Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce implica consumul redus?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pedro
tongue.gif Bineanteles ca ma laud , da am cu ce biggrin.gif

Am o dacie de care am vrut sa scap (sa o vand) si care consuma , atentie! 7,5 litri in oras . E adevarat ca nu am demaraj decat daca arunc ambreiajul din pod si atunci intradevar o zbugheste de zici ca vin tatarii dar altfel motorul nu ma intelege altfel daca vreau demaraj puternic. Totusi de la 130 km/h in sus incepe cu un minunat consum de 15 l la suta. La drum lung cu un plin si vreo 15 litri am facut Bucuresti Timisoara si intors+ ce m-am mai plimbat prin orasul martir. Da e bine stiu, dar am auzit cum ca motorul se uzeaza mult mai usor daca ii dai benzina putina si ca se si incalzeste si ca si scoate fum , a mea nu scoate pic de fum . Am rezolvat problema incalzitului dand avansul la minim motorul mergand chiar mai rotund si linistit , fara rateuri . Pana la urma cam care ar mai putea fi riscurile avaritiei mele. Si care ar fi norocul meu, setul nou de jigleoare sau motorul cere putin ???
disaster
parerea mea:mai bine cu un consum de 10 % in oras si un consum de 7% in afara cu 125 km/h.acu depinde de ce vrei tu sa faca masina.
michimaus
pt cei care cred altceva sa stiti ca consumul creste progresiv cu turatia si nu brusc.adica nu pana la 130 consuma 7 si de la 131 in sus ia 15.nu se poate chestia asta.
in al doilea rand cum adica avans minim? avans cu minus sau cum ca nu inteleg...
daca nu scoate fum inseamna ca ai motorul bun si n-ai consum de ulei iar amestecul e optim.
oricum masina suge cata benzina vrea ea si nu cata vrei tu.tu poti sa o limitezi doar prin reglaje si picior usor pe acceleratie.
dar daca motorul merge rotund si nu scoate fum inseamna ca e reglat bine si nu e uzat.
bucura-te ca iti ia putin si roaga-te sa nu o deochi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.