Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Catalizator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
makaveli_luci
Catalizatorul de pe Nova mea e infundat si trebuie schimbat. As vrea sa stiu daca se potrivesc orice catalizatoare Euro 2 (de ex de pe golf 3 sau opel astra) ca as putea gasi unul second si as scapa mai ieftin:))
ArtVandelay
nu mai treci itp cu alt catalizator
tester
eu am vazut pe net cateva modele de catalizatoare "universale" adica nu depinde de o marca de masina pe care sa fie pus, conteaza doar capacitatea motorului la care este pus. pretul variaza intre 200-300 de RON si nu e nici o diferenta la aspect fata de cel pe care il ai acuma... cred... iar cei de la itp nu au cum sa isi dea seama ca e alt tip de catalizator... problema adevarata care se pune e daca te incadrezi corespunzator la noxe (cu catalizatoreale astea te apropii foarte mult de standard, dar nu iti garanteaza nimeni, ca nici cu catalizator de uzina ca iti vor iesi noxele cum trebuie )cand faci itp-ul doar asa isi pot da seama ca e ceva in neregula cu catalizatorul dar altfel nu are cum...
gti98
Parerea mea e ca ITP-ul nu e interesat de sursa catalizatorului tau, ci de functionalitatea lui. Daca isi face treaba poate fi si de Boeing, nu mai suntem pe vremea lui ceasca sa ne acoperim toba de inox cu tabla ruginita...
Toate cele bune!
variable_dynamics
Atat catalizatoarele universale EURO2 cat si catalizatoarele provenite de la alte marci de autoturisme care respecta EURO2 se pot monta fara probleme cu RAR/ITP, dar trebuie sa se tina cont de urmatoarele:
1. capacitatea cilindrica a motorului masinii "donatoare" sa fie aceeasi cu cea a masinii "receptoare";
2. forma catalizatorului sa se potriveasca(cat de cat) cu forma celui infundat sau spatiul/forma caroseriei sa permita instalarea corespunzatoare(departe de conductele de lichid de frana sau de benzina, distante corespunzatoare fata de elementele caroseriei, etc) a catalizatorului-inlocuitor;
In linii mari, cam de atat este nevoie.
Numai bine.
volint
Daca erai "pe aproape" te "scoteai" ieftin si rapid. Eu am schimbat catalizatorul original (spart nu infundat) cu unul "universal" care costa in jur de 300 lei (nu euro! ca cel "de origine") si arata aproape identic. Sa nu te zgarcesti la sonda lambda!! De obicei catalizatorul se infunda cand "moare" sonda. Aia e in jur de 100 lei.

Spor!!..
clncatalin
Am gasit acest post despre sonda lambda si catalizator universal euro2.
Am si eu nevoie de ele pentru nova mea gti motor 1600. De unde as putea cumpara?
Ajutor!!!

Catalin
anndi
De la dezmembrari cat de Golf3 1,6L sau cat de laguna/megane/clio de 1,6L. Spun Golf ca e varianta ieftina si "e pline" schrott-urile de ele.
caphonne
biggrin.gif si almeu era infundat masina tragea greu.Azi l-am desfundat biggrin.gif.amfost la o dasta de sudura tobe l-a taiat a scos tot din el l-a sudat laloc acum masina merge brici.Pana la anul cand fac itp-ul merg asa.
clncatalin
Asa am patit si eu cu a mea.
Dar acum trebuie sa ii fac verificarea si vreau sa o pun putin la punct.
Multumesc pentru raspuns!

Catalin
PS. fara catalizator a mers mult mai bine si a consumat mai putin
clncatalin
Vreau sa multumesc colegilor de forum care mi-au scris pe PM. Imi pare rau ca inca nu va pot raspunde pe PM. Inca nu am postat suficient ca sa am aceasta posibilitate. Oricum, va multumesc!

cstcosti- o sa te sun.
volint - eu sunt din provincie, asa ca daca mi-ai putea spune si niste preturi, ti-as fi recunoscator. Multumesc oricum.

