Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: EUROASIG a pierdut autorizatia de functionare.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
tatapaun
Salutare!
Sunt foarte suparat: am patit un necaz, am lovit un caine si a trebuit sa bag masina in service. ok. toate bune si frumoase pana aici. Casco am la Euroasig. Au trecut bineinteles cele 15 zile lucratoare dupa depunerea dosarului de dauna, plus inca 5 zile peste. Euroasig sunt in proces de vanzare, au administrator special de la CSA. De vreo patru zile ii tot sun si ma duc cu vorba, ba ca se aproba, ba ca mai dureaza ca sunt multe dosare, ca situatia este una delicata pentru ei.... si tot asa.
Treaba nasoala este ca masina sta in service de pe 15 august si chiar am nevoie de ea. mad.gif
Ce credeti, imi dau astia banii sau ma duc cu vrajeala?
multumesc de sfaturi..
bobi19xx
nu este in proces de vanzare este in administratia CSA doarece era sa dea faliment poate te pot ajuta eu,zimi pe PM nr masini si numele tau si service care este bagata cunosc pe cineva la ei poate pot sa te ajut.
tatapaun
Treaba e ca s-ar putea sa fi rezolvat cu service-ul, cred ca o sa mi-o dea. O sa platesc eu vreo 9300 ron! Credeti ca ii mai recuperez de la ei? Si cum?
bobi19xx
Asta nu stiu eu daca era vb poate te rezolvam ca am un prieten care este manager la ei.
Tudor
Eu zic sa incerci sa te ajuti cu bobi19xx. In caz ca nu reusesti, nu astepta, fa scrisoare oficiala catre ei in care ii avetizezi ca intarzie si iti tin masina blocata. Dupa ce inregistrezi hartia la ei, mergi si fa si o sesizare la CSA (atasand copie dupa hartia depusa la Euroasig).
Daca nu mai poti rabda raspunsurile si te decizi sa platesti tu, atunci ar fi bine ca imediat sa contactezi un avocat si sa depui cerere de despagubire si notificarea datoriei in acelasi timp. Avocatul te va sfatui.
In cazuri de faliment, cine apuca sa puna sechestru primul, ala isi incaseaza banii. Mai departe se aplica primul venit, primul servit pentru toti cei ce cer prin instanta plata. Cand se termina banii, se sisteaza platile si restul raman cu paguba. CSA are un fond de garantare pentru societatile de asigurari, de unde vor fi platite despagubirile in caz de faliment. Pana la sfarsit, daca Euroasig da faliment, nu o sa pierzi banii, dar s-ar putea sa ii vezi peste 1 an sau chiar mai mult timp, daca se depun contestatii la faliment prin instanta si ajung sa se judece.
Tudor
Articol aparaut azi in Evenimentul zilei despre Euroasig:

"Euroasig, falimentată de „bumerangul“ Rafo

Paul Barbu
Miercuri, 03 Decembrie 2008

Firma de asigurări Euroasig, parte a grupului Balkan Petroleum (BkP), controlat de omul de afaceri Marian Iancu, a intrat în procedura de faliment, după ce, în ultimele patru luni, nu a reușit să-și redreseze situația financiară.

Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA) a decis că Euroasig este insolventă, pasul următor fiind acela de declanșare a falimentului. După ce s-a hotărât retragerea autorizației de funcționare a societății, CSA a obligat Euroasig să ia toate măsurile pentru a-și anunța asigurații să-și rezilieze contractele încheiate cu aceasta.

Cei care au polițe de asigurare la Euroasig au dreptul să-și recupereze de la Fondul de Garantare primele de asigurare achitate, aferente acestor contracte, proporțional cu perioada cuprinsă între momentul rezilierii și cel al expirării duratei lor de valabilitate. Reglementatorul i-a impus societății să-i predea Fondului de Garantare evidențele complete ale dosarelor de daună împreună cu cele tehnico-operative și contabile aferente dosarelor.

Curtată de mulți, dar „sechestrată“

Deși acțiunile companiei au fost dorite de mai mulți investitori din Franța, Israel și România, transferul acestora a fost practic imposibil din cauză că există un sechestru asigurător asupra titlurilor Euroasig. Acțiunile au fost blocate de acționarul majoritar într-un proces cu Rafo. Rafinăria din Onești a fost deținută până în urmă cu doi ani chiar de către grupul condus de Marian Iancu. Conform informațiilor furnizate de Euroasig către CSA, la sfârșitul lunii septembrie, firma avea în evidență 1.977 de dosare de daune nelichidate, din care 1.731 erau pentru asigurări de mijloace de transport terestru (dar nu feroviare).

