminat revizia si au facut si ITP-ul, fara sa fie nevoie sa vin eu sa o mut dintr-un atelier in altul, sa astept, etc. Au schimbat si pompa de apa, au zis ca era nevoie, sper ca asa era desi... intelegi. S-au mai uitat si la alte chestii gen reglat frana de mana, desprafuit frane.

Totul m-a costat cam 18...19 milioane inclusiv ITP-ul, nu mai stiu exact au trecut vreo 3 saptamani si cat a fost distributia separat nu mai stiu, dar pot sa spun ca a fost in tonul general al preturilor de pe forum, ma refer la preturi de "service autorizat" nu la chilipiruri. In bani astia intra si o atentie de vreo 3%, dar a fost data asa, strict la initiativa mea, pentru a nu calca obiceiul pamantului pentru ca i-am dat dispecerului care se ocupa de telefoane nu de masina. I-am zis sa le dea banii baietilor. Sunt sigur ca imediat ce am plect asa a facut, nu? Nici nu avea ca face, doar nu era sa pastreze el toti banii!

Am fost multumit ca nu am avut probleme, am mers un pic cu grija pe urma am tras nitel de masina vreo 500km. Sper sa nu apara ceva sa imi schimb parerea.

Mi-au atras atentia la final sa tin factura la mine pentru ca distributia are garantie si daca se intampla ceva, etc, etc. Eu aveam oarecare grija cum vor face schimbarea distributiei, se pare ca si ei o considera o operatie mai delicata. Evident, fata de schimbarea uleiului si a bujiilor asa e smile.gif

Ce nu mi-a placut:
- Nu poti sa vii tu cu piese (nici macar uleiul), totul se ia de la ei.
- Nu poti sa intri sa te uiti la masina cand lucreaza. Daca insisti te lasa asa, cateva minute, dar asta e regula si mie unul nu prea imi place. De data asta oricum nu as fi avut timp sa astept sa o puna pe rampa (elevator), in general ma mai uit pe sub masina dupa pete de ulei, vreun burduf rupt, lovituri... ma rog, ca tot omul.
- As fi vrut sa vad daca muzicienii de acolo cand regleaza intinderea curelei isi iau tonul cu diapazonul sau cu "lasa sefu ca stim noi".

Cam asta pot sa-ti spun.

Schimbare usoara!
costi
Dacoserv Militari.
Supernova
11 mil schimbat distributia (incl pompa de apa) si revizia (ulei motor, filtru aer, filtru ulei, filtru benzina, bujii + cot umplere rezervor).
Poti sta linga masina (dar nu merita ca a durat 6 ore) consumabile de la ei (nu stiu daca te lasa cu ele de acasa).
Lucreaza incet, pauze de masa, etc dar a facut treaba buna avind in vedere multitudinea de lucrari abordate (a lucrat un singur mecanic).
O singura problema dupa, imi cloncane ceva pe fata la o anumita frecventa si nu stiu ce, sper ca n-a uitat vreun surub pe undeva (cam asa suna..)
bobo77
QUOTE(GBC @ 18 Sep 2008, 15:22)

Totul m-a costat cam 18...19 milioane inclusiv ITP-ul,

Schimbare usoara!
*


Mult chiar foarte mult.Ai schimbat bujii sau placute de frina?
GBC
A fost revizia 4 ani la 45000km.

Ulei + filtru, filtru de aer, bujii, distributie, pompa de apa, curatat frane (desprafuit), nu am schimbat placute, le-am schimbat la 30000, frana de mana si parca inca ceva verificari fara piese - daca or fi facut, eu le-am dat o lista, dar dupa cum am scris nu am asistat la lucrare. S-au jurat ca le-au facut.

Oricum apreciez ca foarte scump, mai ales ca atunci cand am luat masina era un "afis" pus de Dacia la ei cu costurile reviziilor. Nu mai gasesc poza acum (am facut o fotografie cu telefonul) dar sigur nu era 500 si ceva de euro ca tineam minte.

Ma rog, asta e, la alte marci e considerabil mai mult (din ce am vorbit cu diversi prieteni sau cunoscuti. Din fericire pana acum nu am avut probleme de nici un fel.

Mi-a placut comportarea lor, civilizata si nu au incercat sa-mi dea de inteles ca ar trebui sa ma simt si eu.
mihailogan
va multumesc pt sfaturi, inca nu stiu, mai ma gandesc unde sa ma duc, nu schimb decat kitul de distributie, eu nu am vazut in carte ca scrie nimic de pompa de apa, la 60.000, asa ca n-o sa o schimb asa aiurea. si mai mult de 600lei cu tot cu manopera nu dau. uleiul filtru de aer le-am schimbat si eu si le schimb oricand.
Victoras2001
QUOTE(costi @ 18 Sep 2008, 15:56)
Dacoserv Militari.
Poti sta linga masina (dar nu merita ca a durat 6 ore)
*


Daca o iubesti cu adevarat, merita. wink.gif
Andy_ACS
Nu stiu de ce spuneti voi ca un kit distributie e asa scump (2-2.5 mil)
Un var a luat pentru un Logan de 1.6 kit de distributie in cutie Renault cu 1.4 mil (rola si curea) di Craiova.
Poti merge cu acest kit la un service autorizat sa ti le schimbe. Nu iti vor da insa garantie pe lucrare, pentru ca ai adus tu piesele. Stiu ca asa am patit la Supernova.
Manopera nu cred sa fie mai mult de 1.2-1.5 mil (pentru schimbare kit distributie)
Deci in 3 mil te-ai incadra.

Bafta!
Serje
Mai trebuie si curea accesorii.
costi
si pompa de apa in cele mai multe cazuri.........
morpheus2kro
incearca la dacoserv poti sa vii cu materiale de acas` si mai mere sa faci si manevre cu mecanicii de acolo smile.gif) sa mai faci una alta si sa nu apara pe factura wink.gif
mad_voly
Iti recomand din toata inima AUTONESTI. Este in berceni. Poti sta langa masina, poti veni cu absolut toate piesele de acasa. Pe mine m-a costat revizia 1300 ron dar cu piesele de la ei ( nu am schimbat discurile si placutele)

Pompa de apa nu trebuie schimbata decat daca curge sau daca vrei tu neaparat. Nu intra in obligativitatea reviziei.
morpheus2kro
mane eu iti recomand tot dacoservu din militari, motivele :
preturile pentru piese comparativ cu alt service la care am mai fost eu au o diferenta de la cativa lei pana la cativa zeci de lei in minus fata de celalalt service (ipso - de langa dn1)
faptu ca poti sta langa masina in timpul serviceului
si ultima si poate cea mai convingatoare e faptul ca poti sa dai o spaga mecanicilor, ca la romani smile.gif), si unele chestii sa fie schimbate pe masina si ele sa nu apara pe factura smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.