Catalin
hermes
Eu mi-am montat unul universal de la Pilot Auto in iunie si masina a trecut testul de noxe de la ITP. Cu tot cu montaj m-a costat 420 RON.
PH-06-BOA
Credeti ca un catalizator, e minunea secolului? Dati tot jos din el, si noxele vor fi bune, numai ca masina va merge mult mai bine, consum redus, demaraj, placerea de a merge cu ea. Catalizatorul nu-i decat o piesa de ceramica, un fagure, care e si din metal, ce face sa se sparga firul de gaz de la evacuare, in firisoare subtiri, care trecand prin fagurele aproape incandescent, sa arda si ce a mai scapat nears. Adica sa ramana fara pic de vlaga, in ideea in care celui din spate, motorul sa nu-i mearga cu gazele tale nearse. Zgarcenie, calicie, invidie. Nu? In rest e labareala faza cu molecula , cu transferul si alte baliverne. Puteti sa-mi spuneti cam cand se consuma un catalizator, daca el, se combina cu gazul esapat, ca aspirina cu raceala? Dati jos ce-i in interior, si nu va sti nici dracu' ca n-ai nimic in cutie. Sa fie motorul bun. Eu am cateva catalizatoare prin garaj, unul chiar nou, care a fost pus pe o GTI doua zile, si a venit sa-l dau jos si sa i-l pun mamii la cap. Nici ea nu l-a primit.
Ov
radmasa.gif
nu-i asa ca n-ai citit niciun rand despre cum functioneaza un catalizator?
Pana sa dai sfaturi "competente" te rog documenteaza-te mai intai.
argon
Partial are dreptate..merge mai bine faram dar polueaza, si nu ies noxele orice ai face.
variable_dynamics
QUOTE
Catalizatorul nu-i decat o piesa de ceramica, un fagure, care e si din metal, ce face sa se sparga firul de gaz de la evacuare, in firisoare subtiri, care trecand prin fagurele aproape incandescent, sa arda si ce a mai scapat nears.

Fagurele ala de ceramica mai este acoperit si cu niste particule de metale pretioase(platina-rodiu pentru reactii chimice de reducere si platina-paladiu pentru reactii de oxidare, parca(nu sunt sigur))
Unele catalizatoare mai au si particule de fier sau mangan in combinatie cu alea de metale pretioase, dar habar n-am ce rol mai are si Fe sau Mn)

volint
QUOTE(clncatalin @ 13 Sep 2010, 22:28)
Vreau sa multumesc colegilor de forum care mi-au scris pe PM. Imi pare rau ca inca nu va pot raspunde pe PM. Inca nu am postat suficient ca sa am aceasta posibilitate. Oricum, va multumesc!

cstcosti- o sa te sun.
volint - eu sunt din provincie, asa ca daca mi-ai putea spune si niste preturi, ti-as fi recunoscator. Multumesc oricum.

Catalin
*



Chilot auto... lucreaza mult cu Borla (nu-s prea laudati) insa au preturi la manopera acceptabile plus ca ofera garantie pe piesa si manopera separat. Cat o mai fi un catalizator acum nu stiu da' sigur e mai ieftin ca in Vitan.

QUOTE(PH-06-BOA @ 14 Oct 2010, 20:26)
Credeti ca un catalizator, e minunea secolului? 
.
.
.
*



Pt motorul de dacie DA. Altfel nu scoti noxe apropiate de euro2 nici cu militia!!!
BLUE R 19
Dar ce cu alt motor, chiar daca este multipunct 16 V scoti fara catalizator ?
autom
Retrezesc la viata subiectul.

Unde gasesc in Buc un magazin care vinde asa ceva? Catalizatoare universale? Ma intereseaza pt un Tico Euro 2.

Pe net an vazut cateva firme dar vreau ceva probat de colegii de forum...
ORIJINAL21
euro2 de la supernova.
http://www.okazii.ro/catalog/56583729/cata...-supernova.html
zimtelro
Salutare, am si eu o intrebare, am o nova gt motor 1.6, si pe galeria de vine de la motor,pana in la toba de jumatate, am o chestie, cineva mi-a zis ca ar fi catalizator pt euro1, si mi s-a spart, se mai gaseste asa ceva sau daca nu este vreo problema daca iau galeria noua fara catalizatorul ala?
Razvan_Ionut
nova GT nu are catalizator , este doar o toba simpla
b 45 bwy
vezi ca gasesti o pasta la carrefour care astupa gauri(mai mici)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.