Pentru toate aceste dosare se constituiseră rezerve de daună de peste 4,6 milioane de lei. Societatea deținea, la aceeași dată, o cotă totală de piață de 0,18% în funcție de primele brute subscrise și avea în portofoliu 16.813 contracte de asigurare în vigoare. "

Pentru cei care detin RCA Euroasig: asigurarile voastre RCA nu mai sunt valabile, sunt reziliate de drept, pentru ca Euroasig a pierdut autorizatia de functionare. Cat de urgent, mergeti si incheiati-va noi asigurari RCA la alti asiguratori. Sunteti indreptatiti sa solicitati Euroasig rambursarea primei platite pentru perioada de asigurare platita anticipat si de care nu mai beneficiati, dar sansele reale de a obtine aceste rambursari sunt ca si nule.
tatapaun
Tudor,

eu imi mai recuperez dauna, sper, nu? Am dosar de dauna la ei deschis. Am sunat la un inspector de la Fondul de Garantare si mi-a spus ca se va plati. Tu ce crezi? Adica sa se plateasca catre service.
Astept raspuns..
Tudor
De recuperat iti vei recupera dauna, dar nu cred ca din Fondul de Garantare se va plati direct catre service. Cred ca vei plati tu service-ul, dupa care vei depune actele necesare la Fondul de Garantare, iar apoi vei primi banii de la ei. Ar fi bine sa suni iar acolo si sa intrebi cum se rezolva, ca daca e asa cum banuiesc eu, nu are rost sa astepti cu masina blocata in service (asta in caz ca nu ai deblocat-o deja).
tatapaun
Tudor, mai am o nelamurire:
Am reparat masina, dupa constatarea de la Euroasig, apoi cu factura si anexa de la service (in care era trecut detaliat piesele si preturile) m-am dus si le-am depus la Euroasig. Acolo le-am lasat si am semnat intr-o lista a lor, probabil cu toti care aveau deschise dosare de dauna. O intrebare am: in ce consta acceptul de plata? trebuia sa-mi dea un act la mana sau faptul ca au acceptat factura si anexa a insemnat acceptul de plata?
Nu prea am timp de cautare p[e forum, daca exista vre-un link, poate mi-l atasezi..
Mersi mult!
Tudor
Acceptul de plata este o comunicare oficiala din partea asiguratorului catre service in care se comunica acceptul de a plati suma X in baza dosarului de dauna Y.
Primirea facturii de catre asigurator nu tine loc de accept de plata. In cazul tau insa s-ar putea ca fondul de garantare sa considere lista aceea ca reprezentand sumele de plata, deci depunerea facturii sa tina loc de accept de plata.
bobi19xx
Toate daunele vor fi platite din cate stiu. A fost ridicat sechestrul pe actiunile euroasig pentru a fi vanduta, urmeaza sa o preia o firma din Israel.
summa
Mai stie cineva ceva de Euroasig?Am de recuperat si eu vreo 780 de lei...n-ar fi un capat de tara,dar dupa ce le-am dat 1700 pe casco intr-un an,ma cam oftic sad.gif
coles
CASCO EUROASIG !! Am avut casco la Euroasig , dar acestia au dat faliment din 2 decembrie 2008. Am vorbit la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor care ma tot abureste cu cererea de returnare a primei de asigurare. Mai e cineva in situatia asta sau care a trecut prin asa ceva? Multumesc
semit
da, eu .. astept de asemenea banii
coles
Sal! Voi ati facut vreo cerere catra CSA pentru recuperarea banilor? Ma refer la banii din prima de asigurare!
tatapaun
Fratilor, ce mai facem cu Euroasig? Ce se mai aude? Am sunat la fondul de garantere saptamana trecuta si mi-a spus cineva de acolo ca intai trebuie sa se incheie procesul ( cu sentinta definitiva si irevocabila) si apoi incepe sa se vireze banii.

