Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema aternator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gabi_gabi1989
am si eu o problema cu alternatorul de pe masina dacia 1310 , alternator 36A,( stiu ca este un topic dedicat numai problemelor cu alternatorul si solutiile am citit dar nu am inteles ) imi incarca foarte putin am incercat cu 4 relee diferite si electronice si mecanice care erau noi , incarca fara consumatori 13,8 in cel mai bun caz iar cu faruri 55/60 -12,8V in ture, iar la relanti scade sub 12V, la fel imi face si in cazul semnalizarii sau cand apas frana scade tensiunea ; poate fi stricat alternatorul sau este problema de masa imperfecta si cati volti trebuie sa scoata alternatorul fara DF (cred ca asa se numeste) stiam ca parca 17V iar mie imi scoate maxim 14V daca ii scoate si pe aia plange.gif
POWERbyDAciaVsWERo
masa imperfecta este o problema ... am avut probleme cu asta.. vezi masa sa fie prinsa de caroserie si inainte curata locul acela... eu am 2 fire la masa sa fiu mai sigur smile.gif .. poti sa incerci 9999 relee ..daca o dioda e prajita... fie sanatos ... oricum alternatorul de 36A il tin in portbagaj in caz ca se duce cel de 50A .. cauta alt alternator .. parerea mea !!!!!!!!
Ford_V6
Cu excitatia DF pe direct tre sa duca in vreo 20V ... dupa simptome al tau e mort ... strica 20-30 de roni si cumpara altul ....
bygy007
la tine dupa simtome pare puntea defecta , sau o boblna a statorului intrerupta (nu mai ajunge la punte)puntea se masoara asa alternatorul se verifica asa
gabi_gabi1989
multumesc pentru sfaturi cred ca o sa mi cumpar altul pana la urma insa astazi la m dat jos si era un fir dezlipit la una din cele 3 faze furios.gif iar eu ca fraierul am incercat totul insa fara sa dau jos alternatorul acuma scoate 14V fara consumatori si 13,3 cu faza scurta la relanti insa crek ii schimb releul ca mai mult de 14V nu baga nici turata insa de pe la 1500 ture imi tine cu faza lunga la 14
si o alta intrebare cam cat costa un alternator de dacia de 54A second ?
multumesc inca o data
vallyyy
Un alternator SH am cumparat si cu 15 lei .......ajunge si pana la 50 de lei ..............am si eu o intrebare pentru baieti ,sper sa nu se supere initiatorul topicului..............vreau sa zic ca imi vine sa-i dau foc ............schimb al 3-lea alternator.........de ce mi se tot ard alternatoarele asa brusc vezi ca nu mai incarca ? cum pot verifica daca am vreun scurt pe undeva ?
POWERbyDAciaVsWERo
hmmm ... apucate si schimba si o instalatie electrica daca tot se ard componentele ... ! nu stiu ce sa zic ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.