Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
07POA
am si eu o dacie din '93 si acum cateva seri a inceput sa bata ceva la motor de parca dai cu ciocanu in ea, ce ar putgea fii, ma ajuta si pe mine cineva????
vallyyy
Bataia se aude din motor sau de la vreo anexa ? daca se aude din motor pot fi cuzinetii uzati in asa fel incat bielele sa aibe joc ..........da baia de ulei jos si verifica eventualele jocuri .........desi din cate stiu mai poate sa fie bataia si la un piston ..........nu descoperi pana nu verifici si elimini suspectii .........
ZTV
posibil sa fie rupt ceva la un piston, sau posibil sa fie de la pompa de apa, ai verificat?

PH-06-BOA
Daca n-ai presiune de ulei, s-a dus cuzinet de biela. Pentru constatare, nu-l lasa mult sa mearga, si nu-l accelera. Doar cateva secunde. Poate sa fie ceva si in capul pistonului (bucati din scaunul supapei ). Scoate fisele pe rand si vezi la care se modifica sunetul, sau intensitatea lui , si la el ( piston , biela) intervi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.