Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PILOT AA1018
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
ocnareasa
Salut am cumparat si eu o alarma pilot aa1018 si cateva fire nu stiu unde vin prinse.Am facut firele care nu le stiu cu un punct rosu.
Specific ca nu am inchidere centralizata pe masina.

user posted imageuser posted image
D.D
Sa le luam in ordine

- maro - comanda deschidere portbagaj (ai un buton pe telecomanda sau o combinatie de butoane prin care deschizi portbagajul)
- albastru - fir comanda actuatoare inchidere centralizata (deschis)
- verde - fir comanda actuatoare inchidere centralizata (inchis)
- galben - fir comanda releu blocare motor
- verde - fir ce se leaga la intrerupatoarele de la lumina interioara ca sa sesizeze alarma ca este deschisa usa (firul se ma gaseste si la plafoniera)
- albastru idem verde doar ca este activ pe semnal pozitiv
- portocaliu se leaga la contactul stop pe frana de la pedala sau firul de comanda lampi frana
- alb - se leaga la un fir pe care apar 12V numai in pozitia contact inainte de demaror, cheia in pozitia de mers.


In privinta firelor de inchidere centralizata trebuie sa fie explicat in manual ce anume sunt intrari sau iesiri pentru ca in cazul in care sunt intrari alarma le foloseste ca sa se armeze/dezarmeze folosind telecomanda radio a masinii iar in cazul in care sunt iesiri alarma comanda actuatoare. In manual trebuie sa se mai faca o referire la ele.
ursuletcatalin
Salut!
Aceeasi alarma o am si eu... Intrebarea mea este, daca releul are doar functia de a opri motorul, luminile de semnalizare unde le leg, adic de ce fir al alarmei?
Merci pentru ajutor!
D.D
Din schema nu reiese ca ar avea fir de comanda pentru lumini. Posibil sa mai existe niste fire care nu apar in desen. Releul de blocare motor nu iti recomand ca sa il legi pe sistemul de aprindere ci pe demaror.
ursuletcatalin
Releul nu il leg deloc, ca nu am nevoie sa-mi opreasca motorul, acum nu reusesc sa o fac sa nu se inchuie automat, dupa 30 secunde. Pe telecomanda nu este niciun buton pentru portbagaj, nu inteleg rolul firului maro.
alinushy
daca tii apasat pe descuiere ar trebui sa se deschida porbagaju
ursuletcatalin
Nu l-am legat inca, nu stiu ce sa zic, dar luminile cum le leg?
dan22y
Buna seara. Acelasi tip de alarma il am si eu AA1018.

Am incercat si eu azi sa montez la o cunostinta alarma pe o Solenza care are si inchidere centralizata Eaglemaster montata tot de mine anul trecut si care functioneaza corect si fara probleme. Defapt asta era "offul" omului smile.gif sa aiba ai alarma care sa comande inchiderea ca-i mai comod tongue.gif

Toate bune si frumose, i-am facut alimentarea, firul negru (la masa) iar firul rosu cu siguranta de 15A la +12Vcc. Tin sa mentionez ca am legat-o pe aceeasi alimentare cu inchidere centralizata Eaglemaster (poate nu-i o idee asa buna).

Schema de legarea este aceeasi ca a @ocnareasa: [attachmentid=1627479235]

Firele albastru si verde (de blocare-deblocare) le-am legat pe actuatorul de pe usa soferului (actuator cu 5 fire) ca si in figura de mai jos.

[attachmentid=1627479231]

Problema este ca functionarea deschiderii centralizate din alarma este invers decat ce comanda ii dau eu deschis-inchis de pe butoanele de comanda a alarmei. Adica:
- apas butonul de inchis de pe breloc, ledul de stare imi arata ca alarma e armata, dar defapt imi comanda actuatoarele sa deschida usile si viceversa la apasarea de deschidere a usilor, ledul imi arata ca alarma este dezarmata, dar imi comanda actuatoarele sa se inchida.

Ceva am gresit eu la legarea celor 2 fire ce comanda actuatorul principal. Cu o singura specificatie. Am incercat sa pun firele albastru si verde invers, doar ca centralizata nu mai functioneaza deloc.

Ceva pareri din partea d-voastra sunt bine venite. Multumesc anticipat.
D.D
Deconecteaza firele verde si albastru ale alarmei si verifica ce semnale primesti pe ele la armare/dezarmare + sau - . Poti verifica cel mai simplu cu o lampa de control de 12v. Faptul ca nu se inverseaza comenzile cand se inverseaza firele nu are logica dar daca revii cu rezultatele masuratorii poate dezlegam misterul.
dan22y
Mersi D.D.

Incerc dupa-masa sa vad exact ce ai spus tu si revin cu noutati.



....


Am revenit. Am reusit in final sa fac sa mearga si inchiderea centralizata pana la urma. Ceva nu a fost OK ieri cand am facut legaturile. Acum totul functioneaza bine. Armarea/dezarmarea, armarea dupa 30 de secunde daca nu e deschisa usa soferului, sirena, etc.

Ce nu am vazut pe schema si inclin sa cred ca la acest model de Pilot s-a renuntat la comanda semnalizatoarelor, chiar as fi probat si aceasta functie daca ar fi fost.

Nu am montat releul pentru oprire si nici n-am sa o fac. A mai ramas doar sa cosmetizez, pozez, ascuns fire pe sub mocheta si plastice.

....

Citeam adineauri prin manualul de utilizare al alarmei si aminteste peste tot de lampi de semnalizare care clipesc la armare/dezarmare, etc.

Deci nu mai inteleg nimic... fiindca din schema de legaturi nu aminteste nimica de aceste lampi de semnalizare.
dan22y
Intr-un final dupa mai multe probleme aparute si remediate azi (un fir a cedat, nici nu-ti dai seama fara un tester electronic), pot spune ca alarma si inchiderea centralizata functioneaza normal.

Asa si firul maro pentru "trunk signal" impreuna cu 2 diode, s-a facut si comanda pentru semnalizari.

Deci functioneaza ca la carte aka manual de utilizare.

Sa speram ca nu mai apare nimica la orizont...probleme
D.D
Deci e gresit specificata semnificatia firului maro.
dan22y
PILOT "se intoarce" ...sad.gif

A decedat se pare ca integratul ULN 2003, care comanda prin altele si centralizata. Mai bine zis cred ca s-a incalzit (vreun scurt, ceva ca nu-mi dau seama) si a puscat o bucatica cat o gamalie din el. In rest functioneaza totul ok, ma refer la alarma. Centralizata merge doar cu cheia. Nasol.

Integratul unul de tip smd, l-am gasit in tara. Sper cat mai repede sa-l inlocuiesc avand statie de lipit cu aer cald.

Va tin la curent...
dan22y
Acum am schimbat integratul ULN2003 de tip smd. Dupa masa montez din nou modului de alarma la loc sa vedem ce spune si ce face. La tester da ok.
dan22y
Dupa schimbarea circuitului integrat mai sus amintit si montat modulul de alarma, pot spune ca alarma functioneaza ok cat si inchiderea centralizata.
Sa vedem in timp cat tine...tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.