Voi ce spuneti? Alte informatii voi aveti? Multumesc....
coles
A facut cineva vreo cerere pentru recuperarea banilor ? Daca da , ce fel de si unde se poate depune ? Merci
tatapaun
http://www.csa-fga.ro/

http://www.csa-fga.ro/index.php?option=com...d=143&Itemid=34

Am gasit asta pe net azi. Ce se mai aude? Cand incep sa faca despagubirile?
coles
Multumesc lui "tatapaun" pentru informatie. Chiar azi am depus cererea de despagubire ( anexa2 ) , contractul si chitantele de plata catre Euroasig. Din fericire eu vreau sa-mi recuperez doar cota parte din prima de asigurare. Am un numar de inregistrare si ... astept . Se pare ca nu vor dura ani pana vom primi un raspuns, cel putin asa spunea domnul ce a preluat dosarul. Numai bine !!
tatapaun
Mai are cineva noutati? Am si eu numar de inregistrare si astept.... Daca incaseaza cineva banii, rog sa posteze, impreuna cu numarul de inregistrare pe care l-a avut. Sunt foarte stresat caci suma e cam maricica: aprox 9400 lei sad.gif Cu toate ca se vor plati toate dosarele. Cel putin asa spunea domnul de la Fondul de garantare. Nadejde.....
tribunul
Am vazut ca exista o "lista potentialilor creditori de asigurari ai S.C. Societatea de Asigurari si Reasigurari EUROASIG S.A.- in faliment."

http://www.csa-fga.ro/index.php?option=com...d=143&Itemid=34

Stie cineva daca lista respectiva este facuta automat din baza de date a asiguratorului sau este facuta pe baza cererilor de plata depuse.
tatapaun
parerea mea este ca acea lista reprezinta "lista potentialilor creditori de asigurari". Apoi din astia cine depune cerere de despagubire, acea anexa nr.2, sau cam asa ceva se numeste. Cand depui cererea asta le Fondul de garantare iti da un alt numar de inregistrare decat cel din lista lor de pe site. De acest nr din urma se tine cont si la analiza dosarelor. Cel putin eu asa stiu...
tribunul
Imediat sub lista aia am gasit:
"Potentialii creditori de asigurari care se regasesc in prezenta lista precum si orice persoana interesata care nu figureaza in lista si care pretinde un drept de creanta impotriva S.C. Societatea de Asigurari si Reasigurari EUROASIG S.A., aflata in insolventa, poate formula cerere de plata motivata, in conditiile legii, adresata Fondului de garantare."

si tot acolo am gasit:
"Cererea de plata va fi depusa la sediul Departamentului Fond de garantare situat in Bucuresti, str. Popa Petre, nr.24, sector 2."

Cererea de plata fiind de fapt un formular care se numeste "ANEXA Nr. 2:
CERERE DE PLATĂ a indemnizaŃiei/despăgubirii"

Eu din toate astea am inteles ca trebuie sa depui cererea de plata (anexa 2) daca nu te regasesti in lista aia.

PS.
Eu doar intreb, nu stiu exact cum stau lucrurile, ma gandeam ca poate stie cine exact cum stau lucrurile.
Nu am apucat sa fac nicio cere de niciun fel, dar m-am regasit pe lista aia, fiind trecut cu seria si nr. politei mele de asigurare casco pe care am incheiat-o la ei
Tudor
Eu zic sa depui si cererea al Fondul de Garantare, ca nu strica. O poti trimite cu confirmare de primire prin posta, ca sa nu te deplasezi.
GABONE77
sa inteleg deci ca daca am rca la ei este nul si ar trebui degraba sa imi fac la alta societate de asigurari?
Tudor
DA.

Ai dreptul sa te inscrii in masa de creditori, pentru partea de prima platita si neutilizata (prima corespunzatoare perioadei ramase de la data declararii Falimentului pana la data expirarii politei). Parerea mea personala este ca sansa sa recuperezi acesti ban este de 0,00...01%.


tribunul:
valoarea solicitata pe despagubire o iei de la service-ul care ti-a reparat masina. cererea de despagubire se depune insotita de copie Conform cu originalul dupa factura de la service.
tatapaun
Astazi este cea mai frumoasa zi de jumatate de an incoace: FONDUL DE GARANTARE AL STATUTULUI A PLATIT CEI APROX. 9400 RON DAUNA
CATRE SERVICE. Am scapat dupa aproape un an de zile (din 17 august 2008). dar dupa fff multi nervi, sute de telefoane si stres maxim. deja ma vedeam alergand dupa credite ca sa returnez banii service-ului, bani pe care Euroasig nu-i mai putea plati, intrand in faliment. Slava Domnului ca pana la urma s-a terminat cu bine, desi nu mai speram nici 1%. biggrin.gif


