Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare pt cei care au GPL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Rover
Am instalatie de GPL Marini. Am in fir legat de fisa centrala, care nu stiu unde dracu duce si ce face. Are vreo legatura cu instalatia de gaz sau nu?
Firul este pur si simplu infasurat vreo 7-8 spire in jurul fisei centrale.
omegabear
are legatura. E practic o bobina care "simte" daca merge motorul. Induce din tensiunea ce trece prin fisa centrala. Daca nu sesizeaza curent pe fisa, blocheaza gazul inchizand o electrovalva. Chiar daca contactul este pus. Este o masura de siguranta.
Rover
si atunci daca vreau sa schimb fisa ce trebuie sa fac?
aetius1
desfaci firul de pe vechea fisa si il pui pe cea noua
yon
ohmy.gif cum adica?eu aveam un astfel de fir pe fisa centrala care era legat la plusul bobinei, intro zi am desfacut acel fir si merge si azi fara probleme. Intreabrea este daca sa il pun la loc sau nu, oare acelsi rol avea si la mine acel fir?
sorin1983
se poate intreba si in topicul asta:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...=instalatii+gpl

eu recomand ca firul sa se desfaca de pe fisa centrala, sa i se sertizeze un papuc din acela cerc inchis(nu stiu cum ii zice) si sa se puna la minus-ul bobinei. eu asa il am legat si merge fara nici o jena! daca nu cand se schimba fisa se desface banda izolatoare de pe el se inumara spirele create, se pune fisa noua si se infasoara pe aceasta acelasi numar de spire izolandu-se la final.
omegabear
QUOTE(yon @ 12 Oct 2008, 18:41)
ohmy.gif cum adica?eu aveam un astfel de fir pe fisa centrala care era legat la plusul bobinei, intro zi am desfacut acel fir si merge si azi fara probleme. Intreabrea este daca sa il pun la loc sau nu, oare acelsi rol avea si la mine acel fir?
*



nu cred ca este vorba despre acelasi lucru. Si nici nu-mi dau seama de ce a fost pus asa... poate pentru un fel de ecranaj...

"......... eu recomand ca firul sa se desfaca de pe fisa centrala, sa i se sertizeze un papuc din acela cerc inchis(nu stiu cum ii zice) si sa se puna la minus-ul bobinei. eu asa il am legat si merge fara nici o jena.............."

eu nu recomand asta. Curentul indus prin 7 spire pe fisa centrala nu prea are aceiasi valoare cu cel de pe minusul bobinei... si de altfel, metoda ta nu functioneaza cu orice instalatie. Poti sa arzi controlerul sau sa anulezi pur si simplu functia pentru care a fost creat sistemul, adica de siguranta.
sorin1983
adica tu vrei sa spui ca daca scot firul ala complet o sa vina gaz incontinuu? nu cred asta... daca tu imi spui ca deranjeaza cu ceva legat asa si nu invers vino cu argumente.
rokos
la mine daca scot firul acela nu mai comuta gaz>benzina si invers, ramane pe benzina..
sorin1983
tu unde ai firul?
omegabear
QUOTE(sorin1983 @ 13 Oct 2008, 19:02)
adica tu vrei sa spui ca daca scot firul ala complet o sa vina gaz incontinuu? nu cred asta... daca tu imi spui ca deranjeaza cu ceva legat asa si nu invers vino cu argumente.
*



daca scoti firul (bobina) se opreste gazul. Bobina este facuta sa vada daca vin scantei la capacul delcoului, adica daca motorul merge. Si daca vin scantei se induce un curent in acea bobina care face sa tina deschisa o electrovalva astfel inchit gazul este deschis. In cazul in care ti se opreste motorul (dar contactul este inca pus) bobina nu mai induce curent, nemaifind scantei pe fisa centrala si, ca masura de siguranta electrovalva opreste gazul. Poti sa faci o proba simplu de tot. Pune contactul, dupa cateva secunde se aude clar cum electrovalva inchide gazul. Daca nu se intampla asta... ai curaj sa lasi contactul pus 3 minute si apoi sa dai cheie pana la capat?

Daca pacalesti sistemul, alimentand bobina (care se comporta ca un senzor) din alta parte, in speta din alimentarea bobinei, la o oprire accidentala a motorului sau pur si simplu cand pui contact si reglezi avansul initial, electrovalva lasa sa curga gaz, considerand ca motorul functioneaza. Iar dupa cateva minute cand dai o cheie... Imagineaza-ti bobina aia nenorocita ca un senzor de flacara la aragaz. Daca este foc curge si gazul, daca nu mai este foc gazul se inchide automat.

rokos
subscriu. am intrebat si eu azi pe cinevasi asta e explicatia smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.