Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cutie de viteze si turmetru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
skara0
salutare,sunt nou pe aici,si sunt si mai nou in materie de dacii sad.gif
am o dacia 1310tx din 93',cumparata de 3 zile de la un prieten si am ceva probleme cu ea.
in primul rand ceasul care indica turatiile mergea pana ieri iar astazi nu merge:ce pot face?
in al doilea rand imi intra foarte greu in viteza,in special in treapta 1 si 2,trebuie sa trag ca badea gheorghe de schimbator ca sa reusesc.E super nasol la semafor cand se face vrede si eu ma chinui sa o bag in viteza 1 sa pot pleca de pe loc mad.gif .Va rog dati si voi o parere/idee in afara de a duce tigaia la remat smile.gif

7 Oct 2008, 10:46:
ok,faza cu turometru am rezolvat-o smile.gif ,era o siguranta.
Dar ce pot face cu cutia de viteze?
Minel
QUOTE(skara0 @ 7 Oct 2008, 10:39)
intra foarte greu in viteza,in special in treapta 1 si 2,trebuie sa trag ca badea gheorghe de schimbator ca sa reusesc.
*



Verifica patina , regleaz-o din nou , ea este raspunzatoare in deosebi la intrarea greoaie in treptele I si II
nelu_1985
Daca in celelelte viteze intra ok, sau nu face urat, inseamna ca e din timonerie, sau din prindera cutiei pe autoturism, intra sub maisna si vezi daca ai tampoanele intregi, apoi inlocuieste bieleta de comanda, sau daca nu e indoita sau deteriorata inlocuieste-i doar bucsa din capat unde intra pe levierul schimbatorului de viteza si ultiumul lucru inlocuieste si patina e 1 leu...o tablita cu plastic pentru delimitarea marsalierului de viteza a 2-a. Daca toate acestea sunt in regula, sau vor fi dupa ce le revizuiesti, iar fenomenul persista, da atentie reglajului mecanismului ambreiaj si uleiului din cutie, eventual il poti inlocui ca parca vad ca nu a fost schimbat niciodata, daca si dupa verificarile astea face tot la fel, poti sa te gandesti la vre-un fenomen intamplat in cutia de viteze...gen sincron sau pinioane...oricum daca nu caraie, doar intra foarte greu, neprecis, nu-i de vina cutia de viteze, ci cele descrise mai sus. Spor la treaba si so stapanesti sanatos.

Am scris in acelasi timp cu Minel, si am repetat un aspect, fara sa-mi dau seama ca a postat deja...biggrin.gif
skara0
Cutia nu caraie,celelalte trepte merg perfect,ba chiar si in marsalier intra din prima, treapta 1 e cea mai nasoala ,mi-e frica sa nu raman cu schimbatorul in mana(fostul proprietar a patit-o si mi-a lasat un schimbator de rezerva radmasa.gif )
va multumesc mult pentru raspunsuri,m-ati bagat rau in ceata,sunt la furat cu mecanica,dar listez ce mi-ati scris voi si ma duc sa caut un "cunoscator".
inca o data va multumesc
skara0
ok...i-am schimbat patina de la cutia de viteze...acum merge si mai rau sad.gif nici nu mai stiu cum intra in treapta 1.am venit de la mecanic cu a 2 a sad.gif .Mecanicul zice ca as avea cutia praf,ca imi face el rost de o cutie in 4 trepte "de viteza"dar eu sunt consttient ca cu o dacia din 93 nu faci mare lucru,dar astazi l-am cunoscut,deci prea mare baza nu am.Ce ar putea fi? unsure.gif
nelu_1985
daca nu caraie cutia sau nu face urat, nu exista sa nu o poti regla sa intre in toate vitezele, n-a avut chef de lucru si te-a trimis la plimbare, mai mult cu cutia, vezi sa nu iti iei teapa, in alta ordine de idei, cutie de fuga = aceasi cutie cu ce ai tu, dar fara treapta a 5-a. Du-te la alt mecanic sa-ti regleze patina, nu-i mare filozofie, si ventual sa-ti inlocuiasca si bieleta, poate e indoita sau are jocuri mari => bucsa uzata in exces...
skara0
nu caraie nu face nimic.dar cand vreau sa bag in viteza1,sau 2 dau in gol.doar in 3,4,5 si marsalier merge sad.gif .O sa caut maine un mecanic mai de treaba,care sa imi repare realmente masina,pentru ca de platit i-am platit si pe astia(75ron)destul de mult,daca ma uit ce "treaba" mi-au facut.
adrianne
Timoneria e ieftina (20 lei), se schimba usor (se poate si pe cric), bucsele la fel, dar levierul (schimbatorul de viteze) nu cred ca trebuie schimbat deoarece se presupune ca fostul proprietar a pus unul bun. Mai poate fi cutia deplasata din tampoane sau noua patina prost montata.
skara0
am fost iar la "mesterul" respectiv si mi-a reglat ceva pe la cutie,merge mai bine,dar mi-a zis ca am cutie praf.si ca o sa ma lase in curand.Fostul proprietar,un foarte bun prieten de-al meu,se jura pe toti dumnezeii ca masina nu are nimic.Acum nu stiu pe cine sa cred,o sa caut un mecanic ca lumea sa ma lamureasca mad.gif
adrianne
du-te si la un alt mecanic, dar nu zi nimic de primul, spune doar ca asa ai luat masina si vrei sa repari problema la cutie
POWERbyDAciaVsWERo
am fost iar la "mesterul" respectiv si mi-a reglat ceva pe la cutie
reglat ceva pe la cutie... ce sa regleze la cutie ?? debitu de aer ?? bujiile..
ulei ai in ea ?? ambreiajul il calci bine ?? nu simti la mana cand este in dreptul vitezei ??? sau " de nene sunt incepator " !!!!!!
dancuciureanu
La cutie nu ai ce regla. Tot ce poti face e sa te asiguri ca timoneria este buna, fara joc si patina intreaga si reglata. Daca tot intra greu este din cutie.
La cit costa o cutie nu stiu daca merita sa o desfaci pe a ta, de obicei piesel+manopera ajung mai scump decit una buna.
http://www.daciaclub.ro/-VAND-dezmembrez-D...89-t126366.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.