Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema la releul de semnalizare?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
M_Sgarca
Am si eu o problema ciudata. Imi merge semnalizarea bine pe ambele parti dar cind pun avariile dupa aproximativ 10 sec. se blocheaza.Raman becurile toate aprinse.Daca opresc avaria si folosesc semnalizarea merge. daca pun iar avaria situatia se repeta. Am luat de la un amic alt releu identic si a facut la fel. De cand s-a racit afara am mai incercat si nu se mai bloceaza.Sa fie din cauza caldurii? Atunci daca la vara am nevoie de avarie ce fac?
bygy007
in primul rind ce releu ai electronic (4 pini) sau mecanic (3 pini) , eventual schimba releul
POWERbyDAciaVsWERo
mie imi facea lafel cand atingea firele alea de la pini intre ele .. si cand nu mai exista baterie ... aveam releu mecanic... acu la cel electronic am montat protectii la papuci si merge brici ! bafta .. nu`i scump deloc deloc biggrin.gif:D:D
HIV
QUOTE(POWERbyDAciaVsWERo @ 28 Sep 2008, 06:22)
mie imi facea  lafel cand atingea firele alea de la pini intre ele .. si cand nu mai exista baterie ... aveam releu mecanic... acu la cel electronic am montat protectii la papuci si merge brici ! bafta .. nu`i scump deloc deloc biggrin.gif:D:D
*



Pacat ca e de tot rahatu , cred ca in ultimul an am schimbat releul de cel putin 10 ori , si am patit sa cumpar releu nou gata stricat smile.gif Ma cam lasa rece piesele astea electronice
ciush
Am si eu o problema cu semnalizarea:
- semnalizare stanga, merge (ticaie releul, se aprinde becul din bord)
- semnalizare dreapta, nu merge (ticaie releul si nu se aprinde becul din bord)
- pun pe avarie si merge si stanga si dreapta
Am pus alt releu si la fel face!
La butonul de avarie nu am umblat!
Poate fi din blocul de lumini?
kindeeru56
blocu de lumini nu ere legatura cu semnalu pote sa fie din blocu de semnalizare care este in spatele celui de lumini sa undeva pe traseu din bloc pana la becuri.bafta
adrianne
nu e din maneta semnal, ci din buton avarii
bygy007
QUOTE(ciush @ 30 Oct 2008, 18:22)
Am si eu o problema cu semnalizarea:
- semnalizare stanga, merge (ticaie releul, se aprinde becul din bord)
- semnalizare dreapta, nu merge (ticaie releul si nu se aprinde becul din bord)
- pun pe avarie si merge si stanga si dreapta
Am pus alt releu si la fel face!
La butonul de avarie nu am umblat!
Poate fi din blocul de lumini?
*


DE LA BECURI este nu au aceeasi putere sau unul nu functioneaza
ciush
merci, am rezolvat!
de la maneta de semnalizare era, nu facea contact cum trebuie (cand semnalizam dreapta) din cauza uzurii!
am curatat contactele si le-am strambat peutin si face contact (cand mai face fente schimb manetaa)
baranga
aceeasi problema si la mine dar se rezolva cu un pumn in bord;asta temporar....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.