Apropos, Semit tu ai primit banii inapoi?
slaiciprian
Ai stat fara masina atata timp??
tatapaun
Nu, n-am stat fara masina atata timp.... Am cunoscut pe cineva la service si mi-a dat masina pe incredere dupa vreo saptamana. Nici nu vreau sa ma gandesc sa fi stat fara masina 1 an de zile.. blink.gif In fine, s-a terminat povestea si am invatat ceva din ea: sa nu mai fac asigurari la firme micute gen Euroasig.
verushk
QUOTE(tatapaun @ 31 Jul 2009, 13:47)
Astazi este cea mai frumoasa zi de jumatate de an incoace: FONDUL DE GARANTARE AL STATUTULUI A PLATIT CEI APROX. 9400 RON DAUNA 
CATRE SERVICE. Am scapat dupa aproape un an de zile (din 17 august 2008). dar dupa fff multi nervi, sute de telefoane si stres maxim. deja ma vedeam alergand dupa credite ca sa returnez banii service-ului, bani pe care Euroasig nu-i mai putea plati, intrand in faliment. Slava Domnului ca pana la urma s-a terminat cu bine, desi nu mai speram nici 1%.  biggrin.gif
Apropos, Semit tu ai primit banii inapoi?
*






buna tatapaun {buna toata lumea}

intrebare: nu cunosc situatia ta, asha k o zic pe a mea....f pe scurt: valoare dauna : 13.000 roni; am accept de plata, dosar depus etc; serviceul tine masina blocata de un an; mai rau m-a dat in judecata sa platesc debitul, iar instanta i a dat dreptate...penibil...suma era datorata de euroasig care a acceptat plata, si ar fi tb sa rezolve totul extrem de simplu..printr-o amarata de cerere, dar nu au vrut. explica-mi cum ai reusit sa faci actiunea, astfel incat sa faca plata DIRECT catre service fara a fi obligat sa le platesti u inainte factura, astfel incat creanta sa fie exigibila, certa si lichida....dau o bere sau 2, sau 3...biggrin.gif, recursul il am abia in octombrie, dar mandria nu ma lasa sa astept pana atunci, si eventual din cauza unei fufe care a avut primul dosar din viata ei, dosarul meu, sa fi renuntat la masina un an de zile....si sa pierd. concluzie: to ce vreau eu este sa fac eu cerere de desp in numele serviceului, sa platesca in contul lor, si eu sa ii oblig apoi sa imi elibereze masina. nah...e criza si n-am acuma 13.000 sa i dau si sa mi i iau de la csa peste 3 luni...help...

multumesc! si astept si alte sfaturi daca exista...
avocatii mei imi spun ca nu se poate|
dar omul e supus greselii[COLOR=blue]
Catalinmodena
Tare nasoala situatie.Chiar imi pare rau,sa stai atata timp fara masina! sad.gif
tatapaun
concluzie: to ce vreau eu este sa fac eu cerere de desp in numele serviceului, sa platesca in contul lor, si eu sa ii oblig apoi sa imi elibereze masina
verushk:

exact asta trebuie sa faci, asa am facut si eu. Am fost la sediul Fondului de Garantare si am intrebat de situatia mea: masina reparata de service cu accept de plata euroasig si plata nefacuta. Mi-au zis sa fac cerere de despagubire in numele service-ului. Am fost la directorul de sevice si am discutat cu el (un om super de treaba), a inteles situatia si l-am pus sa completeze cererea ca reprezentant legal al service-ului. Am atasat toate facturile de reparatie. Asta se intampla in aprilie si la sfarsitul lui iulie au platit. Au facut plata direct in contul service-ului, care era trecut in cerere. Insa, din august anul trecut de la accident si pana in iulie m-am folosit de masina. (am gasit intelegere la ei, cunoscand si pe cineva acolo).

Te sfatuiesc sa te inarmezi cu rabdare multa si nervi tari...

PS:mie mi-au spus de la FGA ca eu n-am cum sa depun cerere de despagubire, ci trebuie neaparat service-ul sa faca asta, ei avand banii de luat...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.