Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intervale de schimb
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
kvy
Vi se par ok intervalele de schimb recomandate pentru schimb in cartea tehnica ?
Mie mi se par cam mari cele de lichid de frina si lichid de racire...
Serje
Si cine te opreste sa le schimbi mai des?
AR-18-MOS
QUOTE(kvy @ 19 Sep 2008, 11:14)
Mie mi se par cam mari cele de lichid de frina si lichid de racire...
*


De ce?
Liviuta
sad.gif Da cati km faci cu masinuta pe an ?
kvy
-masina este din 2005 si are 24k in prezent
-nu am schimbat nimic din cele descrise mai sus
E adevarat ca pot sa le schimb oricind dar sunt curios de ex de ce uzina recomanda schimbarea lichidului de racire la 4 ani cu toate ca nu avem antigel G12 pe circuit ?
dj_sweat
Este bine sa le schimbi la timpul potrivit specificat de producator, de obicei perioada este calculata ca sa fie aproape optima.
vi_escu
Lichidul de racire este GLACEOL RX tip D dilutie 50% iar durata de folosinta de 4 ani este specificata de producatorul lichidului.
Marso
intrebare: pot aparea efecte negative daca la schimbarea/completarea lichidului de racire nu sa respectat procentajul de diluare...? adica mai aveam foarte putin lichid in recipient (mult sub liniuta minima) si am adaugat ~ 900 ml de Glaceol fara a'l dizolva cu apa...
Serje
Da, rezista la temperaturi mai scazute.
history
QUOTE(Serje @ 28 Oct 2008, 23:27)
Da, rezista la temperaturi mai scazute.
*


Dar si corodeaza mai tare blocul motor si circuitul de racire, in general.... Si buzunarul... biggrin.gif
GBi
QUOTE(Marso @ 28 Oct 2008, 20:47)
intrebare: pot aparea efecte negative daca la schimbarea/completarea lichidului de racire nu sa respectat procentajul de diluare...? adica mai aveam foarte putin lichid in recipient (mult sub liniuta minima) si am adaugat ~ 900 ml de Glaceol fara a'l dizolva cu apa...
*




o discutie mai veche wink.gif

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=2292
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.