Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Chiulasa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
pynky_2231
cat costa o garnitura de chiuloasa .. imi scapa ulei si e motoru plin de u lei ..
AR-18-MOS
Da' la un magazin de piese auto, de ce nu intrebi? Poate daca ai spune si orasul d eunde esti, ar fi mai usor de gasit un raspuns ...
tester
un amic de al meu a cumparat o chiuloasa pentru o berlina si a dat cam 18 ron deci nu cred sa difere mult pretul supernova oricum mai mult de 25 ron nu cred sa fie. INDIFERENT DE ORAS!


@AR-18-MOS: daca nu ajuti lumea macar las-o in pace, sa isi vada fiecare de problema lui
cosmin_2300
Vezi ca prietenul tau are motor de dacia ... initiatorul are motor de Renault smile.gif
Am inteles ( dar nu bag mana-n foc ) ca e in jur de 80-90 lei smile.gif
tester
e hai ca am cautat un pic forumul si am gasit un topic cu o problema legata de chiuloasa (http://www.daciaclub.ro/Garnitura-de-chiulasa-arsa-t86844.html) dupa spusele userului respectiv el a dat 55 ron pe o chiuloasa pentru super nova anul trecut.
cosmin_2300
Acum mi-am amintit ca era 90 lei setul ... garnitura de chiuloasa si cea de la capac blush.gif
AR-18-MOS
QUOTE(cosmin_2300 @ 4 Oct 2008, 10:44)
Vezi ca prietenul tau are motor de dacia ... initiatorul are motor de Renault smile.gif

*


N-ai cu cine. wink.gif
tester
decat raspunsul tau de 2 lei ... mai bine asa...
AR-18-MOS
QUOTE(tester @ 4 Oct 2008, 12:00)
decat raspunsul tau de 2 lei ... mai bine asa...
*


Anemica replica!

4 Oct 2008, 12:14:
QUOTE(tester @ 4 Oct 2008, 10:15)
INDIFERENT DE ORAS!

*


Ma indoiesc.
Speedy
Tovarasi, se zice chiulasa si nu chiuloasa
AR-18-MOS
Ai dreptate!
turturel
garnitura de chiulasa DSN = 100 lei in braila. poate va ajuta sa va faceti o idee.
sergiu-iulian
titiDSN cea de origine garnitura?
Maskatu
Cu siguranta originala. Dar fiti si voi atenti cand cumparati sa nu v-o dea in mana fara ambalaj nimic. Nemernicii sunt in stare sa cumpere de srl si sa o vanda pe post de "originala". Un ambalaj cu datele producatorului si o holograma nu strica.
boditza
eu am pus goetze si a fost 65 de lei la craiova.. asta mi-au dat-o la magazin. desi pynky_2231 spune ca ii scapa ulei pe la garnitura iar asta e prima oara cand aud treaba asta.. de obicei fierbi motoru cu ea smile.gif.
Maskatu
Daca a fost desfacut capacul si pusa la loc aceeasi garnitura, exista riscul sa se scurga ulei pe acolo sau sa iasa vapori de ulei. Daca desfaci capacul ar fi indicat sa schimbi si garnitura... altfel risti sa ai scurgeri.
arogant
pynky_2231, cati km are masina ?
sergiu-iulian
Azi am fost la un magazin de piese auto,aici in Targu Mures si am gasit garnitura de chiuloasa la pretul de 115 lei,de uzina(asa au zis cei de acolo).Era ambalata cu sigla Renault.
shockuletz
Salut...si eu vroiam sa imi schimb garniturile...si de chiulasa si de la capac...insa amobservat diferente foarte mari intre 2 magazine : la unu era in jur de 20 lei si la altu in jur de 90-asta la garnitura de chiulasa.....cea de la capac era mai ieftina in ambele parti
p_alecsu
colegii ce se poate intampla daca merg cu garnitura de chiuloas ciupita ???

