Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Adrian_Boy
M-am plans eu prin alt topic ca-mi trosneste ceva pe la rotile din fata, cred ca era aceasta planetara, pe care am vazut-o pentru ca mi-am pus o alta cutie de viteze la masina.

Iar in momentul de fata am unele care bat rau, si vreau sa le pun pe cele vechi care sunt ca si noi, numai ca la una este o problema pe care nu stiu daca o pot remedia singur.

Ce pot sa-i fac, schimb doar burduful si merge, sau o schimb cu totul ??? blush.gif

[attachmentid=1627473085]
[attachmentid=1627473086]
[attachmentid=1627473087]
ydaniel
ce marca e?ricambi?
Adrian_Boy
bingo, de ce ? happy.gif
ydaniel
pai schimba burdufu,dar daca e deja uzata...
Adrian_Boy
Sa inteleg ca daca schimb burduful o sa mearga ?
ydaniel
pai in afara de burduful rupt mai are ceva??
Adrian_Boy
Pai nu stiu, poate ma ajuti cum sa probez asta ?
Merced
Pai daca ai mers cu burdufu' praf la ea cine stie cat timp, mira-m-as sa nu bata... Daca nu bate pune-i burduf nou si da-i bice.
mitu2002
hai ca iti eplic eu cum se face

1 se da arcul sau in cazul tau colierul care tine mansonul jos
se sterge de vasilina cit de cit sa poti avea p priza buna pe corpul "lalelei"
2de dezdoaie spre exterior cele 3 aripioare cit sa iti dea voie sa scoti afara y cu cei 3 rulmenti cu ace
inainte de a mai face altceva eu unu prind cele 3 role cu o bucata de schoci lat sau o fisie de cirpa mai lata sa nu cada
3se scoate afara siguranta marcata care tine y-ul prins de axul planetareisi se scote y-ul afara de pe caneluri
se schimba mansonul (atentie ca au marini si forme diferite )cel de la cutie este mai mare in diametru si parca are 3 pliuri)
la montarea pieselor inapoi se umple atit interiorulcorpului in care intra y-ul cit si mansonul cu vasilina
Adrian_Boy
Am inteles oarecum, cum se face. Am sa fac poze in timpul procedurilor de schimbare, poate iese un tutorial wub.gif
Adrian_Boy
Revin si eu cu niste intrebari.

- in poza 1, distanta este aceeasi in cele 3 fante ?

- poza 2, iese mult prea usor din capul de planetara, si intra destul de usor, si la cealalta unde nu este umblata la ea, daca trag de capatul ei, iese !!! de intrat intra mai greu, trebuie un anumit unghi, e normal sa faca asa ??? pentru ca mai am unele pe balcon (cele vechi) si nu ies !!! sleep.gif

- in ultima poza (ce-a fara numar) cred ca trebuie extras ansamblul cu cele 3 rotite, ca sa pot introduce burduful de cauciuc, dar nu iese, cred ca-mi trebuie o presa dry.gif [attachmentid=1627476110][attachmentid=1627476109][attachmentid=1627476111]
mitu2002
la poza unu nu prea am inteles la ce distanta te referi la cea de culisare (partea cu y-ul culiseaza in carcasa pe toata lungimea ei .... aproape)
la nr 2 nu este normal sa iasa asa de usor scopul celot 3 aripiare este de a nu lasa y-ul sa iasa din lalea(carcasa) la planetarele romanesti trebuiesc indoite pina pe la 60gr altfel y-ul nu iese din carcasa
in mod normal chiar in capat ar trebuii sa existe o siguranta la planetara din poza nu se vede probabil ca s-a adoptat o alta varianta de asigurare (am observat ca apare o gaurica in ultima poza data in corpul y-ului vezi daca nu cunva e un surub cu cap inecat acolo e prima data cind vad planetara fara siguranta in cap care sa asigure y-ul
daca nu se vede nimic care sa blocheze iao-o usurel la ciocanit poate e numa intepenit sau canelura e usor conica si aia asigura fixarea ;dupa ce o monezi inapoi daca se dovedeste ca nu are nici un sist de asigurare ai putea sa incerci sa-i dai un aft de sudura mic sa fii sigur ca nu pleaca
Adrian_Boy
Pana la urma ajung la concluzia ca trebuie sa-mi cumpar un aparat ca acesta?


Cei drept nu am mai inercat sa scot tripoda la cea rupta, dar cea de pe masina e destul de obosita incat trebuie sa o schimb.

Marea intrebare: oare tin cele romanesti la o astfel de tensiune elastica?
Andyno
cred ca o sa pocneasca ca un balon radmasa.gif

eu am montat de logan originale si sunt mai ok.
nikuniku
Adrian_Boy nu da banii degeaba pe presa asta,este buna in service,si trebuie sa folosesti doar burdufe de cauciuc de buna calitate,fara ciupituri sau alte defecte,am folosit odata o astfel de dracie sa pun burdufe la o planetara de dacie,rezultat-dupa 3 burdufe rupte,am demontat planetara bucati,am spalato si am pus burdufe prin metoda pe care o folosesc toti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.