Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie viteze in 5
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dorucioby
Am o berlina 87 care am schimbat la ea in 92 motor de 1400 cutie 5 , planetare etc. Merg cu ea in felul urmator: nu ntra in treapta a 2 a decat cu inca o debreiere si o usoara accelerare, sau daca trag de ea intr a 1 a pina la 4000 rot schimba 2 fara probeme. Am crezut ca defectul provine de la faptul ca am lasat vechiul levier la schimbator cu tot cu articulatii. Mai nou, l am rupt. adica am ramas cu el in mina blink.gif ca prostu in mijlocul orasului si am pus o surubelnita pina acasa. Am schimbat levierul si articulatia dar problema continua sa persiste. Are cineva idei? Am mai auzit ca ar putea fi de la traversa cutiei de viteze. Care i traversa si spuneti mi daca poate fi adevarat sau nu. Pna atunci, am surubelnita sub scaun, daca se mai rupe odata, schumacher ma fac!!!! unsure.gif unsure.gif
Ov
daca zici ca turata iti intra, atunci cred ca e problema de sincron. Pe loc, cu motorul OPRIT intra bine in toate treptele ?

Daca da, atunci sincronul e
dorucioby
Pe koc intra foarte bine in viteza
Ov
atunci e ori sincron, ori (destul de probabil) ar trebui sa reglezi si tu frumusel cablul de la ambreiaj wink.gif
dorucioby
Intr adevar ambreiajul prinde la fund si debraiaza pe ultimul cm si discul e ff subtire asta o stiu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.