mentionez ca pierd ulei printre chiuloasa si restul motorului. nu putin s.a facut o pata destul de mare si sigur e de la garnitura ca am mai patit.o odata. dar atunci am schimbat.o.
si daca trebuie sa o schimb neaparat ce mai trebuie schimbat neaparat in afara de garnitura ???
vallyyy
Pai daca e ciupita risti o gramada , in primul rand se amesteca lichidul de racire cu uleiul - iti dai seama ce ungere are motorul excl.gif , motorul o sa fiarba ,chiulasa risca sa se ovalizeze...... NU MAI MERGE CU EA ASA excl.gif .....cumperi garnitura ,antigel si ulei,filtru ulei si asigura-te ca, chiulasa nu necesita planare, se mai zice ca odata ce ai dat jos distributia ar trebuii schimbata si daca tot ai ajuns pe aici verifici si pompa de apa ....deci intreaga operatie poate sa ajunga de la cateva zeci de lei la cateva sute ( in cazul in care vei schimba si cureaua si pompa de apa ) ...asta cu schimbatul distributiei odata ce ai dat-o jos cred ca mai e si o chestie inventata ,altii stiu mai bine ....sa ai bafta ! inca ceva daca ai aer conditionat zii mecanicului sa fie baiat bun si sa desfaca compresorul,doar din prindere nu si din furtunuri, astfel incat sa nu mai pierzi si freonul din el ca altfel mai cheltui niste bani si pe asta ..preturi pentru garnitura de chiulasa ( acum 6 zile am facut operatiunea asta ), din Mioveni am cumparat :
-garnitura GOETZE -52 lei
-garnitura Ramnicu Sarat -13 lei
Ia Goetze parerea mea
p_alecsu
mersi colegu. cam asa ceva imi aminteam si eu de la ultima schimbare de garnitura. singurul lucru de care ma oftic e distributia care nu are decat 35.000 . pompa de apa e originala. dar totusi am schimbat garnitura odata cu distributia deci de ce a tinut asa putin ??? blink.gif huh.gif
argon
pentru ca nu ai planat chiulasa.
p_alecsu
pai nu scrie inmanual ca nu se rectifica chiulasa ???
argon
ai bani de alta noua?
p_alecsu
daca aveam bani imi luam alta masina. asa ca ma descurc cum pot momentan... o sa vorbesc cu un mecanic sa aflu mai exact cat m.ar costa toata operatiunea.dar in nici un caz nu cumpar o chiulasa noua !!!
sergiu-iulian
La service in Targu Mures,maopera + piesele de schimb(adica kit distributie+pompa de apa,colector admisie-evacuare(parca asa zicea cel de acolo),capac garnitura de chiuloasa(sau ceva de genu),fara garnitura de chiuloasa pt ca asta am cumparat-o deja,fara schimbat ulei si antigel,fara rectificat chiuloasa) pt schimbat garnitura de chiuloasa = 1000 ron.din care discount de 25% pt manopera si 20% discount pt piesele de la ei =773 ron.
p_alecsu
cam scump. eu am vb cu un mecanic si ma duc maine seara sa vada masina. pana atunci merg cu sprinter.ul de la firma.
p_alecsu
tin sa va anunt ca am rezolvat problema. cam riscant s.ar putea spune dar totusi s.a meritat. am fost la mecanic si impreuna am hotarat sa restrangem chiuloasa. deja am facut un drum pitesti-bucuresti si retur si totul e ok. adica dupa operatiune am spalat motorul si cand am ajuns acasa am verifcat.totul e curat si nivelul uleiului n.a mai scazut.
RomeoNica71
Si la a mea pierd ulei pe la garnitura de chiulasa.De fapt mai mult pateaza pentru ca am 6000 de km de la schimbul de ulei,dar la joja nu se cunoasta sa fie scazut nivelul,adica e acelasi.
boditza
Sfat pentru cei ce schimba garnitura de chiulasa: faceti aerisirea instalatiei de racire exact ca la carte fara a sari vreun pas. fac pariu ca 70% din garniturile arse se datoreaza aerisirii defectuoase asa ca aveti grija. clipocitul acela de apa care se aude in masina nu este normal. ori este radatorul de caldura spart si atunci trebuie schimbat ca va baga mereu aer in instalatie ori nu este aerisita instalatia si motorul isi face racirea cu bule de aer care au obiceiul de a ramane pe loc ssi de a nu circula la supernova.

eu am ars garnitura ca am schimbat radiatorul si nu am facut aerisirea ca la carte. pe forum citeam ca este normal clipocitul de apa din masina si am lasat-o asa. in 2 luni s-a dus garnitura si a tinut atat ca era decembrie asa ca aveti grija cu aerisirea. a fost 65ron garnitura goetze, 80ron fata dreapta la chiulasa si 60ron mana de lucru a mecanicului
bluemihai2000
QUOTE(boditza @ 15 Oct 2010, 10:45)
a fost 65ron garnitura goetze, 80ron fata dreapta la chiulasa si 60ron mana de lucru a mecanicului
*



unde ai facut lucrarea asta?
ms.
tita
QUOTE(boditza @ 15 Oct 2010, 09:45)
Sfat pentru cei ce schimba garnitura de chiulasa: faceti aerisirea instalatiei de racire exact ca la carte fara a sari vreun pas. fac pariu ca 70% din garniturile arse se datoreaza aerisirii defectuoase asa ca aveti grija. clipocitul acela de apa care se aude in masina nu este normal. ori este radatorul de caldura spart si atunci trebuie schimbat ca va baga mereu aer in instalatie ori nu este aerisita instalatia si motorul isi face racirea cu bule de aer care au obiceiul de a ramane pe loc ssi de a nu circula la supernova.

eu am ars garnitura ca am schimbat radiatorul si nu am facut aerisirea ca la carte. pe forum citeam ca este normal clipocitul de apa din masina si am lasat-o asa. in 2 luni s-a dus garnitura si a tinut atat ca era decembrie asa ca aveti grija cu aerisirea. a fost 65ron garnitura goetze, 80ron fata dreapta la chiulasa si 60ron mana de lucru a mecanicului
*



Cand se aude clipocitul de apa in masina?si cat timp?mereu?
eu auzisem ca ase aeriseste singura instalatia de racire?
daca nu e adevarat cum se aeriseste? mersi
turturel
la mine se aude acvariu in masina de 2 ani jumate..si 30 mii de km. am schimbat antigelul..am aerisit..mai pierde un pic..completez cate 1-2 grame odata la cateva luni 3-4 luni. am si radiatorul un pic fisurat.
tita
QUOTE(turturel @ 29 Dec 2010, 15:13)
la mine se aude acvariu in masina de 2 ani jumate..si 30 mii de km. am schimbat antigelul..am aerisit..mai pierde un pic..completez cate 1-2 grame odata la cateva luni 3-4 luni. am si radiatorul un pic fisurat.
*




CUm se aeriseste...ca sunt nedumerit
Merci
boditza
QUOTE(bluemihai2000 @ 7 Dec 2010, 16:27)
unde ai facut lucrarea asta?
ms.
*


la un garaj privat al unui prieten smile.gif



am atasat instructiuni de purjare a instalatiei
naashu
Stie careva vreun mecanic in Bucuresti care m-ar putea ajuta si pe mine cu motorul la o supernova(Schimbat distributie, supape...si chiulasa...daca este nevoie...)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.