Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
rammstein
Sal all. Am luat recent o Dacie ,91 si am deja cateva probleme:
- intra apa in ea (desi a fost refacuta caroseria recent) prin stalpi si de acolo in praguri si in masina;
- nu intra in tr 1 nici de pe loc cateodata (tre sa bag a 2-a);
- franele m-au cam lasat, desi pompa e noua;
- nivelul lichidului de racire variaza;
- nu sta relantiul, desi am fost sa o reglez si pe stand (e si pe gpl);
- nu baga caldura mai deloc (bine, am avut Oltcit si poate ca baga prea bine ala...);
Sper sa ma puteti ajuta cu ceva sfaturi. Thx
mitu2002
apa intra unde in fata in state stinga dreapta etc ... verifica chedere aeroterma usi chedere parbriz
la punctul 2 poate e timoneria defecta sau cutia deplasata \
la frine fa mai intii o aerisire daca tot nu mere bine verifica placute si saboti iar daca ai relantiul neregulat incearca sa strangulezi furtunul de servo poate trage aer fals pacolo
ei la faza cu caldura e mai greu cauta ca sint citeva topicuri dedicate acestui subiect spinos
a si inca ceva fa reglajele calumea pe benzina (aprindere {buji fise platini avans} carburatie) si dupaia le faci pe gaz fara sa mai umbli la carb sau aprindere
rammstein
Apa intra prin stalpii din fata si apoi in praguri, gasesc si mocheta din fata uda in ambele parti... Am pus silicon pe la chederul de la parbriz ca intra si pe la bord...
mitu2002
apa intra unde in fata in state stinga dreapta etc ... verifica chedere aeroterma usi chedere parbriz
la punctul 2 poate e timoneria defecta sau cutia deplasata \
la frine fa mai intii o aerisire daca tot nu mere bine verifica placute si saboti iar daca ai relantiul neregulat incearca sa strangulezi furtunul de servo poate trage aer fals pacolo
ei la faza cu caldura e mai greu cauta ca sint citeva topicuri dedicate acestui subiect spinos
a si inca ceva fa reglajele calumea pe benzina (aprindere {buji fise platini avans} carburatie) si dupaia le faci pe gaz fara sa mai umbli la carb sau aprindere
di3g0
QUOTE(rammstein @ 25 Sep 2008, 08:07)
Apa intra prin stalpii din fata si apoi in praguri, gasesc si mocheta din fata uda in ambele parti... Am pus silicon pe la chederul de la parbriz ca intra si pe la bord...
*


vezi sa nu ai gaurile de scurgere din praguri infundate....eu am patit-o
adrianne
Sigur cele din praguri si usi sunt infundate.
rammstein
Le-am desfundat... Pragurile au fost schimbate, oricum vreau sa le largesc...
Dar e normal sa intre apa in stalpi??
mitu2002
nu inteleg de ce a aparut acelasi lucru de 2 aori ... scz
probabil e spart ,gaurut stilpul chiar unde se inbina cu aripa si apa intra in interior pe jos unde se inbina stilpul cu oala si pragul o alta posibilitate ar fii sa curga prin usa adica sa se adune apa acolo cind ploua mai tare si sa intre in interior cind usa e inchisa(asa am patit io ) pe de alta parte chederu de la parpriz ar trebuii sa aiba niste furtunele de drenaj in colturile de jos daca nu le mai are bagai macar ceva de genul tubulete de la betisoare ... dalea cu vata
daca ai schimbat pragurile nu cred io ca ala ti-a tras cordon de sudura continuu la inbinarea dintre prag si contraprag deci are loc girla pe unde sa se scurga apa din prag
rammstein
La parbriz nu cred ca mai e problema ca am pus silicon pe sub cheder. Gauri jos in praguri am si nu sunt infundate, dar le mai largesc eu... Intrebare: are ceva daca mai dau 2 gauri jos in stalpi?? Macar sa nu mai ramana acolo daca nu stiu pe unde intra... In usi nu am apa, am desfacut fetele si e uscat...
rammstein
Am reusit ieri sa-i fac cutia de viteze, cu o precizare: cand vreau sa bag a 2-a, se mai inatmpla sa caraie, pt ca nu o nimer cand schimb repede, dar a zis cel care mi-a facut-o ca se poate regla (e prea aproape a 2-a de marsarier...). De fapt intre timp i-am rezolvat si problema cu apa, cu lichidul de racire, frane (cat de cat) reglat culbutori.
pcostica
vitezele sunt cum trebuie, trebiue reglata patina limitatoare sau schimbata.
Bafta!
POWERbyDAciaVsWERo
cand schimbi repede nu te apasa pe maneta.. doar trage de ea spre spatele masinii.. nu spre tine biggrin.gif sunt multi care trag spre ei sau schimba vitezele in diagonala si se intreaba de ce caraie ..sau o arunca Domne sincronu ( sau cei necunoscatori cutia bre :}} ) ;;)

8 Oct 2008, 23:10:
si te rog sa imi spui si mie metoda de scapat de apa .. mie imi baga pe la chederul de la parbriz.. e modelul ala nou cu gaura in mijloc jos.. am prajit un casetofon VDO dayton scz pt reclama de 8 milioane din cauza lui ...!!!!!!!!!!! ... si undita daca nu iti mai trebuie sa mai dau si eu oleaca la peste pana rezolv problema din limuzina mea cu piscina ( de 2 persoane ) si are si bulbuce smile.gif) =))) =))))
rammstein
Am reusit sa reglez cutia, acum nu mai caraie smile.gif
Cum am rezolvat cu apa... Mi-a pus cineva silicon pe sub chederul de la parbriz, dar doar sus si pe lateral, nu si jos si a dat niste gauri jos in cheder, unde se pun chestiile alea pe unde se scurge apa. Mie imi intra (cred ca mai intra) prin stlpi si din stalpi in praguri. Am desfundat pragurile si am dat gauri jos la stalpi, ca din praguri intra si in interior prin gaurile alea de ulei (aveam piscina smile.gif )
Am mai pus si mastic la imbinarea aripilor fata cu stalpii...
mitu2002
problema e ca nu ar trebuii sa iti ajunga apa in stilp apa intra pe undeva pe sub aripa saaau (am vazut si dastea prin jgeabul in care sta caloriferul care e posibil sa fiie mincat de rugina ) uitate cu o lanterna su aripa fata spre usa eventual curata oleaca cu o perie de sirma io pacolo zic ca iti intra apa

10 Oct 2008, 09:50:
problema e ca nu ar trebuii sa iti ajunga apa in stilp apa intra pe undeva pe sub aripa saaau (am vazut si dastea prin jgeabul in care sta caloriferul care e posibil sa fiie mincat de rugina ) uitate cu o lanterna su aripa fata spre usa eventual curata oleaca cu o perie de sirma io pacolo zic ca iti intra apa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.