Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mai multe daune simultan pe CASCO
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Christiansen
Am masina de un an si nu am avut timp pana acum sa ma duc pe la Politie pentru constatari si nici nu am putut sa devin "pieton". In consecinta, s-au strans niste zgarieturi (unele facute cu cheia de imbecili), niste buseli in spate ... Ma rog, nu e deranjant, dar nu e perfect.

Totul a culminat duminica, atunci cand am lovit un caine pe langa Buzau. Era noapte, aveam cam 90 la ora si nu am putut sa evit impactul.
Din acest eveniment am iesit cu proiectorul stanga spart. Eu cred ca animalul nu a patit-o rau de tot, deoarece nu am simtit nimic sub roata.

Am pentru voi urmatoarele doua intrebari:

1. Pot declara acum toate incidentele care mi s-au intamplat, ca sa le fac pe toate simultan pe CASCO?
2. Pe zgarieturi am dat cu o vopsea corectoare, ca sa protejez tabla. Afecteaza cu ceva constatarea asiguratorului?
RADU__
pentru fiecare dauna in parte vei avea un dosar. Penru vandalism, numai daca ai optiunea de asigurare. Pentru caine, daca ai dovada de la politie, pe teritoriul districtului de politie unde s-a intamplat pocinogul. Pentru lovituri in spate, adeverinta de reparatie pe proprie raspundere *** editat de moderator *** . Cat despre retusarea zgarieturilor, se poate dovedi ca ai avut bune intentii, mai contrar celui care a practicat grafiti pe masina ta cu cuiul.
Christiansen
Multumesc, acum ... eu o sa fac constatarea la centrul de daune Omniasig ... daca e nevoie declar ca am lovit cainele in Bucuresti. Asigurarea me a e full si fara fransiza biggrin.gif ca asa a vrut leasing-ul
adi_ar
Orice eveniment (avarie) se declara la asigurator in termenul prevazut in contract (48 ore) iar la Politie imediat, conform OUG195/2002, in nici un caz mai tarziu de 24 ore.
Pentru fiecare eveniment se va deschide un dosar de dauna sau respectiva constatare se va atasa la un dosar deschis anterior, pentru alt eveniment, iar termenul de inchidere / reparatie este de 2 ani.
Asiguratorul este indreptatit sa refuze plata daca nu sunt respectate clauzele contractuale, solicitarea se face in conditii de ilegalitate (declaratii mincinoase, in speta), precum si in situatiile "exceptiilor" prevazute in acelasi contract.

Cum discutia este neconstructiva si nu evolueaza decat in sensul sfaturilor pentru declaratii mincinoase sa-i "facem" pe asiguratori, se inchide aici !
Daca exista chestiuni de lamurit in temeni legali astept PM de la initiator !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.